Tom Ozimek

11. 9. 2021

Robert O’Neill, bývalý příslušník Navy SEALs, který se zasloužil o zabití Usámy bin Ládina, strůjce teroristických útoků z 11. září 2001, řekl, že největší hrozba pro Ameriku nepochází zvenčí, ale z vnitřních rozporů a rozdělení.

O’Neill to řekl v rozhovoru pro televizi Fox News v předvečer 11. září, kdy se USA připravovaly uctít památku obětí teroristického útoku na Světové obchodní centrum, při němž před 20 lety zahynulo nejméně 2 977 lidí a tisíce dalších byly zraněny.

Spousta lidí ví, že když budou lidi rozdělovat, mohou zůstat u moci, a to je špatně.“ – Robert O’Neill

„Největší obavy mám z rozdělení této země,“ řekl O’Neill. „Většina lidí je na sebe hodná. Ale hněv a rozdělení zvyšuje sledovanost a na to lidé slyší. Spousta lidí ví, že když budou lidi rozdělovat, mohou zůstat u moci, a to je špatně.“

„Můžeme spolu nesouhlasit, ale když na to přijde, jsme na stejné lodi,“ dodal O’Neill.

O’Neill se v roce 2011 účastnil náletu na vůdce Al-Káidy v Pákistánu a tvrdí, že právě on byl tím, kdo vypálil smrtící výstřel.

V samostatném rozhovoru pro CBS News O’Neill vyprávěl o odvážné misi, při níž byl bin Ládin zabit.

„Když jsem zahnul za roh, uviděl jsem tam stát Usámu bin Ládina.“ Podle svých slov se domníval, že se vůdce Al-Káidy možná chystá odpálit výbušninu.

„Je hrozbou, chystá se to odpálit, musím s ním zacházet jako se sebevražedným atentátníkem. A proto jsem ho musel střelit do obličeje,“ řekl O’Neill.

„Dokázali jsme, že můžeme spolupracovat,“ řekl a dodal, že doufá, že události, jako je výročí 11. září, využije pravice i levice jako příležitost k překonání rozporů při sledování společných cílů.

„Koneckonců, jsme všichni Američané a měli bychom být v jednom týmu,“ řekl.

O’Neillovy poznámky o potřebě Američanů překonat politické a ideologické rozdíly zopakoval i prezident Joe Biden, který ve videu zveřejněném 10. září připomněl hrdinství, které bylo vidět po teroristických útocích, a to, jak Amerika viděla „skutečný pocit národní jednoty“.

Biden, který se v sobotu chystal navštívit tři místa, kde se 11. září odehrály útoky, ve videu dodal, že „jednota nás dělá tím, kým jsme“ a vyzval lidi, aby „měli základní respekt a víru jeden v druhého a v tento národ“.

Bývalý prezident Donald Trump pro Fox News uvedl, že u příležitosti 20. výročí útoků plánuje v sobotu navštívit Ground Zero v New Yorku.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce.

Související články

Přečtěte si také

„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů
„Chemická válka“ zabíjí každým rokem 70 000 Američanů

V USA raketově roste počet lidí závislých na fentanylu a podobných drogách. Experti tvrdí, že Čína záměrně podporuje obchod s fentanylem jako součást strategie vůči USA. USA by měly posílit kontrolu a účinněji zasáhnout kartely.

Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu
Hurikán Helene v USA má 227 obětí, půl milionu domácností je bez proudu

Počet obětí hurikánu Helene ve Spojených státech stoupl na 227, další dvě úmrtí dnes ohlásily úřady státu Jižní Karolína. Ve čtvrtek bilance uváděla 200 úmrtí.

Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží
Jak si koupit svetr, který skutečně vydrží

Ať už vás zahřeje a zajistí vám pohodlí při vašich venkovních dobrodružstvích, nebo když si vychutnáváte šálek kávy a sledujete, jak venku padá sníh, každý si zaslouží mít svetr, který má rád.

Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?
Proč podle sociologa lidé potřebují uzavírat manželství a mít rodinu?

O významu manželství s profesorem sociologie a ředitelem Národního projektu manželství Bradem Wilcoxem.

V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů
V pondělí začne předávání vědeckých Nobelových cen, APA má 22 favoritů

Mezi favority letošních Nobelových cen za fyziologii a lékařství, fyziku, chemii a ekonomii patří vědci, díky nimž lidstvo dosáhlo pokroku v oblastech čisté energie, kardiovaskulárních chorob, nanotechnologií, kvantových počítačů nebo při porozumění ekonomickým dopadům korupce.