Ondřej Horecký

13. 1. 2021

Opoziční poslanci v Turecku slibují, že nebudou hlasovat pro ratifikaci smlouvy s Čínskou lidovou republikou, díky níž bude možné deportovat Ujgury, kteří z Číny uprchli kvůli pronásledování, zpět do země. Informovalo o tom Rádio svobodná Asie (RFA).

Politici tvrdí, že deportovaným Ujgurům by v Číně hrozila perzekuce jen za vyjádření jejich postojů. V Turecku, které je oblíbenou destinací Ujgurů prchajících z ČLR, žije kolem 50 tisíc Ujgurů. Oba dva turkické národy k sobě mají etnicky a kulturně blízko.

Všečínské shromáždění lidových zástupců schválilo dohodu o vydávání uprchlíků těsně před koncem roku 2020. Čínský režim od Turecka očekává, že dohodu podepíše v nejbližší době.

Čína obviňuje Ujgury ze separatismu a terorismu, zatímco Ujguři tvrdí, že v Sin-ťiangu, jak domovu Ujgurů říká Čína, probíhá masová genocida národa, jak kulturní, tak fyzická. Sami Ujguři o své krajině hovoří jako o Východním Turkestánu, ne o Sin-ťiangu.

Mezinárodní společenství obvinilo Čínu ze zavírání původního obyvatelstva Sin-ťiangu do pracovních lágrů, kde se má nacházet až 1,5 milionu Ujgurů. Čínský režim toto tvrzení odmítá. Podle něj jde o „vzdělávací střediska“.

Yurter Ozcan z opoziční Republikánské lidové strany říká, že ujednání v dohodě jsou nejasná a definice trestných činů je mlhavá. „Drobný disent, například kritika čínského státního systému, je klasifikován Čínou jako zločin a tato dohoda by naneštěstí mohla vést k repatriaci Ujgurů, kteří jsou proti čínské politice a vyslovují se proti útlaku Ujgurů ve Východním Turkestánu,“ prohlásil Ozcan.

„Není správné v otázce Východního Turkestánu mlčet,“ uvedl pro RFA Fahrettin Yokush z opoziční strany Iyi. Schválení dohody s Čínou by podle něj ohrozilo všechny Ujgury, kteří v Turecku hledají útočiště.

Opoziční vůdce Selcuk Ozdag vyzval prezidenta Erdoğana, aby smlouvu o vyhošťování Ujgurů zrušil a prohlásil, že dokud Peking nepovolí, aby do Sin-ťiangu mohli vstoupit nezávislí pozorovatelé, kteří by prošetřili případy porušování lidských práv, k ratifikaci smlouvy nesmí dojít.

„Pokud to podepíší, spáchají zradu,“ vyslovil se Ozdag a dodal: „Pokud, to, co se děje ve Východním Turkestánu, je lež, chceme to vidět na vlastní oči, slyšet to na vlastní uši a vědět to na vlastní srdce.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů
„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů

V USA raketově roste počet lidí závislých na fentanylu a podobných drogách. Experti tvrdí, že Čína záměrně podporuje obchod s fentanylem jako součást strategie vůči USA. USA by měly posílit kontrolu a účinněji zasáhnout kartely.

Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu
Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu

Počet obětí hurikánu Helene ve Spojených státech stoupl na 227, další dvě úmrtí dnes ohlásily úřady státu Jižní Karolína. Ve čtvrtek bilance uváděla 200 úmrtí.

Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží
Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží

Ať už vás zahřeje a zajistí vám pohodlí při vašich venkovních dobrodružstvích, nebo když si vychutnáváte šálek kávy a sledujete, jak venku padá sníh, každý si zaslouží mít svetr, který má rád.

Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?
Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?

O významu manželství s profesorem sociologie a ředitelem Národního projektu manželství Bradem Wilcoxem.

V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů
V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů

Mezi favority letošních Nobelových cen za fyziologii a lékařství, fyziku, chemii a ekonomii patří vědci, díky nimž lidstvo dosáhlo pokroku v oblastech čisté energie, kardiovaskulárních chorob, nanotechnologií, kvantových počítačů nebo při porozumění ekonomickým dopadům korupce.