Přichází jaro a sním se vracejí stěhovaví ptáci. Někteří již mají po námluvách a zahnízdili. Pozorování ptáků význačně snižuje stres, a tím se upevňuje imunitní systém, připomínají ornitologové.

video – ptačí terapie

Omezení pohybu kvůli šíření koronaviru vystavilo stopku mnoha běžným volnočasovým aktivitám. Česká společnost ornitologická (ČSO) sděluje, že největší pravděpodobností nebude moci uspořádat oblíbené vycházky za ptáky Vítání ptačího zpěvu (ale pro jistotu sledujte web ČSO).

Omezení se ovšem netýká individuálního pobytu v přírodě. Proto můžeme sami využít pěkného počasí a vyjít do přírody pozorovat ptačí život. Nezapomeňme ovšem na povinnou roušku a neshlukujme se do skupin.

Při takovém výletě můžeme kromě pozorování ptáků sbírat odpadky – ptáci bohužel často používají umělé provázky, síťky či pytlíky pro stavbu hnízd. Do těchto umělých materiálů se pak mohou zamotat mláďata a už nikdy nevyletět.

Pořiďte pítko pro ptáky

Ptáky ale může pozorovat i ten, kdo zůstane doma na zahradě. V těchto teplých a suchých dnech už nemusíme ptáky přikrmovat, mnohem důležitější je pro ně voda – připravme jim tedy alespoň jednoduché pítko. Postačí miska pod květináč, do které umístíme pár kamenů, aby mohl pít i hmyz.

Pítko pro ptáky umístíme někam do výšky nebo alespoň tam, kde je rozhled, aby na ptáky nemohla zaútočit kočka. Odměnou nám bude krásné pozorování pijících a koupajících se ptáků.

A do čeho všeho se ještě můžeme zapojit? Podrobnosti najdete v novém článku na webu ČSO.