VISION TIMES

5. 10. 2020

Podle zdrojů z Číny spustila čínská komunistická strana proti příznivcům meditační praxe Falun Gong (Fa-lun Kung) novou kampaň zaměřenou na jejich převýchovu. Akci nazvanou „Nezůstane ani jeden“ vyhlásily takzvaný Úřad 6-10 a Výbor pro politické a právní záležitosti. Obě politická uskupení se dlouhodobě podílejí na pronásledování této skupiny obyvatel ČLR.

Kampaň „Nezůstane ani jeden“

Cílem kampaně je, jak název napovídá, zredukovat počet lidí praktikujících Falun Gong na nulu. Za poslední dvě dekády zapsala Komunistická strana Číny (KS Číny) na černou listinu téměř každého praktikujícího v Číně.

Od roku 2004 vydává vláda občanům doklady totožnosti, které obsahují čipy s integrovaným obvodem. U praktikujících Falun Gongu je do čipů vkládán speciální kód. Když tito lidé použijí doklad totožnosti k určitým úkonům, např. při žádosti o vydání pasu, jsou ihned „zaměřeni“.

V některých oblastech jsou policejní jednotky vybaveny zařízením, které je schopno takovéto doklady detekovat na 30metrovou vzdálenost. I když se některý Číňan praktikování Falun Gongu pod tlakem režimu vzdá, na černé listině zůstane.

Kampaň „Nezůstane ani jeden“ má podle zdrojů z Číny z onoho seznamu vycházet. „Policie obtěžuje praktikující, kteří jsou na vládních seznamech, sbírá jejich osobní údaje a žádá je, aby podepsali prohlášení o vzdání se Falun Gongu,“ uvádí korespondent stránky Minghui, která mimo jiné monitoruje vývoj pronásledování Falun Gongu v Číně. „Pokud praktikující podepíší, policie vymaže jejich jména z listiny a v budoucnu je již nebude obtěžovat… Mnozí praktikující našli své domovy převrácené vzhůru nohama. Některým zabavili mobilní telefony. Zaměřili se i na některé členy rodiny a nutili je, aby přesvědčili své příbuzné, aby se vzdali své víry.“

Místní komunistická strana údajně počítá s tím, že pro mnohé praktikující Falun Gongu v Číně by mohla být myšlenka na normální zacházení lákavá, a že budou ochotni se své víry vzdát, aby byly vymazáni z černé listiny.

Odměny za udávání

Aby lidé byli ochotní udávat stoupence Falun Gongu, Peking začal vyplácet odměny těm, kteří poskytnou udání místní policii. Výše odměn dosahuje až sto tisíc jüanů (cca 337 tisíc Kč) údajně v závislosti na tom, jak cenný je „úlovek“. Pro obyčejného Číňana se jedná o obrovskou sumu peněz.

Režim zároveň sází na to, že vysoká peněžní odměna bude pro občany dostatečnou motivací ke špehování příznivců Falun Gongu, což bude na pronásledovanou skupinu vyvíjet dlouhodobý tlak. V některých městech se taková praxe realizuje již tři roky.

V provincii Chaj-nan vydala policie varování, že aktivity, jako je výroba a distribuce letáků, knih a CD, které podporují Falun Gong, jsou nelegální.

V provincii An-chuej úřady vyzvaly lidi, aby nahlašovali „heretická učení“. Ti, kteří nahlásí policii nalezení transparentů, letáků atd., získají odměnu do 500 jüanů (cca 1 700 Kč). Lidé, kteří nahlásí setkání a aktivity následovníků Falun Gongu, si můžou přijít až na deset tisíc jüanů (cca 30 370 Kč).

Překlad původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?