Krátké zprávy

Během jednání Poslanecké sněmovny o novele volebního zákona 7. července v odpoledních hodinách došlo k incidentu. Poslanec Volný u řečnického pultu 5 minut mlčel a následně odmítl opustit pult. Později uvedl, že svým jednáním chtěl upozornit na to, že „sněmovna porušila jednací řád a jeho ústavní práva“. Předseda sněmovny dal pokyn policii, aby obstruujícího poslance vyvedla ze sálu. K provedení tohoto úkolu bylo třeba přibližně 5 policistů a vypnutí přímého přenosu ze sněmovny.

Poslanec Volný událost následně komentoval slovy: „Omezili mi vystoupení na 1 x 5 minut při projednávání novely volebního zákona, která v kombinaci s nelegálními vládními opatřeními, kterých vláda už vydala asi 24, umožní ukradení voleb v České republice,“ uvedl po incidentu Volný v rozhovoru pro KTV.

„My jsme tam měli podány pozměňovací návrhy, které jsou asi na dvě nebo tři strany A4, a to se za pět minut nedá ani přečíst, natož nějakým způsobem vyargumentovat. Já jsem věděl, že v tom okamžiku, kdy přistoupím na tu jejich hru, to znamená, že tam budu pět minut něco říkat, tak si nikdo ani nevšimne, že ta ústavní práva ústavního činitele byla protiústavně pošlapána celou sněmovnou,“ dodává Volný.

Poslanec uvedl, že byl během zásahu policie poraněn na koleni.

Policie aktivně fyzicky bránila poslanci Mariánu Bojkovi zákrok natočit.

„To je katastrofická ukázka cenzury, protože občané si tohle všechno platí, platí si nás, poslance, platí si policisty jako vykonavatele vůle vlády, a oni mají právo na to, vědět, jak vypadal střet zákonodárce, kterému byla pošlapána jeho ústavní práva, a policistů, kteří tupě vykonávali rozkazy, je to nejen zbabělost, ale ukázka toho, kam my se řítíme,“ komentoval situaci poslanec Volný.

Poslanci dnes přijali novelu volebního zákona týkající se hlasování lidí, kteří budou v karanténě, ale neschválili hlasování pomocí korespondenčních lístků.