Veronika Sunová

8. 7. 2021

Krátké zprávy

Během jednání Poslanecké sněmovny o novele volebního zákona 7. července v odpoledních hodinách došlo k incidentu. Poslanec Volný u řečnického pultu 5 minut mlčel a následně odmítl opustit pult. Později uvedl, že svým jednáním chtěl upozornit na to, že „sněmovna porušila jednací řád a jeho ústavní práva“. Předseda sněmovny dal pokyn policii, aby obstruujícího poslance vyvedla ze sálu. K provedení tohoto úkolu bylo třeba přibližně 5 policistů a vypnutí přímého přenosu ze sněmovny.

Poslanec Volný událost následně komentoval slovy: „Omezili mi vystoupení na 1 x 5 minut při projednávání novely volebního zákona, která v kombinaci s nelegálními vládními opatřeními, kterých vláda už vydala asi 24, umožní ukradení voleb v České republice,“ uvedl po incidentu Volný v rozhovoru pro KTV.

„My jsme tam měli podány pozměňovací návrhy, které jsou asi na dvě nebo tři strany A4, a to se za pět minut nedá ani přečíst, natož nějakým způsobem vyargumentovat. Já jsem věděl, že v tom okamžiku, kdy přistoupím na tu jejich hru, to znamená, že tam budu pět minut něco říkat, tak si nikdo ani nevšimne, že ta ústavní práva ústavního činitele byla protiústavně pošlapána celou sněmovnou,“ dodává Volný.

Poslanec uvedl, že byl během zásahu policie poraněn na koleni.

Policie aktivně fyzicky bránila poslanci Mariánu Bojkovi zákrok natočit.

„To je katastrofická ukázka cenzury, protože občané si tohle všechno platí, platí si nás, poslance, platí si policisty jako vykonavatele vůle vlády, a oni mají právo na to, vědět, jak vypadal střet zákonodárce, kterému byla pošlapána jeho ústavní práva, a policistů, kteří tupě vykonávali rozkazy, je to nejen zbabělost, ale ukázka toho, kam my se řítíme,“ komentoval situaci poslanec Volný.

Poslanci dnes přijali novelu volebního zákona týkající se hlasování lidí, kteří budou v karanténě, ale neschválili hlasování pomocí korespondenčních lístků.

Související články

Přečtěte si také

Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy
Fiala pro britský The Guardian: Orbán nejedná v zájmu Evropy

Snahy Viktora Orbána stylizovat se do pozice mírotvůrce jsou špatné a „nejsou v evropském zájmu“, uvedl český premiér Petr Fiala v rozhovoru pro britský deník The Guardian.

Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy
Mrtvice: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní postupy

Cévní mozková příhoda (CMP) je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí po srdečních chorobách, zasahuje více než 17 milionů lidí ročně.

„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany
„Brzy budeme opět velkým národem.“ Trump slibuje, že bude prezidentem pro všechny Američany

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal nominaci do listopadových prezidentských voleb.

Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci
Britský soud dal klimatickým aktivistům vysoké tresty vězení za protestní akci

Britský soud dnes poslal pětici klimatických aktivistů z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) do vězení za protest na dálnici M25 v 2022.

10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie
10 nejlepších tipů pro psaní skutečné poezie

Naposledy jste možná napsali básničku na základní škole, ale nebojte se. Vezměte si tužku a začněme.