Epoch Times Česko ČTK

a 7. 7. 2025

Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.

Zemědělci upozorňují na to, že odolnost rostlin snižuje nejen nedostatek vody v půdě, ale také zákazy účinných látek v přípravcích na ošetřování rostlin. „Na omezené množství těch povolených látek totiž získávají škůdci odolnost a například přípravky, které ještě loni fungovaly proti blýskáčkovi řepkovému, letos nezabírají,“ uvedla mluvčí komory Barbora Pánková.

Podobné trendy podle Pánkové pozorují pěstitelé i v dalších zemích střední Evropy. Například v Maďarsku se kvůli zákazu účinných přípravků a suchu zvyšují plochy pšenice, ječmene, sóji, a naopak méně se pěstuje kukuřice nebo řepka. Představitelé zemědělských organizací Visegrádské skupiny se proto na nedávném jednání dohodli, že vyzvou Evropskou komisi, aby rozvolnila metody pro nakládání s vodou, které podle nich brzdí efektivní řešení problémů se suchem.

V letošním prvním pololetí spadlo v Česku nejméně srážek za 64 let. Podle předběžných údajů napršelo 222 milimetrů, což bylo 76 procent normálu let 1991 až 2020. Méně než obvykle pršelo každý měsíc, informoval už dříve na facebooku Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V Česku podle Pánkové sucho a šíření škůdců mohou ovlivnit i letošní úrodu, komora očekává, že úroda obilovin a olejnin se bude pohybovat pod pětiletým průměrem. Statistici už dříve uvedli, že sklizeň základních obilovin bude letos kolem 6,82 milionu tun, řepky se sklidí 998 000 tun. Očekávaná úroda základních obilovin je proti loňské podprůměrné sklizni o 0,3 procenta vyšší, v porovnání s pětiletým průměrem je ale o 6,2 procenta nižší.

Související témata

Přečtěte si také

USA a Evropa patří k sobě a mohou společně vybudovat nový řád, řekl Rubio

Spojené státy a Evropa patří k sobě, řekl dnes americký ministr zahraničí Marco Rubio na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

Historie polibku: Odkud pochází a proč ho Češi tak milují?

Se svátkem svatého Valentýna je na místě si připomenout i dlouhodobou tradici jednoho z nejstarších zvyků lidstva – polibku.

Tajemství intuice: Když tělo ví dříve než mysl

Proč někdy cítíme správné rozhodnutí v břiše? Intuice, podvědomí a propojení střeva s mozkem pod drobnohledem vědy.

EU zpřísňuje azylové právo. Španělsko mezitím plánuje amnestii pro 500 000 migrantů

S výraznou většinou hlasů schválil Evropský parlament nové předpisy pro zařazení bezpečných zemí původu a třetích států. Cílem je urychlení azylových řízení před vstupem v platnost Společného evropského azylového systému (SEAS) v červnu.

Ekonomické a politické dopady obezity na moderní státy

Obezita jako strukturální riziko moderních států zatěžuje veřejné rozpočty, oslabuje ekonomickou výkonnost a ohrožuje udržitelnost zdravotních systémů.

Čínský režim využívá psychiatrickou internaci k umlčování stěžovatelů, uvádějí obhájci lidských práv

Vzácné vyšetřování zneužívání v nemocnicích státními médii znovu otevřelo otázku dlouhodobé taktiky používané proti občanům, kteří se staví proti úřadům.

Kdo Jeffrey Epstein skutečně byl a proč na jeho příběhu pořád záleží

Nejde jen o zločiny, ale o systém moci, který chrání sám sebe, kupuje mlčení a mění spravedlnost v obchodovatelnou komoditu.

Vysloužilý italský armádní důstojník: Shen Yun má potenciál ovlivnit současnou čínskou kulturu

Vysloužilý důstojník po představení v Miláně uvedl, že návrat k tradiční čínské kultuře, duchovním tématům a disciplíně umělců má potenciál ovlivnit, a dokonce změnit současnou čínskou kulturu.

Drahá nová generace: Mechanické dovednosti jsou samy o sobě odměnou

Drahá nová generace sdílí životní zkušenosti, jak mechanické dovednosti mohou formovat spokojený život. Tento článek nás vybízí k předávání praktických rad a moudrosti budoucím generacím.