Česká armáda doplňuje stavy a vyzývá mladé ke vstupu do svých řad. Kromě různých výhod a programů nabízí ministerstvo obrany stipendia civilním středoškolákům, kteří se pak po studiích musí zavázat ke službě. Zároveň se tak ozbrojené síly snaží o snížení celkového průměrného věku příslušníků, který je podle nich vyšší, než by měl být.
Ministerstvo obrany rozšiřuje stipendijní program pro civilní středoškolské studenty a učně, které láká na přivýdělek a armádní jistoty.
„Stipendisté berou při studiu na své civilní škole měsíčně 4-5 tisíc korun (závisí na prospěchu) a až školu dokončí, mají už dopředu zajištěnou práci ve svém oboru v armádě,“ uvádí ministerstvo obrany ve zprávě.
„Zatímco do konce roku 2024 byly do programu zařazeny především školy se strojírenským, elektrotechnickým nebo třeba informatickým zaměření, nově k nim přibyly například některé obory chemické, stavební, gastronomické a další,“ vysvětluje náčelnice odboru doplňování personálu Agentury personalistiky, plukovnice generálního štábu Iva Bednářová.
Celkem teď mají šanci na stipendium studenti 32 maturitních a 28 učňovských oborů.
Studenti se zároveň musí zavázat, že po maturitě odslouží u vybraného vojenského útvaru dvojnásobek doby, po níž pobírali stipendium.
Další motivací navíc je jednorázový bonus 5 tisíc korun. „Ten dostanou ti, kdo složí maturitu nebo závěrečnou zkoušku v řádném jarním termínu,“ doplňuje zpráva.
Pro resort obrany je práce se stipendisty přínosná v tom, že získá mladé, vzdělané a prakticky zdatné odborníky.
Armáda má už své první průkopníky, kteří se do pilotního ročníku zapojili. Jedním z nich je četař Jakub Hoch. Rok při studiu pobíral stipendium a po maturitě oblékl uniformu.
„Nemohu si to vynachválit,“ hodnotí teď svoji zkušenost po roce služby.
Od loňska pracuje jako starší operátor ve spojařské četě, která má na starosti po spojovací stránce zajistit místo velení pro štáb a velitele 41. mechanizovaného praporu v Žatci.
„Doporučuju to všem mladým klukům,“ říká mladý četař Hoch a s úsměvem připomíná jeden z benefitů, které armáda nabízí všem vojákům: „Upřímně, kdo může říct, že jde ve služební době do fitka a zaměstnavatel mu za to ještě zaplatí?“
„Do stipendijního programu už se zapojily desítky studentů a učňů. Samozřejmě se také rozšířil okruh škol a oborů, jejichž studenti a učni mohou o stipendium požádat. A výhledově je ve hře další rozšíření,“ říká Iva Bednářová, která má jako náčelnice Odboru doplňování personálu projekt na starosti.