Epoch Times Česko ČTK

a 16. 10. 2025

Španělský světový barytonista Plácido Domingo dnes vystoupí ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Přednese výběr z nejslavnějších operních árií a z temperamentních španělských zarzuel, v nichž se zpěv mísí s mluveným slovem. Koncert dnes začne v 19:30, bude mít dvě části. V první zazní árie Verdiho, Pucciniho nebo Saint-Saënse, ve druhé zarzuely různých španělských autorů, informovala ČTK za pořadatele Štěpánka Filipová.

Po Domingově boku vystoupí slovenská sopranistka Adriana Kučerová a česká mezzosopranistka Ester Pavlů. Doprovodí je Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou slovenského dirigenta Rastislava Štúra.

Domingo v Praze poprvé koncertoval v roce 1990 v kostele svatého Jakuba. V hlavním městě dále zpíval v Obecním domě, O2 areně nebo Stavovském divadle. V Rudolfinu dosud nikoliv. Domingo řekl, že se do Česka rád vrací.

„Poprvé vystoupím v koncertním sále, který jsem při svých návštěvách Prahy vždy obdivoval. Představím publiku barytonové role i španělské zarzuely, a to po boku dvou vynikajících dam, se kterými mám tu čest sdílet pódium již po druhé,“ uvedl Domingo.

Nyní přijel na pozvání Gabriely Rachidi, ředitelky Festivalu Krumlov, na kterém Domingo loni vystoupil už potřetí. „Je až neuvěřitelné, jakou energií oplývá a jakým způsobem ji umí promítnout do svého výkonu,“ uvedla Rachidi.

Čtyřiaosmdesátiletý pěvec, dirigent a hudebník s rozsáhlým repertoárem a nezaměnitelným hlasem stále oslovuje posluchače po celém světě a přitahuje pozornost publika. Domingo získal řadu prestižních ocenění a stal se ikonou světové opery. Společně s Josém Carrerasem a Lucianem Pavarottim tvořil úspěšné pěvecké uskupení Tři tenoři. Je zakladatelem soutěže Operalia pro mladé operní talenty z celého světa.

Související témata

Přečtěte si také

Babiš s Červeným dnes představí změny v programu Nová zelená úsporám

Program funguje od roku 2009 s cílem motivovat majitele k renovacím bytového fondu a ke snižování spotřeby energií. Loni se dočasně uzavřel příjem žádostí o dotace kvůli velkému zájmu žadatelů.

Kantar pro ČT: Volby by znovu ovládlo ANO, druhé hnutí STAN přeskočilo ODS

Sněmovní volby by v únoru vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 34,5 procenta hlasů. S odstupem by druhé skončilo hnutí STAN, které ziskem 15,5 procenta přeskočilo ODS.

ANO a SPD nebudou volit Rakušana (STAN) místopředsedou Sněmovny

Vládní hnutí ANO a SPD podle jejich představitelů Radka Vondráčka a Tomia Okamury nebudou volit předsedu opozičního hnutí STAN Víta Rakušana místopředsedou Sněmovny.

Poslední okresy Česka zahajují jarní prázdniny s teplejším počasím

Žákům základních a středních škol z poslední skupiny okresů Česka dnes začaly jarní prázdniny.

Na dům zpěvačky Rihanny se střílelo, kulka proletěla zdí dovnitř, píší agentury

Dům zpěvačky Rihanny v Beverly Hills u Los Angeles se stal terčem střelby. Při incidentu nebyl nikdo zraněn. Zpěvačka, která byla v době střelby uvnitř domu...

Válka v Íránu způsobuje kolísání cen elektřiny v Evropě – zasaženo je i Německo

Válka v Íránu už má zřetelný dopad na evropské energetické trhy. Narušené dodávky plynu a nejistota kolem Hormuzského průlivu vedou k extrémním výkyvům cen na burzách s elektřinou.

Novým duchovním vůdcem Íránu je Modžtaba Chameneí, syn zabitého ajatolláha

Íránské Shromáždění znalců vybralo jako nového nejvyššího duchovního vůdce Íránu Modžtabu Chameneího, druhorozeného syna zabitého ajatolláha Alího Chameneího. Informovaly o tom v neděli tiskové agentury s odkazem na íránská státní média. Předchozí duchovní vůdce zemřel v první den americko-izraelských úderů na Írán v sobotu 28. února. Věrnost novému ajatolláhovi přísahaly íránské revoluční gardy i armáda. […]

Jak si udržet motivaci k pohybu po celý rok

Dlouhodobá motivace k pohybu: proč selhávají předsevzetí a jak budovat návyky, smysl a laskavost k sobě pro udržitelný aktivní životní styl.

Představivost je dovednost: Jak ji udržet bystrou

Představivost není pouze tajemná, je to dovednost, kterou lze zlepšit pomocí nových zážitků, psaní, a pozorování hvězd. Přečtěte si, jak ji trénovat a zůstat kreativní.