Bude trvat ještě dalších šest let, než bude svět dostatečně zaočkovaný proti nemoci COVID-19, proto je nutné podělit se o vakcíny i s rozvojovými zeměmi, abychom se vyhnuli „zlověstnějším“ mutacím, varoval 10. února na tiskové konferenci v Canbeře doktor Sanjaya Senanayake, australský infektolog vyučující na Australské národní univerzitě.
Podle něj se vakcinačních programů zatím účastní kolem 70 států a očkování probíhá pomalu.
„Odhaduje se, že současným tempem očkování dosáhneme globálního pokrytí vakcínami v míře 75 procent za asi šest let,“ prohlásil Senanayake.
„Budeme-li pokračovat v tomto celosvětovém zavádění vakcín, přičemž v jiných částech světa se bude nákaza volně šířit, budeme svědky vzniku zlověstnějších mutací, což může mít další dopady na účinnost vakcíny,“ pokračoval infektolog.
Například Jihoafrická republika zastavila distribuci vakcíny od firmy AstraZeneca poté, co klinický pokus s asi dvěma tisíci osobami ukázal, že účinnost vůči jihoafrické mutaci je pouhých 10 procent.
Odborníci však upozorňují, že vzorek testovaných lidí byl příliš malý a že studie ještě neprošla procesem peer-review.
Nové mutace mohou nicméně zpomalit vakcinační programy v jednotlivých zemích. Austrálie dosud schválila očkování na COVID-19 od firem Pfizer a AstraZeneca.
První dávky od Pfizeru by měly k protinožcům dorazit do konce února. Největší podíl však bude mít vakcína od AstraZeneca, které Austrálie zamluvila přes 50 milionů. Látka se má vyrábět lokálně v Melbourne.
V zemi se momentálně diskutuje o možnosti učinit vakcínu dostupnou všem občanům do konce letošního října.
Článek byl přeložen a doplněn z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times.