Ostravská hutní společnost Vítkovice Steel kvůli výrobě zábran pro Hustopeče nad Bečvou na Přerovsku, kde se po únorové havárii cisteren šíří toxický benzen, přeorganizovala zakázky i logistiku a zavedla mimořádné směny. Na vybudování ocelové bariéry dodá přes 1000 osmimetrových štětovnic vážících půl tuny. V zemi už jich je 400, firma dodá dalších 700. ČTK to dnes řekla mluvčí společnosti Vítkovice Steel Jana Dronská, cenu neuvedla.
„Bereme to jako prioritu a děláme doslova, co můžeme, abychom pomohli zabránit větším škodám na životním prostředí po havárii. Jsme v ČR jediným výrobcem štětovnic, takže i naši zaměstnanci chápou, že musíme záchranným složkám pomoct, a jde tady o čas,“ uvedl generální ředitel podniku Radek Strouhal.
Štětovnice jsou ocelové profily dlouhé osm metrů, široké 60 centimetrů a v základní části podle použitého typu tlusté devět nebo deset milimetrů. Do země se zarážejí beranidlem a pomocí speciálních zámků se z nich vytváří nepropustná štětová neboli larsenová stěna. Ředitel uvedl, že v Evropě je vyrábějí jen dvě firmy.
První část stěny v okolí havárie je hotová. Specializovaná firma nyní instaluje do země další štětovnice, které mají dohromady obkroužit nejzasaženější místo v délce téměř 700 metrů. Na plánovanou delší variantu stěny bude zapotřebí více než 1000 štětovnic.
„První várka štětovnic, tedy zhruba 400 kusů, je už zabudovaná v zemi, v pondělí jsme dodali další dva kamiony štětovnic a teď vyrábíme další stovky kusů. Aktuálně jsme dohodnuti, že dodáme na místo havárie ještě 700 kusů štětovnic,“ uvedl provozní ředitel Radim Pachlopník.
Výroba štětovnic má v Ostravě dlouhou tradici, vyrábějí se na těžké profilové trati už 100 let. „Ocelové štětovnice mají na bocích speciální zámky, které umožňují vytvořit nepropustnou stěnu, která bez problémů udrží masu hlíny nebo vody třeba i několik let. Slouží také jako protipovodňová ochrana. Štětovnice se mohou používat opakovaně a jsou téměř stoprocentně recyklovatelné,“ uvedla Dronská.
Štětovnice vyrobené ve Vítkovicích byly v Česku využity například při opravě Karlova mostu v Praze, při stavbě pavilonu slonů ve zlínské zoo nebo aktuálně na Moravě při opravě Baťova kanálu.
Mimořádná událost, která se stala 28. února v 11:40 ve stanici Hustopeče nad Bečvou, nemá podle zkušeností hasičů za posledních 30 let v Evropě obdoby. Při jízdě vykolejil nákladní vlak převážející přes 1000 tun toxického benzenu. Část cisteren začala hořet. Na likvidačních a sanačních pracích se za měsíc po nehodě v Hustopečích vystřídalo přes 2000 hasičů.
Vítkovice Steel jsou tradičním evropským výrobcem válcovaných výrobků z oceli. Většina produktů se uplatňuje ve stavebnictví a strojírenství, 70 procent prodaných výrobků směřuje do zahraničí. Společnost má téměř 900 zaměstnanců. Za rok 2023 dosáhla firma zisku 330,8 milionu korun, což byl její nejlepší výsledek hospodaření za posledních více než 15 let. Podnik vytvořil tržby za prodej vlastních výrobků, služeb a zboží 12 miliard korun.