Zdenka Danková

3. 3. 2022

Nadační fond Neuron na podporu vědy, jeho mecenáši a IOCB Tech se spojili, aby mladým ukrajinským vědcům aktivně pomohli v současné situaci. Každý z příjemců finanční podpory získá až 200 000 Kč na první náklady spojené s ubytováním a vytvořením zázemí v České republice.

„Musíme pomoci Ukrajině ochránit mladou vědeckou generaci a jako nejlepší řešení vidíme jejich dočasné působení u nás, které bude spojené s pokračováním rozvoje odbornosti v rámci českých výzkumných organizací,“ říká Monika Vondráková, předsedkyně správní rady NF Neuron, a vysvětluje:

„Jiné granty nebo rozpočty institucí umí zajistit financování studia nebo vědecké práce, ale neumí vědcům zajistit peníze na každodenní život a fungování v nové zemi. A to my v Nadačním fondu Neuron, díky soukromým penězům, zvládneme.“

Finanční pomoc ukrajinským vědcům

Prozatím je alokovaná částka 2 000 000 Kč. Martin Fusek, ředitel IOCB Tech, k tomu dodává:

„Po zhlédnutí brutality, s jakou ruský prezident pošlapává veškeré hodnoty civilizovaného světa, jsem, tak jako všichni, cítil, že musíme něco udělat. Jsem velmi rád, že je tu Nadační fond Neuron a že s paní Monikou Vondrákovou jsme byli schopni během 24 hodin přijít s touto pomocí pro mladé ukrajinské vědce.“

Aktuální grantový program si klade za úkol nezbytnou spolupráci s českými výzkumnými organizacemi, které mladým ukrajinským vědcům pomohou s dalším fungováním v České republice. 

„Oslovili jsme členy vědecké rady, vybrané vysoké školy a instituce, aby nám v první fázi vytipovali ukrajinské vědce, kteří potřebují pomoc,“ dodává Monika Vondráková s tím, že dnes alokovaná částka nemusí být konečná. Nadační fond Neuron právě oslovuje další mecenáše a partnery, aby projekt podpořili dalšími financemi, a vyjádřili tak jasnou podporu ukrajinským vědcům a studentům.

O Nadačním fondu Neuron

Jeho posláním je podporovat excelentní vědkyně a vědce v Česku, rozvíjet moderní mecenášství a propojovat svět vědy a byznysu. Věří, že vědecké poznání je motorem úspěšné společnosti. Hlavní aktivitou jsou Ceny Neuron, ocenění za mimořádný objev, celoživotní přínos vědě, pro nadějné vědce a za propojení vědy a byznysu. Pravidelně pořádá Neuron Club jako uzavřené setkávání špičkových vědců a byznysmenů nad aktuálními problémy, veřejnost oslovuje prostřednictvím Neuron Online Clubů. Financuje Expedice Neuron a podporuje tím práci českých vědců v zahraničí a na mezinárodních projektech. Podporuje nadané studenty a jejich úsilí o další vědecké poznání. Více informací na nfneuron.cz.

Kdo je IOCB Tech

IOCB Tech je kancelář pro transfer technologií a dceřiná společnost ÚOCHB (Ústav organické chemie a biochemie AV ČR). Společnost spojuje výsledky základního výzkumu prováděného na ÚOCHB s potřebami komerčních partnerů, aby přinesla nové nápady v lékařské chemii, materiálových vědách a dalších oblastech chemie pro lidské použití. Současné portfolio zahrnuje projekty zaměřené na centrální nervovou soustavu (epilepsie a neuropatická bolest), záněty, rakovinu, mikrobiální rezistenci, separační metody a nástroje pro výzkum. Více informací na iocbtech.cz.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

Prezident Joe Biden pronáší projev k výsledkům voleb v roce 2024 v Růžové zahradě ve Washingtonu, 7. listopadu 2024. (Andrew Harnik / Getty Images)
Biden před koncem mandátu omilostnil téměř 2500 odsouzených

Bílý dům zatím nezveřejnil jména těch, komu byla prezidentská milost udělena. Nynější vlna milostí ale ještě nemusí být konečná.

Americká sněmovna schválila zákon zakazující mužům soutěžit v ženských sportech

Americká Sněmovna reprezentantů schválila 14. ledna zákon o ochraně žen a dívek ve sportu poměrem hlasů 218 ku 206. Zákon vylučuje muže z účasti na ženských sportech pořádaných organizacemi, které dostávají finance od federální vlády.

Za Trumpovými komentáři o Grónsku stojí  roky obav z rostoucího vlivu Číny a Ruska

Trumpova vyjádření o Grónsku a Panamě otevírají debatu o geopolitice a bezpečnosti USA tváří v tvář rostoucímu vlivu Číny a Ruska.

„Jsou tam v bezpečí“: Syrský ministr zahraničí je pro setrvání uprchlíků v Německu

Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová chce umožnit uprchlíkům ze Sýrie jednorázovou „průzkumnou cestu“ do jejich domovské země.

Jak Češi vnímají Ukrajince – začleňování do společnosti, jejich množství, mají tu zůstat?

Jak se Češi staví k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? Na podzim to mezi českou veřejností opět zjišťoval průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, jehož výsledky dnes instituce zveřejnila.

Hravý svět veverek: Manželé tvoří kouzelné scény a fotí roztomilá dobrodružství

Pár z USA vytváří miniaturní scény a fotí roztomilé veverky v akci. Kreativita, humor a radost z drobných okamžiků!

Čínský právník Yu Wensheng v Pekingu 12. ledna 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
EU a USA naléhají na Čínu, aby propustila obhájce lidských práv. Režim ho obvinil z „podvratné činnosti“

Yu Wensheng, jeden z nejvýraznějších čínských právníků v oblasti lidských práv, a jeho manželka Xu Yan byli na cestě na setkání s diplomaty EU v Pekingu v dubnu 2023, když byli zadrženi.

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.

Hasičský vrtulník shazuje vodu, když se požár Palisades rozrůstá poblíž čtvrti Mandeville Canyon a Encina v Kalifornii, 11. ledna 2025. (Patrick T. Fallon / AFP via Getty Images)
Smysl kalifornského inferna

Ten vzorec je až příliš známý. Přijde nějaká katastrofa. Při bližším zkoumání se dala předpokládat. A nejen to: hrůzná politická rozhodnutí ji učinila nevyhnutelnou. Člověku spadne čelist a zamotá se mu hlava.