Milan Kajínek

2. 8. 2020

Co se děje v Sin-ťiangu? Tohle připomíná holokaust…

A není to pouze můj dojem. Při pohledu na zprávy z několika posledních let se zdá, že v čínské provincii Sin-ťiang probíhá něco, co už se v historii jednou odehrálo. Masové transporty spoutaných Ujgurů sedících na vlakovém nádraží, výrobky z vlasů ujgurských žen vyvážené do zahraničí, koncentrační tábory, které internují jeden milion obyvatel. Případy násilí, mučení i mizení lidí v zadržovacích táborech.

Během mezinárodního soudního tribunálu, který probíhal v Londýně na přelomu let 2018 a 2019, promluvilo několik desítek svědků. Jednou z nich byla ujgurská žena, která byla zatčena, odvezena do tábora zřízeného pro Ujgury v čínské provincii Sin-ťiang, její tři děti jí byly odebrány. Vrátily se jí jenom dvě a obě měly jizvy na krku z neznámých důvodů. Třetí dítě zemřelo během jejího věznění.

Zní to jako scénář z nějakého přehnaného hororového snímku nebo jako zkušenosti z holokaustu během vzestupu nacistické strany v období druhé světové války, pojďme se tedy  podívat na nedávné události a zdroje těchto zpráv.

Transporty Ujgurů

Australský ministr zahraničí a členové komunity Ujgurů vyjádřili „hluboké znepokojení“ a „děs“ nad záběry spoutaných, oholených Ujgurů na nádraží v čínské provincii Sin-ťiang, které byly publikovány on-line.

Záběry, které zveřejnila a analyzovala 23. září 2019 ABC News, ukazují desítky ujgurských mužů, jejich čerstvě oholené hlavy se zavázanýma očima. rukama svázanýma za zády, jak sedí na vlakovém nádraží v severozápadní oblasti Číny pod dohledem desítek policistů, kteří je ve vojenském stylu odvádějí do dalšího transportu.

Vlasy zadržovaných Ujgurů k výrobě paruk

Fotografie ukazuje vlasové produkty dodávané z Číny. Ochrana cel a hranic USA zadržela zásilku vlasových výrobků z Číny v přístavu New York, Newark 1. července 2020. (CBP)

Američtí celníci zabavili v červenci 2020 třináct tun příčesků a dalších výrobků z lidských vlasů s podezřením, že pocházejí z takzvaných převýchovných táborů v čínské provincii Sin-ťiang, informoval o tom deník iDnes. V těch čínský režim zadržuje přes milion Ujgurů a podle dřívějších zpráv je nutí k práci v továrnách světových značek.

„Během výroby zboží došlo k velmi vážnému porušení lidských práv. Příkaz k zabavení má vyslat jasný vzkaz všem firmám, které chtějí obchodovat se Spojenými státy, že se zakázané a nehumánní praktiky ve zdejších dodavatelských řetězcích nebudou tolerovat,“ uvedla komisařka celníků Brenda Smithová.

1 milion Ujgurů v „koncentračních táborech“

V srpnu 2018 Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace kritizoval Čínu za držení milionu Ujgurů v internačních táborech. Členka výboru Gay McDougallová informovala, že podle mnoha důvěryhodných zpráv je v Číně milion Ujgurů držen „v masivním internačním táboře, který je veden v tajnosti“, kde neplatí lidská práva.

Ve jménu „společenské stability“ a „etnické harmonie“ posílají čínské úřady statisíce Číňanů do domovů Ujgurů v Sin-ťiangu, aby slovy čínského režimu „společně žili a jedli pod jednou střechou“, uvádí iRoszhlas v článku ze srpna 2018.

Nezvaného hosta musí muslimské rodiny strpět i 14 dnů do měsíce, přičemž kádr pracuje po jejich boku a zároveň o nich sbírá informace, kontroluje jejich smýšlení a vštěpuje jim ideologii Komunistické strany Číny. Více zde…

Aljazeera: Peking zpochybňuje západní zprávy o Sin-ťiangu

Reportáž televize Aljazeera z 25. července 2020.

Sterilizace a nucené potraty žen

1. července 2020 informoval i-Rozhlas,cz o zprávě amerického think-tanku Jamestown Foundation, který uvádí, že státní politika kontroly porodnosti se pro téměř jednu a půl miliardy lidí v Číně stala běžnou součástí jejich života, situace v severozápadní oblasti Sin-ťiang je ale s ohledem na masové zadržování muslimské menšiny (Ujgurů) v převýchovných táborech „obzvlášť závažná“. Čínské úřady nutí ujgurské ženy podstupovat sterilizace nebo potraty, tvrdí zpráva, podle které jde o akt genocidy.

Praktiky Komunistické strany Číny v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang mají podle zprávy jediný cíl: potlačit rozrůstání muslimské menšiny Ujgurů, a naopak posílit tamní populaci etnických Číňanů, ať už snahou o zvýšení porodnosti, nebo jejich cíleným přesidlováním na území Sin-ťiangu. Více zde…

Povinné testy krve a DNA

Gutmann
Ethan Gutmann ve Washingtonu při slyšení zaměřeném na odvětví transplantační chirurgie v Číně. (Lisa Fan / Epoch Times)

Kniha Jatka od investigativního novináře Ethana Gutmanna, která shrnuje jeho sedm let dlouhý terénní výzkum, začíná kapitolou Sinťiangská procedura. Tedy rokem 1997, kdy čínský režim v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang experimentoval s odebíráním orgánů vězněným Ujgurům.

Jak uvádí v rozhovoru s autorem knihy z 22. června 2018 iRozhlas, po 20 letech je ze Sin-ťiangu nepřístupná oblast, prošpikovaná bezpečnostními jednotkami a kamerami. Přicházejí odtud svědectví o plošném odebírání vzorků DNA.

