Probíhající čistky podle některých analytiků naznačují, že se v komunistickém režimu vyostřily politické boje.
Analýza zpráv
V rámci probíhajících čistek v armádě čínského režimu byl údajně zatčen generál He Weidong, třetí nejvyšší velitel komunistické čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA), a několik dalších vojenských představitelů, což jeden z expertů na Čínu označil za potenciálně jeden z „nejnebezpečnějších vývojů v současném světě“.
Není jasné, zda za těmito čistkami, jež cílí na frakci ve Fujianu, jednu ze dvou skupin považovaných za spojence vůdce Komunistické strany Číny (KS Číny) Xi Jinpinga, stojí samotný Xi, nebo jeho političtí protivníci. Možnost druhé varianty vyvolala obavy, že by Xi mohl na mezinárodní scéně být agresivnější, pokud by měl pocit, že jeho moc je ohrožena.
Generál He, který je druhým nejvýše postaveným místopředsedou Ústřední vojenské komise (ÚVK) KS Číny a člen politbyra strany, se na veřejnosti neobjevil od 11. března, kdy se zúčastnil letošního závěrečného zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců (VSLZ), zákonodárného sboru čínského režimu a nejvyššího orgánu státní moci.
Během následujících dvou týdnů He i první místopředseda ÚVK Zhang Youxia chyběli na semináři k 20. výročí přijetí Zákona proti separatismu, zaměřeného na tzv. separatisty z Taiwanu. Nebyli přítomni ani při návštěvě Xi Jinpinga v jihozápadní provincii Yunnan. Jejich absence byla považována za neobvyklou, protože podobné události dříve navštěvoval alespoň jeden z místopředsedů ÚVK.
Zhao Lanjian, bývalý investigativní novinář v Číně, který nyní žije v USA, nedávno pro deník Epoch Times uvedl, že mu tři nezávislé zdroje potvrdily, že He byl 11. března zadržen.
Podle Zhaa Lanjiana, který jako první 13. března informoval o Heově údajném zadržení na sociální síti X, byl generál ČLOA zadržen krátce po zasedání VSLZ a následně utrpěl infarkt, po němž byl hospitalizován v 301. nemocnici, přední vojenské nemocnici, která se často zmiňuje v souvislosti s politickými atentáty v rámci čínského režimu.
Zhao Lanjian citoval jednoho ze svých zdrojů, který uvedl, že členové ÚVK prověřují Heovy projevy jako místopředsedy komise, spolu s dokumenty, fotografiemi a videi, které se ho týkají, aby odstranili jeho vliv.
Tuto informaci potvrdil i Cai Shenkun, komentátor pro záležitosti Číny, který dříve informoval o odvolání bývalého ministra obrany Li Shangfua a admirála Miao Huaa z jejich postů.
V živém vysílání na YouTube 24. března Cai uvedl, že velitelé divizí ČLOA byli informováni o Heově zatčení.
Další spekulace o zatčeních a absencích
Kromě Hea bylo podle Zhao Lanjiana a Cchaie údajně vyšetřováno i několik dalších velitelů armády patřících do frakce ve Fujianu.
Zhao Lanjian uvedl, že sekretář Hea je rovněž vyšetřován, pravděpodobně kvůli úniku informací. Dále zmínil, že mezi zadrženými jsou i Zhao Keshi, bývalý šéf Generálního logistického oddělení ČLOA, a několik dalších vojenských velitelů z provincie Fujian, kde Xi strávil 17 let před svým vzestupem k moci.
Dne 25. března Cai uvedl, že Lin Xiangyang, velitel Východního divizního velení, byl 24. března zadržen kvůli úniku „takzvaného plánu boje v Taiwanském průlivu“. Není jasné, komu byly informace údajně prozrazeny.
Zároveň vyvolala pozornost i nepřítomnost ministra obrany Dong Juna na plenárním zasedání Státní rady začátkem tohoto měsíce.
