Robert O’Neill, bývalý příslušník Navy SEALs, který se zasloužil o zabití Usámy bin Ládina, strůjce teroristických útoků z 11. září 2001, řekl, že největší hrozba pro Ameriku nepochází zvenčí, ale z vnitřních rozporů a rozdělení.

O’Neill to řekl v rozhovoru pro televizi Fox News v předvečer 11. září, kdy se USA připravovaly uctít památku obětí teroristického útoku na Světové obchodní centrum, při němž před 20 lety zahynulo nejméně 2 977 lidí a tisíce dalších byly zraněny.

Spousta lidí ví, že když budou lidi rozdělovat, mohou zůstat u moci, a to je špatně.“ – Robert O’Neill

„Největší obavy mám z rozdělení této země,“ řekl O’Neill. „Většina lidí je na sebe hodná. Ale hněv a rozdělení zvyšuje sledovanost a na to lidé slyší. Spousta lidí ví, že když budou lidi rozdělovat, mohou zůstat u moci, a to je špatně.“

„Můžeme spolu nesouhlasit, ale když na to přijde, jsme na stejné lodi,“ dodal O’Neill.

O’Neill se v roce 2011 účastnil náletu na vůdce Al-Káidy v Pákistánu a tvrdí, že právě on byl tím, kdo vypálil smrtící výstřel.

V samostatném rozhovoru pro CBS News O’Neill vyprávěl o odvážné misi, při níž byl bin Ládin zabit.

„Když jsem zahnul za roh, uviděl jsem tam stát Usámu bin Ládina.“ Podle svých slov se domníval, že se vůdce Al-Káidy možná chystá odpálit výbušninu.

„Je hrozbou, chystá se to odpálit, musím s ním zacházet jako se sebevražedným atentátníkem. A proto jsem ho musel střelit do obličeje,“ řekl O’Neill.

„Dokázali jsme, že můžeme spolupracovat,“ řekl a dodal, že doufá, že události, jako je výročí 11. září, využije pravice i levice jako příležitost k překonání rozporů při sledování společných cílů.

„Koneckonců, jsme všichni Američané a měli bychom být v jednom týmu,“ řekl.

O’Neillovy poznámky o potřebě Američanů překonat politické a ideologické rozdíly zopakoval i prezident Joe Biden, který ve videu zveřejněném 10. září připomněl hrdinství, které bylo vidět po teroristických útocích, a to, jak Amerika viděla „skutečný pocit národní jednoty“.

Biden, který se v sobotu chystal navštívit tři místa, kde se 11. září odehrály útoky, ve videu dodal, že „jednota nás dělá tím, kým jsme“ a vyzval lidi, aby „měli základní respekt a víru jeden v druhého a v tento národ“.

Bývalý prezident Donald Trump pro Fox News uvedl, že u příležitosti 20. výročí útoků plánuje v sobotu navštívit Ground Zero v New Yorku.

Přeloženo z původního článku newyorské redakce.