„Odebírání DNA začalo zhruba v roce 2017, kdy přesně, zatím nevíme. Zdá se, jako by se vynořilo jen tak odnikud, ale není to pravda, protože tohle samé se dělo praktikujícím Falun Gongu před sedmi, osmi lety. Policie jim zabušila na dveře – nebo je rovnou rozrazila – a odebrala těm lidem nejen DNA, ale také vzorek krve. Ten je klíčový. Shoda tkání se dá zjistit z testu DNA, ale chce to specifickou testovací sadu a my zatím nevíme, kterou přesně k tomu používají. Ale u krevního vzorku je to jasné,“ uvádí Ethan Gutmann.

„Mluvil jsem s vyšetřovateli Human Rights Watch, když tu zprávu o odběrech v Sin-ťiangu zveřejnili, a oni jsou přesvědčeni, že jde o sledovací metodu. Nemyslím si, že se pletou, a koneckonců mohou takové testy sloužit jako šikovný odstrašující prostředek proti terorismu. Jenže čínské úřady tvrdí, že jim jde o zdraví Ujgurů. Copak se tomu dá věřit? Když všem těm milionům Ujgurů, mužům, ženám i dětem, odebírají vzorky DNA a krve? Já v tom vidím testování shody tkání. Přípravu minimálně na možnost odebírání orgánů, a to v masovém měřítku,“ uvedl Gutmann v červnu 2018. Celý rozhovor…

Vzestup transplantačního průmyslu a letecká přeprava orgánů

ujgurove
Stánek společnosti China Southern Airlines na letecké show ve městě Ču-chaj v provincii Kuang-tung, Čína 13. listopadu 2014. (Johannes Eisele / AFP / Getty Images)

Ve zprávě zveřejněné dne 4. října 2017 čínská státní agentura China News Service oznámila, že v květnu 2016 na letištích po celé zemi společnost China Southern Airlines otevřela expresní linku pro přepravu lidských orgánů a že již úspěšně přepravila přes 500 z nich.

Článek se chlubí uskutečňováním celostátních dodávek k orgánovým transplantacím od severozápadního Sin-ťiangu až po jihovýchodní čínské město Chang-čou.

Wang Č‘-jüan, mluvčí nevládní organizace WOIPFG, prohlásil, že nedávná zpráva o zapojení leteckých společností do těchto obchodů dokazuje, že „prudký růst transplantačního průmyslu stále pokračuje,“ sdělil tisku Wang Č‘-jüan a dodal, že stále ještě existuje celá řada tajemství v pozadí těchto transplantací.

Zástupce ředitele Tchajwanské asociace pro mezinárodní péči o transplantaci orgánů (Taiwan Association for International Care of Organ Transplants), Chuang Š‘-wej, se k tématu vyjádřil slovy: „Se zavedením leteckého expresního odbavení se společnosti snaží zajistit, že orgány budou přepraveny co nejrychleji. Důležitou otázkou nicméně zůstává, odkud tyto orgány pocházejí a zda je dohledatelný jejich původ.“ Více zde…

Mezinárodní soudní tribunál

Londýnský tribunál dnes vynese rozsudek – vyšetřování čínských nemocnic ze zneužívání politických vězňů k transplantacím. (China Tribunal / Simon Gross)

Londýnský tribunál pod vedením soudce Sira Geoffreyho Nice, který projednával obvinění čínských nemocnic z násilného odebírání orgánů vězňům svědomí, v pondělí 17. června 2019 vynesl konečný rozsudek.

Tribunálu složenému ze sedmi expertů, jejichž úkolem bylo provést vůbec první nezávislou analýzu svědectví a závěrů z vyšetřování násilných odběrů orgánů politickým vězňům v Číně, předsedal sir Geoffrey Nice.

Dle právního zástupce Hamida Sabima tribunál pozval na slyšení i představitele čínského režimu včetně předních čínských zdravotníků a úředníků čínské ambasády v Londýně. Na pozvání však nikdo z nich nereagoval.

„Členové Tribunálu jsou si jisti – jednohlasně a bez jakýchkoli pochybností – že v Číně byl po dlouhé časové období praktikován nucený odběr orgánů od vězňů svědomí zahrnující velmi mnoho obětí,“ uvádí tribunál v předběžném rozsudku z prosince 2018.

Dále tribunál v konečném rozsudku poukázal na to, že každý, kdo jedná s čínskými představiteli, úřady a vládou, by si měl být vědom toho, že jedná se zločinným režimem.

Jedna z ujgurských žen, která před tribunálem vypovídala, byla zadržena na letišti v oblasti Sin-ťinag se svými třemi dětmi, byla od nich oddělena a poslána do záchytného tábora, kde strávila dva až tři měsíce. Jedno z jejích dětí v odloučení umíralo a další dvě byly nemocné, v tu dobu byla propuštěna z tábora, aby je navštívila. Její dvě děti měly na krku jizvy. Třetí mohla pozorovat pouze přes sklo okna do pokoje, v němž leželo jeho tělo.

Potom byla znovu odvezena do tábora. Na tři dny a noc, kdy byla mučena. Při bití ztratila sluch v pravém uchu. Její výpověď byla zaznamenána a publikována níže.

Paní Mihrigul Tursun vypovídá před soudním tribunálem v Londýně (1:05:36)

The Epoch Times průběžně sleduje situaci Ujgurů v Číně.


Související články:

USA uzavřeli 11 firem profitujících na práci Ujgurů

Čínský ambasador konfrontován v přímém přenosu se záznamy transportovaných Ujgurů

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.