Opoziční poslanci v Turecku slibují, že nebudou hlasovat pro ratifikaci smlouvy s Čínskou lidovou republikou, díky níž bude možné deportovat Ujgury, kteří z Číny uprchli kvůli pronásledování, zpět do země. Informovalo o tom Rádio svobodná Asie (RFA).

Politici tvrdí, že deportovaným Ujgurům by v Číně hrozila perzekuce jen za vyjádření jejich postojů. V Turecku, které je oblíbenou destinací Ujgurů prchajících z ČLR, žije kolem 50 tisíc Ujgurů. Oba dva turkické národy k sobě mají etnicky a kulturně blízko.

Všečínské shromáždění lidových zástupců schválilo dohodu o vydávání uprchlíků těsně před koncem roku 2020. Čínský režim od Turecka očekává, že dohodu podepíše v nejbližší době.

Čína obviňuje Ujgury ze separatismu a terorismu, zatímco Ujguři tvrdí, že v Sin-ťiangu, jak domovu Ujgurů říká Čína, probíhá masová genocida národa, jak kulturní, tak fyzická. Sami Ujguři o své krajině hovoří jako o Východním Turkestánu, ne o Sin-ťiangu.

Mezinárodní společenství obvinilo Čínu ze zavírání původního obyvatelstva Sin-ťiangu do pracovních lágrů, kde se má nacházet až 1,5 milionu Ujgurů. Čínský režim toto tvrzení odmítá. Podle něj jde o „vzdělávací střediska“.

Yurter Ozcan z opoziční Republikánské lidové strany říká, že ujednání v dohodě jsou nejasná a definice trestných činů je mlhavá. „Drobný disent, například kritika čínského státního systému, je klasifikován Čínou jako zločin a tato dohoda by naneštěstí mohla vést k repatriaci Ujgurů, kteří jsou proti čínské politice a vyslovují se proti útlaku Ujgurů ve Východním Turkestánu,“ prohlásil Ozcan.

„Není správné v otázce Východního Turkestánu mlčet,“ uvedl pro RFA Fahrettin Yokush z opoziční strany Iyi. Schválení dohody s Čínou by podle něj ohrozilo všechny Ujgury, kteří v Turecku hledají útočiště.

Opoziční vůdce Selcuk Ozdag vyzval prezidenta Erdoğana, aby smlouvu o vyhošťování Ujgurů zrušil a prohlásil, že dokud Peking nepovolí, aby do Sin-ťiangu mohli vstoupit nezávislí pozorovatelé, kteří by prošetřili případy porušování lidských práv, k ratifikaci smlouvy nesmí dojít.

„Pokud to podepíší, spáchají zradu,“ vyslovil se Ozdag a dodal: „Pokud, to, co se děje ve Východním Turkestánu, je lež, chceme to vidět na vlastní oči, slyšet to na vlastní uši a vědět to na vlastní srdce.“