Aktualizace ve 14:20
Budoucí šéfka žalobců Lenka Bradáčová je pro zúžení soustavy státních zastupitelství na třístupňovou. Změna nemusí být vázaná na soustavu soudů, řekla dnes novinářům. Svou vizi fungování nejvyššího státního zastupitelství a případné změny chce Bradáčová z respektu k odcházejícímu předchůdci Igoru Střížovi oznámit až po 1. dubnu, kdy se ujme funkce.
„Jsem dlouhodobě známá svou představou třístupňové justiční soustavy, ve vztahu ke státnímu zastupitelství o to více. První velký pokus tu by učiněn v roce 2012 tehdejším nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Ta předloha skončila ve druhém čtení a já si myslím, že minimálně se o ní musí začít znovu debatovat,“ uvedla Bradáčová. Soustava soudů a státních zastupitelství má nyní čtyři stupně – okresní, krajský, vrchní a nejvyšší. Který stupeň by měl zaniknout dnes Bradáčová nespecifikovala.
Soustava soudů a státních zastupitelství má nyní čtyři stupně – okresní, krajský, vrchní a nejvyšší. Který stupeň by měl zaniknout, Bradáčová nespecifikovala. V minulosti uváděla, že vedle zvažovaného rušení dvojice vrchních státních zastupitelství by se mělo uvažovat o reorganizaci nejnižších článků justiční soustavy, tedy okresních.
Na uvolněné místo vrchního státního zástupce v Praze bude vypsáno výběrové řízení. Jeho vítěze pak může, ale také nemusí, jmenovat ministr spravedlnosti do funkce vedoucího státního zástupce.
Bradáčová dnes vyzdvihla práci svých dvou předchůdců Stříže a Zemana. I díky nim se podle ní státní zastupitelství stalo emancipovaným orgánem veřejné moci, v němž pracuje řada špičkových profesionálů. „Justice v České republice obecně patří na špici v postkomunistických státech, přestože jsou některé excesy – ty provází i justici na západ od nás – a nikdo nemůže nikdy slíbit, že nikdy k žádnému excesu v justici nedojde,“ podotkla.
Střížova nástupkyně také uvedla, že po nabídce místa od ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) si vzala „přiměřenou“ dobu na rozmyšlenou, zda ji přijme. Funkce nejvyšší a vrchní státní zástupkyně vnímá jako zcela jiné. Šéf žalobců podle ní především nastavuje fungování soustavy státního zastupitelství a vnitřní legislativu. „Je také tím posledním, kdo v určitých typech rozhodnutí může tato rozhodnutí zvrátit, to je zcela zásadní pozice nejvyššího státního zástupce. Vrchní státní zástupce stojí v čele úřadu, kde se vede dozor v nejzávažnějších trestních věcech v této zemi počínaje korupcí a konče terorismem,“ připomněla.