Kancelář Státního zastupitelství v hlavním městě Tchaj-pej stáhla žalobu proti spisovateli Ethanu Gutmannovi, autorovi knihy Jatka, která shrnuje jeho sedm let dlouhý terénní výzkum v oblasti zneužívání čínské transplantační chirurgie k likvidaci disidentů a politických vězňů.

Právě jeho kniha Jatka se stala předmětem sporu mezi ním a starostou města Tchaj-pej, panem Ko Wen-je. 27. srpna 2020 však státní zástupci uvedli, že neexistují dostatečné důkazy proti Gutmannovi, který byl zažalován za pomluvu. Informoval o tom list Taipei Times.

Doktor Ko Wen-je, který se věnuje transplantační chirurgii, totiž Gutmannovi prozradil některé podrobnosti o jeho spolupráci s čínskými kolegy. Doktor Ko uvedl, že mu čínští chirurgové sdělili, že používají vězněné následovníky meditační praxe Falun Gong k orgánovým transplantacím.

Falun Gong je metoda pro zušlechťování těla a mysli zakořeněná v tradici buddhismu a taoismu, která v roce 1999 v Číně měla na 100 milionů příznivců. Komunistická strana Číny označila Falun Gong za hrozbu absolutní moci a 20. července 1999 jej zakázala a spustila masivní represivní kampaň, která trvá dodnes.

Od roku 2006 se množí zprávy o tom, že jsou následovníci ve vězení zneužívání jako nedobrovolní dárci orgánů.

Tchajwanský doktor Ko Wen-je, který se stal starostou města Tchaj-pej, byl po vydání Gutmannovy knihy Jatka oslavován jako jeden z mála Západních chirurgů, který se odvážil o problému promluvit. Jeho rozhovor s Gutmannem se objevuje v závěru knihy Jatka, která vyšla i v českém překladu. Doktor Ko dal k publikaci svolení, ale následně jeho prohlášení využila opozice a otočila ho proti Ko Wen-jemu a označila ho za někoho, kdo se účastnil neetických praktik čínské transplantační chirurgie.

Spor začal v říjnu 2018, kdy tchajwanský politolog Brian Wu pozval Ethana Gutmanna do Tchaj-peje, aby promluvil o své knize a terénním výzkumu. Na mezinárodní tiskové konferenci v Tchaj-peji, 2. října 2018, řekl Gutmann, že doktor „Ko byl prostředníkem“ pro tchajwanské pacienty, kteří chtěli podstoupit transplantaci orgánů v Číně.

Gutmann společně s bývalým kanadským státním návladním Davidem Kilgourem dlouhodobě upozorňovali na nečinnost světové lékařské transplantační komunity, která podle nich nepodnikla téměř žádné kroky, aby se zasadila o ukončení zvrhlých praktik čínské transplantační chirurgie, které byly z více stran označeny za „zločiny proti lidskosti“.

Dále na tiskové konferenci Gutmann uvedl, že doktor Ko, který vyučoval techniky mimotělní membránové oxygenace (ECMO) lékařům v Číně, pomáhal vytvářet zvrácené prostředí, které umožnilo čínským lékařům, aby odebírali orgány živým lidem – disidentům, politickým vězňům a vězňům svědomí.

V rozhovoru pro čínsko-jazyčný list Liberty Times z 27. srpna 2020, Gutmann situaci komentoval následovně: „Tragédii odebírání orgánů vytvořil Peking, ale pomohla k tomu hrstka zahraničních lékařů, kteří si mysleli, že mohou jezdit na čínském drakovi a vrátit se domů, jako by se nic nestalo. Jak jsem objasnil ve svých předchozích prohlášeních v Tchajpeji a Westminsteru, někteří tchajwanští lékaři nebyli vůči těmto pokušením imunní.“

Doktor Ko Wen-je v důsledku jeho prohlášení podal na Gutmanna žalobu pro pomluvu. Následovalo několik slovních výměn mezi Gutmannem a doktorem Ko.

„Tchajwanské zdravotnictví nedávno osamoceně povstalo, aby varovalo svět před možnou pandemií. To vyžadovalo odvahu. Zároveň to také přišlo díky jedinečnému pochopení pevninské Číny, které Tchaj-wan má,“ řekl Gutmann listu Liberty Times.

Podle Gutmanna, ale také desítek dalších vyšetřovatelů z řad lékařů, novinářů a nevládních organizací, kteří se postupně do vyšetřování postupů čínské transplantační chirurgie zapojili [1], čínský režim od roku 1999 masivně zneužíval vězněné následovníky Falun Gongu. V poslední době se tyto praktiky přenesly také na ujgurské etnikum v čínské provincii Sin-ťiang.

Podle mezinárodního soudního tribunálu, který zasedal v Londýně na přelomu roku 2018 a 2019, bylo k násilným, nedobrovolným odběrům orgánů zneužito velké množství následovníků Falun Gongu a členů Ujgurského etnika z čínské provincie Sin-ťiang.

„Nemusím vám říkat, co se děje v Sin-ťiangu. Tomu rozumíte. Takže jménem desítek tisíc Ujgurů, kteří jsou každoročně zabíjeni pro orgány, žádám Tchaj-wan, aby se ještě jednou sám postavil a ukončil veškerý kontakt s čínským transplantačním průmyslem. Může to trvat roky, ale svět vás bude následovat,“ řekl Gutmann.

Deník The Epoch Times kauzu nelegálních transplantací podrobně sleduje.


[1] Poznámky:záznamy z prováděných vyšetřování

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest – Revised Report into Allegations of Organ Harvesting of Falun Gong Practitioners in China / David Kilgour and David Matas (2007). On-line (anglicky) On-line (česky)

Vyšetřovací zpráva Bloody Harvest / Slaughter – An Update / Kilgour, Matas, Gutmann (2016). On-line (anglicky)

Terénní výzkum: Jatka – Masové vraždy, odebírání orgánů a čínské řešení problému s disidenty, Ethan Gutmann (nakl. C-press, 2015). On-line (česky)

WOIPFG: Nevládní organizace zaměřující se na vyšetřování trestné činnosti všech institucí, organizací a jednotlivců, kteří se podílejí na represivní kampani čínského režimu vedené proti duchovnímu hnutí Falun Gong v Číně. On-line (anglicky)

ETAC: The International Coalition to End Transplant Abuse in China je koalicí právníků, akademiků, etiků a lékařských profesionálů, výzkumníků, badatelů a lidskoprávních advokátů, která se zasazuje o ukončení násilného odebírání orgánů v Číně. On-line (anglicky)

COHRC: Cina Organ Harvest Research Center je nezisková organizace, která provádí a prezentuje výzkum zneužívání transplantátů v Číně, včetně zabíjení vězňů svědomí pro orgány. On-line (anglicky)