Vláda Andreje Babiše se dnes údajně pokusí ve stavu legislativní nouze a ve zkráceném jednání protlačit novelu zákona o ochraně veřejného zdraví. Skrytým, ale podstatným bodem této novely má být zavedení tzv. „covid pasů“. Novela by mohla podle kritiků zásadně změnit každodenní život občanů a jejich práva ještě více okleštit. Kritici se obávají, že bez očkování nebo testu na covid by se údajně lidé už nemuseli dostat ani na nákup nebo třeba na náměstí.

Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová vysvětluje, že pokud novela bude schválena, člověk se bude muset prokazovat covid pasem, i když se bude chtít zúčastnit veřejné nebo soukromé akce nebo bude chtít vstoupit do veřejnosti jinak přístupného prostoru včetně provozoven nebo jiných prostor, do nichž je vstup vázán na členství, úhradu nebo jinou podmínku.

Hlavní úskalí covid pasů spočívá v tom, že by taková věc měla platit bez ohledu na aktuální epidemiologickou situaci, tedy jinými slovy – bez účinnosti pandemického zákona a časového omezení. Podle advokátky Hamplová je takový přístup „neuvěřitelný a neobhajitelný“.

Novela zákona totiž říká, že „omezení účasti na veřejné nebo soukromé akci nebo vstupu do veřejnosti jinak přístupného prostoru, včetně provozoven nebo jiných prostor, do nichž je vstup vázán na členství, úhradu nebo jinou podmínku, tak, že jsou umožněny pouze fyzickým osobám, které pořadateli nebo organizátorovi akce nebo provozovateli nebo majiteli veřejnosti jinak přístupného prostoru nebo jimi pověřené osobě prokáží způsobem stanoveným mimořádným opatřením, že se podrobily očkování proti infekčnímu onemocnění nebo toto infekční onemocnění prodělaly nebo se podrobily testu nebo vyšetření na přítomnost původce infekčního onemocnění s negativním výsledkem“.

Podle nejnovějších informací se od července 2021 mnohé z vládních omezení ruší a covid pasy by měly být určeny pouze pro cestování. Výše zmiňované obavy mohou být v aktuální situaci liché, nicméně aktivisté i tak nabádají veřejnost k „bdělosti“.

Poslanec Volný pořádá protest

Řada občanských hnutí a iniciativ v čele s Volným blokem proto na 9. 6. od 9 hodin svolala před Poslaneckou sněmovnu veřejné shromáždění na protest proti covidovým pasům. Poslanec Lubomír Volný na své facebookové stránce důrazně vyzval všechny účastníky, aby se za žádných okolností neuchylovali k násilí. Řekl, že protest bude „oslavou svobody a demokracie“.

Také varoval, že akce se zúčastní „profesionální demonstranti“, jejichž úkolem bude provokovat, dělat výtržnosti, napadat přítomné lidi a vrhnout na odpírače covid pasů špatné světlo a obrátit proti nim většinovou společnost.

Volný také varoval, aby se účastníci protestu nenechali chytit do pasti a nepokoušeli se dostat do budovy parlamentu, i když je tam bude někdo lákat, podobně jako tomu bylo s podporovateli bývalého prezidenta Donalda Trumpa po jeho proslovu v blízkosti Kapitolu.

Shodou okolností se 8. 6. na Covid portálu objevila informace o tom, že bylo omezeno právo pokojně se shromažďovat.

Kromě toho byla uzavřena Sněmovní ulice z důvodů údajného natáčení filmu. Iniciativa Srdcem pro vlast nabádá občany, aby telefonovali na městskou část Prahy 1 a ptali se, jaký film a kdo ho bude natáčet a kolik město z tohoto pronájmu utržilo.

Jednou z prvních zemí, která covid pasy zavedla, je Izrael. Izrael však tyto vakcinační a testovací pasy a téměř všechna zbývající proticovidová opatření zrušil 1. června 2021.