Každý, kdo trpí chronickými obavami, vám řekne, kde je ve svém těle cítí. Vždy v žaludku. Pokud jste někdy měli náročnou prezentaci v práci, obhajobu své práce ve škole nebo třeba ošetření kořenového kanálku u zubaře, víte, kde se tyto pocity stresu projevují – ve střevech. A čím intenzivnější jsou pocity strachu, tím více je ovlivněn váš trávicí systém, od toho, jak jíte až po vyprazdňování.

Na mé klinice jsou problémy s trávením běžné. Většina pacientů, kteří ke mně v minulosti chodili, měla problémy s trávením, ale zajímavé je, že to nebyl důvod, proč se přišli léčit. Je překvapivé, kolik lidí žije s trávicími problémy, přestože je lze zlepšit trochou informovanosti, nutriční terapií a změnou chování.

Co dělá slezina

Při problémech s trávením ve východní medicíně je vždy zapojen jeden orgán, a to slezina. Nám na Západě to zní divně, vždyť kdo kdy hovoří o slezině? V západní medicíně se o ní mluví jen zřídka a většina lidí si ani není jistá, co vlastně dělá. Začněme tedy tam.

Slezina je součástí imunitního systému a největším orgánem lymfatického systému. Ve slezině se recyklují červené krvinky a ukládají bílé krvinky neboli leukocyty. Je možné žít i bez sleziny a některým lidem musí být slezina odstraněna. K odstranění sleziny obvykle dochází proto, že praskla nebo byla roztržena v důsledku nehody nebo těžkého zranění. Zákrok odstranění sleziny se nazývá splenektomie. Život bez sleziny činí člověka náchylnějším k infekcím kvůli jejímu spojení s imunitním systémem. Naštěstí většinu ostatních funkcí zdvořile přebírají jiné orgány, takže člověk může bez sleziny docela dobře žít.

Možná si říkáte, co mají starosti společného se slezinou? Abyste to pochopili, potřebujete trochu znalostí východní medicíny. Zdravý a vyvážený emocionální život je nezbytný pro zdravé tělo a šťastný život člověka. Východní medicína pohlíží na lidskou bytost jako na holistický systém a ví, že každá část celku je pro naše zdraví a pohodu nezbytná.

Zatímco západní medicína se teprve sbližuje s myšlenkou, že mysl a tělo se navzájem ovlivňují, východní medicína se tímto spojením zabývá již dlouho. Ve východní tradici je mnoho orgánů spojeno s emocí, která funguje dvojím způsobem. Daný pocit ovlivňuje svůj přidružený orgán, který může ovlivnit odpovídající emoci. A emocí sleziny jsou starosti a přemýšlení.

Starosti a slezina

Slezina přímo souvisí s naší schopností uvažovat. Síla sleziny závisí na tom, jak dobře zvládáme své myšlenky, soustředíme se, uplatňujeme rozlišovací schopnosti a formulujeme záměry. Nadměrné starosti a přemýšlení slezinu poškozují a slabá slezina může zeslabit mysl i schopnost jasně myslet a soustředit se, takže jsme náchylní ke starostem.

Nadměrná stimulace je pro moderní lidi velkým problémem. Jsme bombardováni informacemi, a dokonce i naše jídlo se všemi složitými přísadami a zpracováním je více stimulující a komplikované. Všechny tyto podněty mohou zahltit slezinu a oslabit trávení.

Naše kultura si také cení toho, že děláme mnoho věcí najednou, a mnozí z nás se dlouhé dny věnují náročné kognitivní práci. Protože toho máme na svých příslovečných talířích tolik, máme tendenci přetěžovat si mozek a starosti jsou přirozeným vedlejším produktem.

To je pro slezinu těžké, protože ve východní medicíně je slezina společně se žaludkem trávicími orgány těla. Rozdíl je však v tom, že kromě trávení a získávání živin z toho, co jíme a pijeme, jsou tyto orgány zodpovědné za zpracování podnětů – všeho, co přichází z vnějšího světa. A to je obrovská práce, jak si jistě dokážete představit. Čím více informací přijímáme, tím více musí slezina pracovat, a tím nevyhnutelně trpí trávení.

Je zajímavé podívat se na problémy s trávením jinou optikou a vidět je novým způsobem. Když to vysvětluji pacientům, jsou obvykle nadšení, protože hned vidí souvislosti mezi tím, co dělají, a svými zažívacími potížemi. A to je ta část, kterou miluji, přinášet lidem praktickou aplikaci v reálném světě čerpající z tisíců let hluboké moudrosti. Neustále mi to dává pokoru.

