Matt McGregor

Organizace, která zkoumá pokusy na zvířatech financované americkými daňovými poplatníky, zveřejnila dokument odhalující „trýznivé pokusy“ Národního institutu pro alergie a infekční choroby (NIAID) na opicích makak rhesus.

Ředitelem NIAID je dr. Anthony Fauci. NIAID spadá pod Národní institut zdraví, který je součástí amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb.

Opice, které NIAID vlastní, jsou získávány z ostrova Morgan Island u pobřeží Beaufortu v Jižní Karolíně.

Justin Goodman, zástupce organizace White Coat Waste Project (WCWP), sdělil deníku The Epoch Times, že jejich nezisková skupina získala v říjnu prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím dokument, který odhaluje, že NIAID vynaložil 13,5 milionu dolarů z prostředků daňových poplatníků na experimenty, při nichž jsou opicím aplikovány injekce s různými infekčními chorobami, jako je ebola a virus lassa, které mají za následek krvácení, bolest, poškození mozku, ztrátu motorické kontroly a selhání orgánů.

„Při mnoha z těchto experimentů Fauci a jeho zaměstnanci záměrně neposkytují úlevu od bolesti, přestože se jedná o jedny z nejtrýznivějších experimentů, které federální vláda provádí,“ řekl Goodman.

Organizace WCWP nedávno odhalila pokusy institutu NIAID na bíglech, při nichž byli psi zaživa požíráni písečnými mouchami, a také pokusy, při nichž bylo 44 štěňat bíglů násilím nakrmeno experimentálním lékem a poté byla usmrcena a pitvána.

„Notoricky nespolehlivé“

Důvodem některých těchto pokusů je výzkum vakcín, nicméně zástupci NIH uvedli, že navzdory biologické podobnosti s lidmi devět z deseti léků, které projdou testy na zvířatech, u lidí selže, protože nefungují nebo jsou nebezpečné, uvedl Goodman.

„Výzkumy ukazují, že navzdory podobným vlastnostem jsou zvířata neuvěřitelně špatným indikátorem toho, jak budou vakcíny a další léky působit u lidí,“ řekl Goodman.

WCWP odhalila šest různých experimentů s bígly, které Fauci financoval.

Při jednom z nich pracovníci NIAID provedli tzv. kordektomii, která spočívá v přerušení hlasivek psa, aby nemohl během experimentu štěkat, výt nebo naříkat.

„Ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí na svých internetových stránkách uvádí jako důvod pro použití bíglů to, že jsou malí a učenliví, což znamená, že je lze snadno zneužít,“ řekl Goodman.

Dr. Stacy Lopresti-Goodmanová, odbornice na primáty, profesorka psychologie a poradkyně WCWP, uvedla: „Pokusy na primátech jsou krutým a notoricky nespolehlivým způsobem vývoje léků a léčebných postupů pro lidi a nezaslouží si podporu daňových poplatníků.“

Odpověď NIAID

NIAID na žádost o komentář k pokusům uvedl, že používá opice „pro výzkum, který pomáhá vyvíjet život zachraňující prevenci a léčbu nemocí, které ovlivňují veřejné zdraví“.

Překlad původního článku newyorské redakce byl redakčně upraven a zkrácen. (jas)