Peking se k údajným zatčením zatím nevyjádřil ani nevysvětlil důvody Dongovy absence.
Čínské ministerstvo zahraničních věcí na dotaz deníku Epoch Times ohledně místa pobytu těchto osob do doby zveřejnění článku neodpovědělo.
„Bezprecedentní“ politické boje
Od svého nástupu k moci v roce 2012 zahájil vůdce KS Číny rozsáhlou protikorupční kampaň. Podle nedávno odtajněného dokumentu, který zveřejnil Úřad ředitele Národní zpravodajské služby USA, bylo do roku 2022 vyšetřováno a shledáno vinnými téměř pět milionů úředníků.
Tato kampaň však „hlouběji odráží stranicky řízenou sekuritizaci neboli zaměření na politickou nedisciplinovanost a ideologickou nečistotu, zejména na nejvyšších úrovních státní správy, ve snaze zachovat domácí kontrolu a legitimitu KS Číny“, uvádí se ve zprávě.
Xiova politika, zejména jeho protikorupční kampaň a centralizace moci, si vytvořila uvnitř režimu nepřátele, jako jsou starší členové strany, tzv. princátka KS Číny a někteří vrcholní představitelé armády.
V posledních dvou letech byla po nevysvětlitelných zmizeních odvolána nebo suspendována řada vysokých funkcionářů KS Číny a velitelů armády.
Někteří analytici tvrdí, že za nedávnými čistkami, které cílily na frakci ve Fujianu, mohl být Zhang, pocházející z frakce ze Shaanxi, jejíž členové byli rovněž považováni za Xiovy spojence.
Politický komentátor a odborník na Čínu Gordon Chang uvedl, že spekulace o zatčení Hea a Zhao Keshiho „mohou být jedním z nejnebezpečnějších vývojů v dnešním světě“, protože ČLOA „nepůsobí stabilně ani loajálně vůči čínskému nejvyššímu vůdci“, bez ohledu na to, kdo stojí za čistkami nebo zda jsou zvěsti pravdivé.
„Skutečnost, že se tyto zvěsti šíří, nám říká, že existují prvky, které se snaží destabilizovat čínského vládce,“ napsal Chang v článku zveřejněném v The Hill 19. března.
„Xi, který je pod tlakem, se může rozhodnout, že udeří.“
V rozhovoru pro Epoch Times Zhao Lanjian uvedl, že poslední vývoj naznačuje, že vnitřní boj v KS Číny dosáhl „bezprecedentní“ úrovně.
Buď Xi „zcela opustil“ své bývalé podřízené, nebo „síly v armádě, které jsou proti Ximu“, eliminují jeho lidi, dodal.
Zhao Lanjian uvedl, že nestabilita uvnitř ČLOA znamená, že v blízké době nebude schopna zahájit invazi na Taiwan.
Shen Ming-Shih, výzkumný pracovník na Taiwanské instituci pro národní obranu a bezpečnost, řekl pro Epoch Times, že moc Zhangovy frakce roste v důsledku pádu Xiových příznivců a přítomnosti Zhangových spojenců na klíčových vojenských pozicích.
Shen uvedl, že jak Xi čelí těm, kteří se ho snaží svrhnout, kontrola nad armádou „se stala klíčovou“.
Chi Yue-yi, odborník na ČLOA z Institutu pro národní obranu a bezpečnost, však věří, že Xi stále pevně drží svou moc.
Ačkoliv v rámci frakcí KS Číny a ČLOA existují „různé hlasy“, které proti Xiovi vystupují, zdá se, že nejsou „dostatečně silné na to, aby vytvořily sílu stojící proti Ximu“, řekl pro Epoch Times.
Cai uvedl v živém vysílání na YouTube, že pokud by byla pozice čínského vůdce pod velkým tlakem, mohl by zahájit válku v Taiwanském průlivu, aby změnil status quo.
–ete–