V tomto duchu vám přináším několik jednoduchých způsobů, jak pomocí těchto nových poznatků o slezině a o tom, co dělá, zlepšit zažívací potíže.

Jak pomoci slezině

Existuje mnoho věcí, které můžete udělat pro to, aby vaše slezina mohla dobře plnit svou funkci.

Vyhýbejte se ledu a studeným potravinám

Slezina je zodpovědná za trávicí činnost, která je poháněna teplem neboli „trávicím ohněm“. Slezina proto nesnáší chlad, který uhasí teplo potřebné k její práci. Tento koncept může znít zvláštně. Pokud ano, může vám pomoci připomenout si, že západní věda nejprve pochopila energetickou hodnotu potravin tím, že je spalovala, aby změřila jejich výdej. To byl praktický a přesný způsob, jak měřit energetický dopad potraviny (kalorií) v těle.

Tento „oheň“ si můžeme pomoci udržet tím, že si nebudeme dávat led do nápojů nebo jíst studené potraviny, zejména ty, které jsou přímo z mrazáku, například zmrzlina. Mnoho syrových potravin je v čínské medicíně také považováno za ochlazující. Když jíme studené potraviny, slezina musí pracovat usilovněji, aby se znovu zahřála a umožnila svou základní činnost trávení a zpracování.

Pořádně žvýkejte

Tohle je jednoduché, ale neuvěřitelně účinné. Při jídle, zejména když jsme roztěkaní nebo spěcháme, máme tendenci jídlo důkladně nežvýkat. Žvýkáním se jídlo rozkládá na menší, lépe zvládnutelné kousky a uvolňují se enzymy, které ho dále štěpí, což znamená, že slezina potřebuje k trávení méně energie. Tento krok jde ruku v ruce s uvědomělostí.

Dobře vnímejte

Prvním krokem a pravděpodobně nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat pro zlepšení svého trávení, je zkrátka řádně vnímat. Už jen uvědomění si toho, že slezina dělá všechnu tu práci a že můžeme udělat něco pro to, abychom jí snížili zátěž, je výborný začátek. Druhou věcí je dělat jednu věc po druhé a dělat je s vědomým záměrem.

Často například děláme mnoho věcí najednou, aniž bychom si to uvědomovali. Začněte třeba s jídlem. Když jíte, prostě jezte. Při jídle nečtěte, nesledujte televizi či mobil a nepracujte. Budete tak přijímat více informací a ulevíte slezině, aby nemusela pracovat víc než je třeba. Pokud je to možné, udělejte si na jídlo čas. Připravte si ho sami, vdechněte mu svou dobrou energii a záměr, usaďte se a vychutnejte si krmení svého těla něčím chutným. Ucítíte ten rozdíl.

Jezte polévky

Jíst polévky je skvělý způsob, jak posílit slezinu. Polévky zahřívají – a čím déle a pomaleji se vaří, tím více zahřívají. Polévky se vaří, dokud nejsou suroviny měkké a snadno stravitelné, což je jeden z důvodů, proč polévky jíme, když jsme nemocní. Tělo potřebuje veškerou energii na boj s napadajícími patogeny, aby se uzdravilo. Když budete jíst polévku, slezina si může ušetřit energii na jiné věci, například na tu prezentaci, kterou máte zítra ráno.

Dělejte si přestávky

Dávejte si hodně přestávek. Když si představíte, že slezina zpracovává příval informací a potravin, které přijímáme do těla, změní to náš pocit z věci. Pracovat méně hodin nebo vyškrtnout stresující činnosti z našeho života není vždy možné (ale vřele to doporučujeme!). Dělat jednu věc za druhou a dělat časté přestávky umožňuje slezině čas na vydechnutí.

Z východního pohledu žijeme v kultuře, která slezinu velmi zatěžuje. Když se však na trávení podíváme tímto novým způsobem, uvidíme, že existují jednoduché věci, které můžeme dělat všichni a které mohou zlepšit problémy s trávením.

Když slezina funguje optimálně, člověk se cítí plný energie, jeho trávení je silné a stolice je pravidelná a pevná. Myšlení bude jasné a soustředit se bude snadné. Když dáte své slezině trochu té lásky, bude vás mít za to ráda.

Zdroj.