Momentálně druhý nejlepší tenista ATP, Novak Djokovič, ve středu oznámil, že se nezúčastní nadcházejících turnajů Indian Wells Open a Miami Open v USA s odvoláním na restrikce CDC (federální Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí) pro povinné očkování cizinců vstupujících na území USA.

„I když jsem byl automaticky zařazen jako postupující na @BNPPARIBASOPEN a @MiamiOpen, věděl jsem, že tam pravděpodobně nebudu moci odcestovat. CDC potvrdilo, že nařízení měnit nebude, takže v USA nebudu moci hrát. Hodně štěstí všem, kteří se turnaje zúčastní,“ sdělil na svém Twitteru Djokovič.

Kromě toho, že cizinci vstupující na území USA musí být očkovaní, musí se také prokázat negativním testem.

Turnaj v Indian Wells se koná od 7. do 20. března a v Miami pak od 22. března do 3. dubna.

Djokovič nemohl počátkem roku hrát na prvním grandslamovém turnaji v roce, Australian Open, poté co byl kvůli koronavirovým opatřením 6. ledna zadržen. Zemi opustil po právní „bitvě“ 16. ledna.

Australská vláda se tehdy rozhodla zrušit Djokovičovi víza, ale federální soud toto rozhodnutí zvrátil. Následně se do věci vložil australský ministr pro imigraci Alex Hawke, který svou pravomocí zrušil tenistovi víza podruhé a Djokoviš již poté ve svém odvolání neuspěl.

Hawke tvrdil – přestože připustil, že 34letý Srb představuje „zanedbatelné riziko“ přenosu koronaviru –, že Djokovič je „vysoce postavenou neočkovanou osobou“, která by mohla v zemi vyvolat protiočkovací nálady, takže by lidé mohli odmítnout očkování nebo přeočkování. Advokáti australské vlády uvedli, že Djokovič by se mohl stát „ikonou svobodné volby“, pokud by mu byl povolen pobyt.

V rozhovoru pro BBC v polovině února Djokovič řekl, že v souvislosti s jeho „statusem neočkovaného“ je ochoten vzdát se grandslamových turnajů.

„Nikdy jsem proti očkování nebyl,“ sdělil mediálnímu domu, s doplněním, že jako dítě dostal několik očkování. „… ale vždy podporuji svobodnou volbu, co si nechat dát do těla.“

„Protože principy rozhodování týkající se mého těla jsou důležitější než jakýkoliv titul nebo něco jiného. Snažím se být v souladu s mým tělem tak, jak jen to je možné,“ dodal tenista.

Francie covidové restrikce rozvolňuje a 14. března již nebude povinné očkování platit, což umožní Djkovičovi účastnit se květnového grandslamu French Open.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.