Bowen Xiao

29. 11. 2019

Pro církve byly vytvořeny revizní komise, údajně nezávislé panely, jejichž cílem má být spravedlivé přezkoumání obvinění obžalovaných ze sexuálního zneužívání, aby zabránili zneužívajícím kněžím v setrvávání v duchovní úřadu.

Vyšetřování agentury Associated Press však zjistilo, že tyto rady pravidelně nedodržovaly své závazky, a místo toho chránily církev namísto obětí.

Revizní komise jmenovaná biskupy působí tajně a často podkopávají důkazy o sexuálním zneužívání obětí, chrání obviněné kněze a pomáhají církvi vyhýbat se nákladům za soudní proces. Desítky případů ukazují, že revizní komise odmítají stížnosti obětí, které byly později přijaty a uznány soudními úřady. Mnoho z obětí uvedlo, že čelily nepřátelství a ponižování ze strany rad.

Agentura Associated Press prověřovala informace o všech zhruba 180 diecézích ve Spojených státech, zkontrolovala tisíce stran záznamů o církvi a soudech a mluvila s více než 75 oběťmi, které byly zneužívány. Uskutečnila rozhovory s členy správní rady a dalšími lidmi, aby nakonec odhalila proces, při kterém drží hierarchie církve otěže moci v každé fázi.

Tim Lennon, prezident sítě SNAP (Survivors Network of those Abused by Priests), sdělil Epoch Times, že výsledky vyšetřování odpovídají jeho zkušenostem, které získal při rozhovorech s těmi, co zažili zneužívání uvnitř církve.

Proces a systém revizní komise nazval „střetem zájmů“.

„Je to nepoctivý proces,” řekl Lennon v telefonním rozhovoru. „Biskup jmenuje představenstvo, rada je pouze poradní, všechna rozhodnutí, která činí, musí schválit biskup. Oni (církevní úředníci) klamou komunitu; zavádějí oběti.“

Související: The Hidden World of Abusive Catholic Nuns

Biskupové jmenovali právníky obhajoby církve a nejvyšší pomocníky těchto rad. Kromě toho si biskupové volí, které případy se objeví na představenstvu, jaké důkazy členové uvidí a jaká kritéria se používají k rozhodnutí, zda je obvinění „opodstatněné“ nebo „důvěryhodné“.

Někdy Associated Press zjistila, a to i tam, kde rada shledala případy jako věrohodné, že se biskupové i tehdy přidávají na stranu kněží a nálezy ignorují.

Lennon řekl, že oběti by se neměly spoléhat na církev, pokud hledají spravedlnost. Poukázal na případ, jenž se týkal informátora v Buffalu v New Yorku, který ukázal, že existuje trojnásobný počet zvrhlých kněží, než tvrdí biskupové.

„Viděli jsme, že najdeme pravdu pouze, když vyšetřování vede zákon a právní subjekt,” řekl Lennon.

„Musíme se spoléhat na státní zástupce, okresního právníka, dokonce i na politiky, kteří přijmou přísné zákony na ochranu komunity,” řekl. „Nemůžeme se spolehnout na to, že církev bude hlídat sama sebe.”

Nejméně tucet zpráv vládních vyšetřovatelů a externích konzultantů, kteří mají přístup k církevním dokumentům, zpochybnilo nezávislost rad, jejich zacházení s oběťmi a jejich důkladnost. Zmiňované zprávy zahrnují sedm výsledných zpráv poroty a státních zástupců.

I když rady dávají doporučení, podle zpráv z biskupské konference se zjistilo, že diecéze ignorovaly revizní rady – někdy ponechávají případy bez reakce déle než rok. Členové revizní rady, minulé i současné, prozradili agentuře AP, že diecéze tento proces v podstatě hrají; od toho, že selhávají v podávání informací až po využívání pomocníků k řízení jednání.

Mary Dispenza, vedoucí SNAP pro okres Seattle a kontaktní osoba pro ty, kteří byli zneužíváni jeptiškami, sdělila Epoch Times, že zneužívání v církvi je „strašný problém, větší, než věříme nebo bychom chtěli vědět“.

„Děti jsou stále zneužívány duchovními a tito ´kněžští predátoři´ v mnoha případech stále slouží,” řekla v telefonickém rozhovoru. „Zůstává to problémem, protože se jedná o systémovou záležitost v katolické církvi. Krytí a zatajování jsou závažné.”

Hodnotící komise jsou omezené ve svých pravomocích, říká Dispenza, protože spadají do stejného hierarchického modelu, který církev zachovává.

„Model zůstává stále stejný; hierarchický model, kde se dolar zastaví u biskupa,“ řekla. „Nejsem si jistá, že (hodnotící výbory) mohou být skutečně efektivní … musí být velice zaujaté.“

Z originálního článku deníku The Epoch Times New York přeložila M. S. 

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA
„Když se volené elity v Bruselu dopouštějí cenzury, je to problém.“ Kandidáti do europarlamentu hodnotili nové unijní zákony DSA a EMFA

„Úplný kreténismus“, „kdo hlídá vaše hlídače?“, „všimněte si, že ty zákony se vždy hezky jmenují“ – účastníci konference pořádané Společností na obranu svobody projevu hodnotili nové unijní zákony a prezentovali své postoje ke svobodě slova.

Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti
Premiér Fiala hájil korespondenční volbu z ciziny, odmítl výtky o účelovosti

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v cizině.

Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo
Europarlamentní frakce Identita a demokracie vyloučila Alternativu pro Německo

Europarlamentní frakce Identita a demokracie (ID) dnes s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro Německo (AfD) ze svých řad

Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova
Jsme znechucení, říká o zastavení stavby D49 starosta Holešova

Její stavba se táhne už dlouhých 15 let, ovšem k velké nelibosti místních se letošní otevření dálnice D49 může opět odložit. Ekologičtí aktivisté totiž uspěli se svou stížností u soudu...

Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa  zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie
Pro splnění dekarbonizačních plánů musí Evropa zdvojnásobit investice do elektrických sítí, uvádí studie

Evropské elektrické sítě je třeba urychleně modernizovat a navýšit investice, jinak Evropě hrozí, že nedosáhne svých klimatických cílů, upozorňují...