Zdenka Danková

4. 4. 2025

Krásné stavby vzniklé z architektonických návrhů zanechávají na více místech nesmazatelnou stopu. K těm déletrvajícím náleží třeba Mlýnská kolonáda v Karlových Varech, Rudolfinum na náměstí Jana Palacha v Praze, nezapomenutelná budova Národního divadla na rohu Národní třídy a Masarykova nábřeží v Praze anebo Zemská galerie a muzeum ve Výmaru v Německém Durynsku na řece Ilm.

Autor a spolurealizátor objektů Josef Zítek se narodil v pražském Karlíně 4. dubna 1832 a pocházel z nuzných poměrů. Jak jeden z mála chudých dětí byl šťastlivý, protože potkal svého mecenáše. Když jeho ovdovělá matka dostala místo pradleny v domě advokáta Adolfa Pinkase, tento umožnil malému Josefovi studium na školách, o jakých se jeho vrstevníkům nesnilo. Vystudoval pražskou polytechniku, přešel do Vídně na Akademii výtvarných umění. Vyučil se i zednickému řemeslu, takže proces stavby zděných objektů znal i z praktického hlediska.


Josef Zítek nebo také Josef von Zitek (4. dubna 1832 Karlín– 2. srpna 1909 Praha Smíchov, český architekt, autor původního projektu Národního divadla v Praze. (kreslil Josef Mukařovský, z archivu ÚČL AV ČR)

Studium ukončil s vyznamenáním, poté ve svých 22 letech nastoupil postupně do ateliérů dvou význačných architektů. Získal římskou cenu architektury za svůj první samostatný projekt a tím i možnost dvouletého pobytu v Římě, který mu zaplatil francouzský král. V Itálii mohl studovat bohaté římské stavby. První velkou zakázku, Zemskou galerii a muzeum ve Výmaru, realizoval v letech 1863–1868. Následovaly projekty pro šlechtické rody na přestavby zámků v Bečově a Petrohradu. Věnoval se také restaurování historických staveb.


Rudolfinum – slavnostní otevření se odehrálo 7. února 1885, třebaže korunní princ Rudolf, jehož jménu byla budova zasvěcena, opět nemohl přijet. Stavba samotná byla tehdy zamýšlena jako výraz loajality k habsburské rodině i rakouské monarchii. (Patrick-Emil Zörner /Paddy/, volné dílo)

V Zemském polytechnickém ústavu v Praze působil Josef Zítek 40 let. Jeho žáky byli například Antonín Wiehl, pozdější vůdčí osobnost české neorenesance, a Josef Schulz, s nímž spolupracoval na několika stavbách.

Zítkovo jméno je spjato i s první budovou Národního divadla, která bohužel nešťastně vyhořela. Jeho návrh projektu na vybudování Národního divadla byl tehdy posouzen jako nejlepší a vybrán ve vyhlášené soutěži. Když Zítkova první realizace Národního divadla vyhořela, Josef Schulz po něm převzal práci na obnově divadla.


Národní divadlo – pohled z Petřínské věže, pravé křídlo historické budovy tvoří původní Prozatímní divadlo. (A. Savin – vlastní dílo)

Josef Zítek potom náležel k těm, kdo prohlásili, že do budovy Národního divadla už nikdy nevstoupí. Přestal víceméně projektovat a zbytek života strávil v ústraní mimo společnost.

Ke konci svého života, v roce 1908, získal titul barona. Zemřel v Praze na Janáčkově nábřeží, pochován je v Malenicích poblíž Lčovic, kde žil na svém statku.


Muzeum ve Výmaru – Prellerova galerie. V této první neorenesanční práci Zítkově se ve vnějšku stavby již objevuje jeden z typických znaků benátské architektury, který se později stal příznačným i pro Zítka samého – trojdělení. (Michael Sander, vlastní dílo)

Související témata

Přečtěte si také

Pražský zastupitel Wolf žádá prošetření postupu policie při blokádě Pochodu pro život

Pražský zastupitel Jan Wolf zaslal ministru vnitra Vítu Rakušanovi otevřený dopis, ve kterém žádá prošetření postupu policie při sobotním Pochodu pro život, který zablokovali jeho odpůrci. Rakušan reagoval.

Mediální výbor doporučil Sněmovně neschválení výroční zprávy o činnosti ČT

Sněmovní mediální výbor dnes doporučil Poslanecké sněmovně, aby neschválila zprávu Rady České televize o činnosti ČT za loňský rok. Pro negativní doporučení hlasovalo šest poslanců z 11 přítomných.

Německá prokuratura obvinila bývalého spolupracovníka politika AfD ze špionáže

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance AfD ze špionáže pro čínskou tajnou službu. Dnes o tom informovala agentura DPA.

Mr. Blackout: „To, před čím jsme varovali o Velikonocích v Německu, se nyní stalo ve Španělsku“

Španělsko, Portugalsko a části Francie zasáhly v pondělí rozsáhlé výpadky elektřiny. Epoch Times si o této mimořádné události pohovořil s odborníkem a známým youtuberem Mr. Blackoutem. Ten lidem doporučuje, aby byli připraveni.

Britská vláda plánuje rozprášit chemii do atmosféry s cílem zastínit slunce a ochladit planetu

Během několik příštích týdnů britští vědci hodlají zahájit projekt rozptylování chemických částic do atmosféry se záměrem snížit globální teploty. Britská vláda financuje tento projekt grantem ve výši 50 milionů britských liber.

EK: Splácení dluhu z NextGeneration EU má stát téměř pětinu nynějšího rozpočtu

Splácení jistiny a úroků z dluhů na financování unijního plánu na podporu oživení, tzv. NextGeneration EU (NGEU), si v novém unijním rozpočtu po roce 2027 vyžádá ročně 25 až 30 miliard eur, tedy až 750 miliard korun. Splátky v maximálním scénáři tak budou představovat téměř pětinu nynějšího rozpočtu unie. Uvedla to Evropská komise ve svém sdělení k novému víceletému finančnímu rámci 2028+, tedy […]

Brusel ve svém „akčním plánu“ neřeší jednu klíčovou věc, upozorňují oceláři

Evropská komise nedávno představila akční plán pro ocel a kovy. Cílem má být „posílit konkurenceschopnost tohoto odvětví a zajistit jeho budoucnost“. Oceláři krok vítají, ale poukazují na neřešení přemrštěných cen energií.

Shen Yun nás vrací „k lidskosti, laskavosti a pokoře“, uvádí kněz

Arménský pravoslavný kněz Mesrob Kerkezian navštívil Shen Yun v Paříži a označil představení za duchovní zážitek, který nás vrací k lidskosti, laskavosti a pokoře.

Co by měl každý návštěvník posilovny vědět o doplňcích před tréninkem

Předtréninkové doplňky slibují energii a výdrž, ale nesou i rizika. Co skutečně obsahují, jak fungují – a kdy je lepší dát si kávu?