Zdenka Danková

12. 6. 2021

Některé tzv. „tradiční“ věci už přestávají lidem procházet. Jak kdysi řekl i G. B. Shaw, že zvyk lidi smíří s jakoukoli krutostí a móda je přivede k osvojení si jakýchkoli zvyků… Podobně jako u „tradiční“ španělské koridy možná nyní dojde k zákazu dalších krutostí vůči bezbranným zvířatům.

Malá liščata kňučí bolestí, zatímco je lovecký pes, pobízený myslivci, násilně táhne ven z nory. Hodiny nekončícího souboje mezi ustaranou a vyčerpanou liščí mámou, která do posledního dechu brání své mladé, a vycvičeným loveckým psem. Liška obecná je zdejší šelma, která není hájena po celý rok.

Jak souboj většinou končí?

Zardoušením lišky, jejích mláďat a ošklivými poraněními psa. Norování je krutý způsob lovu lišek a jezevců, kdy se tato zvířata vykopávají z nor a probíhá zejména v době péče o mladé, kdy matky neváhají obětovat svůj život pro záchranu potomstva. Ale ulovena bývá celá liščí rodina. Pokud přece jen nějaké lišče přežije vytáhnutí z nory ven psem, pak jeho osud končí výstřelem nebo čepelí lopaty.

Norování – oč jde

Norování je tradice srovnatelná s psími zápasy, bojuje se na život a na smrt. Myslivci využívají psy k boji tváří v tvář s divokými zvířaty. Těžká zranění či úmrtí psa nejsou výjimkou. Tomu vystavuje myslivec svého psa dobrovolně, pro zážitek z adrenalinu a vzrušení, uvádí stránky na FB.

Norování se používá ke snižování stavu zvěře myslivosti škodící (liška, jezevec), příp. psíka mývalovitého. Než se přistoupí k norování, je nutné „obeznat“, zda je nora zvěří obsazena. K vypuzení zvěře z nory se používají nízkonozí psi – norníci. Psem vypuzené šelmy se střílejí nebo lapají, případně jsou přímo zadáveny norujícími psy.

Myslivci u svých úlovků. (OBRAZ, z. s.)

Při norování liška zoufale brání své potomky, i pes bývá často zraněn.

V případě, že se zvěř v noře zatarasí, zahrabe norníka, nebo vznikne pro psa jiné nebezpečí, přistupuje se k vykopávání.

U lišek jsou při norování zabíjeny všechny věkové kategorie včetně čerstvě narozených mláďat.

Z hlediska škodlivosti pro myslivost by myslivec neměl mít zábrany ulovit nejen lišku, ale i všechna liščata.

Dalším krokem kromě zardoušení je, že odchycená mláďata bývají také někdy používána při výcviku loveckých psů jako živá návnada při bezkontaktním norování. V místech zvýšeného výskytu lišek se budují umělé nory. Jedná se o jedno nebo dvouramenné umělé podzemní chodby zakončené brlohem.

Již asi r. 2016 začala obíhat petice proti norování.

Někteří z myslivců na Vysočině řekli, že když v lese potkají lišku, nevystřelí na ni. Za kožešinu totiž neobdrží skoro nic.

Zeptali jsme se myslivce: V čem je norování prospěšné a komu z hlediska myslivosti? 

Norování je jeden ze způsobů lovu lišek a slouží k jejich regulaci. Lišky jsou/mohou být/ přenašeči vztekliny na lidi i domácí zvířata. Toto onemocnění může být i smrtelné.

Kdy se naposledy vyskytla vzteklina od lišek? 

V našem regionu před více než 10 lety.

Otázkou zůstává, proč tradice norování zůstává. Liška zoufale bojuje o život svůj a svých mláďat třeba několik hodin, proti přesile psů a myslivců, vybavených rýči a lopatami. Marně.

Norník A Liščata
K vypuzení zvěře z nory se používají nízkonozí psi – norníci. (OBRAZ – obránci zvířat)

Uspěje legislativní změna?

Poslanci budou už brzy rozhodovat o novele mysliveckého zákona a poslankyně Dana Balcarová (Piráti) přišla s pozměňovacím návrhem, který zakazuje norování v době péče o mláďata.

Spolek OBRAZ uvádí:

Norování představuje jen 10 % z celkového ročního odlovu lišek.

  • Norování lišek způsobuje liškám i loveckému psovi fyzickou bolest a utrpení.
  • Norování je pozůstalost z dob před vynálezem střelných zbraní. V dnešní době je norování zastaralou nemorální praktikou.
  • Existují šetrnější a efektivnější metody lovu lišek – např. odstřel v době kaňkování.
  • Trýznivé zacházení s liščaty známé z médií je důkazem toho, že tento způsob lovu v době kladení mláďat a péče o mláďata není možné nadále tolerovat.
  • Norování lze považovat za zakázaný způsob lovu dle § 45, odst. 1, písm. b, ale není takto mysliveckou veřejností vnímán.

Pokud návrh projde, liščí matky už nebudou muset svádět boje do posledních sil s loveckými psy za záchranu liščat.

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.