Epoch Times Česko ČTK

a 17. 12. 2024

Slovensko připravuje nákup 12 použitých amerických víceúčelových vrtulníků UH-60 Black Hawk za 150 milionů eur (3,75 miliardy korun), kterým dá přednost před koupí útočných vrtulníků AH-1Z Viper. Bratislava také zvažuje nákup nových armádních transportních letounů Embraer C-390 Millennium. Vyplývá to z dnešního vyjádření slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka. Nákup starších vrtulníků kritizoval slovenský exministr obrany Jaroslav Naď.

Podle Kaliňáka nabídku na vrtulníky Black Hawk předložila americká společnost Ace Aeronautics ze skupiny Helicopter Alliance, ve které se angažuje český podnikatel Jaroslav Strnad. Jeho syn Michal je majitelem skupiny Czechoslovak Group, která podniká také na Slovensku.

„Diskutujeme o smlouvě, ale to rozhodnutí, že využijeme tuto nabídku, je z mého pohledu absolutně jasné,“ řekl Kaliňák na tiskové konferenci. Dodal, že k modernizovaným strojům Black Hawk by bylo třeba zakoupit ještě munici a zbraňové systémy. Odmítl ale tvrzení Nadě, že celkové náklady na jejich pořízení by byly srovnatelné s nákupem nepoužívaných viperů.

Slovensko vrtulníky Black Hawk už má, v roce 2015 podepsalo smlouvu o nákupu devíti nových strojů tohoto typu.

„Považuji za maximálně nezodpovědné, že se Robert Kaliňák rozhodl nakoupit raději staré vrtulníky od jemu blízkého zprostředkovatele, s množstvím nalétaných hodin, než za mimořádně výhodnou cenu nové a nepoužívané vrtulníky od americké vlády,“ napsal v prohlášení Naď. Ten loni ještě jako ministr obrany uvedl, že Spojené státy nabídly Slovensku dodávku 12 nových bitevních vrtulníků AH-1Z Viper a příslušenstvím s výraznou slevou poté, co se Bratislava rozhodla předat Ukrajině nevyužívané stíhačky MiG-29 a další materiál.

Slovensko podle Kaliňáka zvažuje také nákup brazilských letounů Embraer C-390 Millennium, byť Bratislava před deseti lety objednala dvě nová vojenská dopravní letadla C-27J Spartan. Tyto stroje podle Kaliňáka již nestačí potřebám Slovenska a jejich modernizace by si vyžádala 266 milionů eur (6,6 miliardy korun). Kaliňák uvedl, že Slovensko má zájem do Brazílie dodávat houfnice vlastní produkce.

Stroje Embraer C-390 Millennium kupuje také Česko, příslušnou smlouvu české ministerstvo obrany uzavřelo v říjnu.

Podle Kaliňáka v příštím roce Slovensko ke stávajícím třem stíhačkám F-16 americké produkce dostane dalších šest nových strojů z kontraktu na dodávku celkově 14 stíhaček. Bratislava tak postupně začne zajišťovat ochranu svého vzdušného prostoru vlastními silami. Podle Kaliňáka v přechodném období budou zemi v této záležitosti nadále vypomáhat Česko a Maďarsko.

Související témata

Přečtěte si také

Leyenová na WEF prohlásila, že „čistá energie“ je levná. Německo, Británie či Austrálie ukazují opak

Pařížská dohoda zůstává největší nadějí lidstva a Evropa se bude dál držet dosavadního směrování, uvedla Ursula von der Leyenová, která má za to, že obnovitelné zdroje přinesou levné a stabilní ceny energií.

Seděl už v doživotní cele, byl zproštěn viny a soud mu teď přiznal odškodnění téměř 9 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 dnes přiznal Robertu Tempelovi odškodnění ve výši 8,892 milionu korun. Muž byl nezákonně odsouzen za dvojnásobnou vraždu, ve vězení byl téměř 20 let.

Den v obrazech: Požár hotelu v Turecku, Útok nožem v Izraeli, Zemětřesení na Taiwanu

Světové události dne 21. ledna zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Konec Green Dealu v Americe – od klimatických politik zpět k pragmatismu

Co v energetice slíbil, to plní. Hned v první den svého působení v úřadu amerického prezidenta podepsal Donald Trump celou řadu výkonných nařízení týkajících se energií a související energetické transformace a elektromobility.

Lidé se shromažďují na otevřeném prostranství po zemětřesení v Káthmándú 7. ledna 2025. Silné zemětřesení v odlehlé čínské oblasti Tibetu zabilo nejméně 32 lidí a zničilo "mnoho budov", informovala čínská média. Otřesy byly cítit také v hlavním městě sousedního Nepálu Káthmándú a v některých částech Indie. (Sunil Sharma / AFP via Getty Images)
Zemětřesení v Tibetu odhalilo nedostatek investic do místní infrastruktury

Čína zaznamenala magnitudu 6,8, zatímco geologická služba Spojených států naměřila 7,1, což je z hlediska uvolněné energie téměř třikrát silnější. K 10. lednu Čína zaznamenala více než 1 600 následných otřesů o síle až 4,4 stupně.

Díry v mracích jako náhodný jev, nebo důsledek laserů a osévání mraků?

Nedávno šlo na obloze pozorovat díry v mracích. Podle meteorologů se jedná o náhodný jev způsobený přelety letadel. Díry v mracích ale mohou způsobit také lasery pro satelitní komunikaci či osévání mraků pro ovlivňování počasí.

Účinky umělých potravinářských barviv na dětský mozek

Odstraňte syntetická barviva z jídelníčku: Jak může jednoduchá změna stravy pozitivně ovlivnit chování a zdraví vašich dětí.

Na internetu se šíří zavádějící informace o „hajlování“ Muska. Přesdílel ji i Dominik Hašek

Muskovo údajné „hajlování“ rozvířilo debatu na sociálních sítích. Jak však správně podotkli komentátoři, jde o docela jiné gesto.

antarktida
Američtí vědci pozorují zpomalení úbytku mořského ledu v Antarktidě

Američtí vědci z NSIDC zaznamenali zpomalení úbytku antarktického mořského ledu. Tento jev by mohl zpochybnit dřívější teorie o výrazném poklesu ledu způsobeném klimatickými změnami a oceánskými vlivy.