Držitelé akcií společnosti ČEZ z řad ekologických aktivistů ve středu 3. července 2019 na valné hromadě žádali, aby vedení firmy učinilo maximum pro snížení emisí skleníkových plynů a ochranu zdraví lidí. Konkrétně poklidně protestovali proti prodeji uhelné elektrárny Počerady do rukou soukromého podnikatele Pavla Tykače, čímž by stát ztratil možnost plnit vlastní energetickou koncepci, jejíž součástí je i plán na uzavírání uhelných elektráren.

Počerady spalují 10 tun uhlí za 1 minutu. Z těch 10 tun 6,5 tuny proletí komínem bez užitku v důsledku nízké účinnosti elektrárny, a vyrobená elektřina se vyváží do zahraničí, uvádí zpráva Hnutí Duha.
Chvaletice, další uhelná elektrárna, která je stále v provozu, získala výjimku z limitů znečištění ovzduší. Pokud rozhodnutí potvrdí ministerstvo, bude elektrárna moci vypouštět o 300 kilogramů rtuti ročně více, což je o 250 procent více nebezpečné látky, než kolik jí dovolují nové emisní limity platné od roku 2021, uvádí hnutí Greenpeace.

Zároveň se do zákonných limitů nevejde ani u oxidů dusíku, což chce vyřešit získáním výjimky na všechny čtyři bloky elektrárny. V případě jednoho bloku chce výjimku na filtr, který dosud ani nemá, uvádí Hnutí Duha. Podle Greenpeace se uhlobaron Pavel Tykač limity plnit určitě nechystá. 

O uzavření elektrárny se uvažovalo již v 90. letech s argumentací, že po dostavení jaderných bloků v Temelíně bude elektrárna Chvaletice odstavena. Temelín se již dostavěl, přesto zůstávají uhelné elektrárny v provozu, čímž narůstá čistý vývoz elektřiny z ČR. Podle kritiků dochází v praxi ke znečišťování prostředí v České republice a využívání vyrobené energie v zahraničí.

„Do úsilí o snížení emisí CO2 jdou obrovské investice, které mají jen malý, nebo žádný, někdy dokonce i opačný efekt,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý koncem června na stránkách iuhli.cz. Jako příklad uvedl energetický „zimní balíček“ vyhlášený Evropskou unií, který podle něho  „nepřinese znatelné výsledky“.

„V Česku je zřejmé, že energetika musí stát na kombinaci jádra a obnovitelných zdrojů. Ale dekarbonizace nesmí narušit průmyslovou a výrobní základnu! Česko by mělo na změnách také dokázat vydělat. A k tomu všemu je potřeba, aby probíhala širší diskuze, které chceme dát základ,“ uvádí Dlouhý. 

Čtěte také:

Kdo byl Svatopluk Potáč? Komunista, ekonom, poradce a jeden z „otců“ kupónové privatizace…