Zdenka Danková

11. 9. 2019

Mezi Ruskem a Ukrajinou došlo 7. září k výměně celkem 66 vězňů. Patří mezi ně také 24 ukrajinských námořníků zajatých v roce 2018 na pobřeží Krymu a ukrajinský filmař Oleg Sencov, uvádí zpráva AI.

Když vystupoval z letadla, zvedl ruku do známého gesta symbolizujícího vítězství. Gesta, které si Oleg Sencov neodpustil, ani když byl v Rusku odsouzen na 20 let za údajný terorismus na anektovaném Krymu.

Oleg Sencov je ukrajinský režisér ruské národnosti a občanský aktivista a držitel Sacharovovy ceny za svobodu myšlení. Za dlouhometrážní film Hráč získal cenu asociace filmových vědců a kritiků.

Propuštění Sencova proběhlo 7. září v rámci výměny několika desítek vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou. Marie Struthersová, ředitelka pobočky mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) pro východní Evropu a střední Asii, k tomu 7. září 2019 v tiskovém prohlášení uvedla:

„Nikdo by neměl být stíhán a uvězněn pouze z politických důvodů; požadujeme spravedlnost i pro ostatní vězně, kteří byli odsouzeni ve vykonstruovaných procesech a uvězněni pouze za uplatňování svých lidských práv. Měli by být okamžitě a bezpodmínečně propuštěni.“

Oleg Sencov se aktivně podílel na akcích hnutí Automajdan a stal se odpůrcem připojení Krymu k Rusku. Po anexi poloostrova Ruskou federací se účastnil demonstrací a byl jedním z aktivistů zatčených v květnu 2014 ruskou státní bezpečnostní službou FSB.

Podle Amnesty International byl Sencov v roce 2014 unesen z anektovaného Krymu, odsouzen ve vykonstruovaném procesu za údajný terorismus ke 20 letům vězení a od té doby vězněn v těžkém žaláři na Sibiři.

Propuštěného otce na letišti uvítala jeho 15-letá dcera a následovalo dlouhé a vřelé objetí.

Oleh Sencov
Oleg Sencov v ruském vězení v roce 2017.(Autor: Antonymon – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0)

„Dobrý den všem, dnes je obzvlášť dobrý,“ řekl tehdy Sencov. „Chci říct, že jsem strašně rád doma. Sluší se poděkovat všem, kdo celé ty roky pomáhali nám a našim rodinám, kdo se zasazovali za naše osvobození, a nakonec ho dosáhli. Mnohokrát vám děkuji. Doufám, že i ostatní zajatci budou brzy osvobozeni. Do propuštění posledního člověka není náš boj u konce,“ vyjádřil Sencov naději bezprostředně po příletu.

Oleg Sencov začal držet hladovku na protest proti věznění 64 ukrajinských politických vězňů. Požadoval jejich propuštění, přičemž svoje vlastní propuštění nepožadoval.

Hladovku ukončil po 144 dnech, kdy se ocitl ve velmi špatném zdravotním stavu. Hrozila mu nucená výživa. Jeho matka jej mohla ve vězení navštívit vždy jednou za měsíc přibližně na dvacet minut. Filmař Oleg Sencov se během návštěv ptal zejména na své dvě děti. Jeho patnáctiletá dcera na něj spolu s dalšími lidmi čekala na letišti v den propuštění.

Amnesty International začala na případu Sencova pracovat v srpnu 2015. Společně s Českým a filmovým televizním svazem uspořádali mimo jiné solidární akci v rámci Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary a na jeho podporu sesbírali tisíce podpisů. Když začal Oleg v květnu 2018 ve vězení držet protestní hladovku, bylo umožněno mu posílat vzkazy solidarity přímo do vězení.

Zatímco byl ve vězení, obdržel několik významných cen. Stal se například držitelem Sacharovovy ceny za svobodu myšlení. I ve vězení psal příběhy.

14. června 2018 přijal Evropský parlament usnesení, v němž požadoval okamžité a bezpodmínečné propuštění Olega Sencova a všech ostatních nezákonně zadržovaných ukrajinských občanů v Rusku. K jeho propuštění vyzvala celá řada lidskoprávních skupin a významných osobností.

Osobnosti ze světa filmu a ruští filmaři se dokonce v této věci obrátili na ruského prezidenta Vladimíra Putina.

Související články

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.