Zahraniční novináři, kteří informují o následcích povodní v čínské centrální provincii Che-nan, jsou obtěžováni skupinami rozzuřených lidí, které povzbuzují komunistické úřady.
Zahraniční novináři pracující pro mezinárodní média – například Los Angeles Times, BBC, Deutsche Welle a AFP – byli při pokrývání následků povodní obtěžováni.
Minulý týden zažilo 12 milionů obyvatel města tři dny trvající silné deště, ekvivalentní ročnímu průměru srážek. Třetina srážek spadla v úterý 20. července odpoledne.
Komunistická strana Číny cenzuruje informace o povodních a omezuje cizince působící v nestátních médiích při informování o katastrofách. Strana rovněž varovala čínské internetové uživatele a místní obyvatele, aby o povodni nešířili „fámy“.
V jednom z případů zastrašování zahraničních reportérů figuroval Mathias Boelinger, pracující pro německé zpravodajské stanice včetně Deutsche Welle, a Alice Su z Los Angeles Times. Reportéři byli konfrontováni, když v sobotu dělali rozhovory ve městě Čeng-čou.
Lidé si je natáčeli, vyslýchali je a obviňovali z toho, že píší články, které „pomlouvají“ čínský režim. Videa z incidentů kolují na čínských i mezinárodních sociálních sítích.
Boelinger řekl, že mnozí z těch, kteří ho obtěžovali, si mysleli, že je Robin Brant, který je zpravodajem BBC v Číně. Jakmile se mu podařilo vysvětlit, že jím není, mnozí z nich se uklidnili.
„V té době jsem nevěděl, že na [Robina Branta] je pořádán hon … V nacionalistických kruzích a státních médiích probíhá štvavá kampaň proti [BBC News],“ napsal Boelinger na Twitteru.
Su uvedla, že se snažila situaci deeskalovat tím, že tlumočila Boelingerovi, co mu říká dav, zatímco lidé na ně rozzlobeně křičeli, aby „vypadli z Číny“.
Video ze sobotních incidentů se hojně šířilo na Weibo. Většina komentářů byla urážlivá a výhružná. Některé dokonce zveřejňovaly osobní údaje novinářů.
Hon na novináře
Hlásná trouba režimu, deník Global Times v neděli zveřejnil článek, v němž uvedl, že podobné incidenty ještě více pomohou západním médiím „očernit“ režim. Vyzval veřejnost, aby našla chytřejší způsoby, jak donutit západní novináře „zaplatit cenu“.
Na čínské sociální síti Weibo vyzval Komunistický svaz mládeže provincie Che-nan lidi, aby v sobotu sledovali Branta a informovali o místě jeho pobytu.
Reportér BBC byl obviněn, že je „cizincem šířícím fámy“ a že ve svých reportážích o povodních „vážně překrucuje fakta“.
Několik dní předtím Brant zveřejnil videoreportáž o zatopeném metru ve městě Čeng-čou na stránkách BBC v čínštině. Videa místních obyvatel na internetu ukazovala cestující vlaku uvězněné po krk ve vodě, v důsledku čehož se někteří utopili nebo se udusili.
Odhaduje se, že v zatopeném metru zemřelo nejméně 14 lidí.
„Jak se mohlo stát, že stanici na této trati, v ani ne deset let starém systému metra, zaplavila dešťová voda a cestující museli zemřít na nástupišti?“ ptá se Boelinger na videu.
Jeho videoreportáž vyvolala mezi některými obyvateli Číny pobouření.
Ačkoli Brant dodal, že čínský vůdce Si Ťin-pching vyzval ke zlepšení systémů včasného varování v dopravní síti, jeho reportáž o cestujících, kteří byli zaplaveni vodou, byla v rozporu s propagandistickou linií komunistické strany.
Nepřátelství, které Brant, Boelinger a Su zažili, se pro zahraniční reportéry uvnitř Číny stalo něčím běžným.
Podle Klubu zahraničních korespondentů v Číně (FCCC) hlásili podobné zkušenosti v Čeng-čou během této katastrofy i další korespondenti.
Novináři agentury Associated Press byli kvůli natáčení zastaveni a nahlášeni policii. Francouzská agentura AFP byla nucena odstranit záběry poté, co byla obklíčena několika desítkami mužů při reportáži ze zatopeného dálničního tunelu.
Štáb al-Džazíry byl sledován a natáčen při reportáži před zatopenou stanicí metra.
BBC v úterý vydala prohlášení, v němž vyzvala čínský režim, aby okamžitě přestal podporovat útoky na zahraniční novináře.
FCCC rovněž odsoudila roli, kterou hraje komunistický stát při potlačování svobody tisku v zemi ovládané komunisty.
„Rétorika organizací napojených na vládnoucí Komunistickou stranu Číny přímo ohrožuje fyzickou bezpečnost zahraničních novinářů v Číně a brání svobodnému zpravodajství,“ uvedla FCCC v úterý na Twitteru.
Přeloženo z původního článku newyorské redakce Epoch Times. Článek byl redakčně zkrácen. (jas)