Poslední aktualizace 13. března 2025 ve 20:00
Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle státní tiskové agentury TASS ocenil návrhy na zastavení bojů na Ukrajině, ale zdůraznil, že jakékoli příměří musí vést k dlouhodobému míru a k řešení hlavních příčin krize. Upozornil, že existuje řada otázek, například jak dohlížet na dodržování příměří na frontové linii. Šéf Kremlu poděkoval svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi za jeho úsilí ukončit válku, kterou Rusko vede proti Ukrajině.
„Oceňujeme návrhy na zastavení bojů, ale vycházíme z předpokladu, že příměří by mělo vést k trvalému míru a odstranit základní příčiny krize,“ řekl Putin na tiskové konferenci s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem v Moskvě. Neupřesnil však, co těmito příčinami myslí, ale v minulosti opakovaně požadoval, aby Ukrajina byla trvale vyloučena z NATO a aby na jejím území nebyly žádné cizí vojenské jednotky.
Vyjádřil se tak poprvé veřejně k americkému návrhu na třicetidenní kompletní příměří, se kterým Kyjev souhlasil po úterních jednáních s americkou stranou v saúdskoarabské Džiddě. Spojené státy v rámci těchto jednání také obnovily dodávky zbraní a zpravodajské podpory Ukrajině, které byly krátce pozastaveny.
Putin dnes sdělil, že samotnou myšlenku příměří Rusko podporuje. „Jsou zde ale záležitosti, o kterých musíme diskutovat. A myslím si, že také musíme mluvit s našimi americkými kolegy,“ uvedl ruský prezident s tím, že si možná zatelefonuje se svým americkým protějškem. V Moskvě je nyní delegace amerických vyjednavačů vedená speciálním Trumpovým vyslancem Stevem Witkoffem. Ten by se měl s Putinem podle médií setkat ještě dnes.
„Jak se budou řešit otázky na celé linii kontaktu? A je to téměř 2 000 kilometrů,“ poznamenal podle TASS Putin. „Kdo bude vydávat rozkazy k zastavení bojových akcí?“ pokračoval šéf Kremlu a vznesl dotaz, „kdo určí, kde a kdo porušil případnou dohodu o příměří“. Jsou to podle něj otázky, které vyžadují pečlivé prozkoumání na obou stranách. „Podporujeme ale myšlenku ukončení tohoto konfliktu mírovými prostředky,“ uvedl.
Poradce ruského prezidenta pro zahraniční politiku Jurij Ušakov mezitím sdělil, že navrhované příměří by pro Moskvu nepřineslo žádnou výhodu. „Dalo by Ukrajincům pouze čas na přeskupení, získání sil a pokračování ve stejném boji,“ doplnil Ušakov.
Šéf Kremlu dnes také zmínil, že třicetidenní příměří by bylo výhodné pro Ukrajinu. Vyjádřil se k situaci v ruské Kurské oblasti, která je podle něj nyní plně pod kontrolou Rusů. „Situace je zcela pod naší kontrolou a skupina, která napadla naše území, je izolovaná,“ uvedl Putin.
Trump nabídl mírný optimismus ohledně Putinova prohlášení, napsala dnes agentura AP. Šéf Bílého domu vyjádření ruského prezidenta označil za slibné. „Nebylo ale úplné,“ podotkl Trump na začátek setkání v Bílém domě se šéfem NATO Markem Ruttem. „Mnoho detailů konečné dohody bylo projednáno. Teď uvidíme, zda tam Rusko je. A pokud není, bude to pro svět okamžik velkého zklamání,“ sdělil americký prezident podle AFP.
Trump rovněž naznačil možnost osobního setkání s Putinem, aby vyjednal dohodu o příměří. „Rád bych se s ním setkal a promluvil si s ním, ale musíme to vyřešit rychle,“ oznámil novinářům v Bílém domě.
Rusko zahájilo celoplošnou invazi na Ukrajinu 24. února 2022. Ukrajinci nápor nepřátelských vojsk zčásti odrazili a některá území dobyli zpět. Moskva ovšem okupuje rozsáhlou část ukrajinského území a v poslední době invazní síly na východě země setrvale postupují. Loni v létě ukrajinská armáda pronikla do ruské Kurské oblasti. Po povolání posil včetně vojáků ze Severní Koreje začala ruská armáda Ukrajince z regionu vytlačovat, přičemž její postup se v posledních dnech zrychlil.
Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že ruská armáda osvobodila okresní město Sudža v Kurské oblasti. Velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj připustil, že ukrajinská vojska místy ustupují, ale na předměstí Sudže podle něj ještě ve středu pokračovaly boje.
Trump ve středu informoval, že pokud Moskva odmítne americký návrh na třicetidenní příměří v bojích mezi Ruskem a Ukrajinou, může očekávat tvrdší ekonomické sankce. „Můžeme udělat věci, které by byly pro Rusko finančně velmi špatné,“ řekl americký prezident. „Nechci to udělat, protože chci dosáhnout míru. Ale v ekonomickém smyslu bychom mohli přijmout opatření, která by pro Rusko byla devastující.“
Ke článku přispěli Andrew Thornebrooke a agentura Reuters.