Aktivistka hnutí Black Lives Matter z Bostonu a její manžel byli federálními úřady obviněni z podvodu a spiknutí poté, co údajně vzali peníze vybrané na dobročinné účely v rámci neziskové organizace, kterou založili, na zaplacení hotelových pokojů, pronájmu automobilů a stravování.
Jednačtyřicetiletá Monica Cannon-Grantová a její osmatřicetiletý manžel Clark Grant byli tento týden obviněni v osmnácti bodech obžaloby, kterou podala americká okresní prokuratura ve státě Massachusetts.
Podle obžalovacích dokumentů, které získal deník The Epoch Times (zdroj), manželé použili desítky tisíc dolarů určených na charitativní účely, například na výživu dětí v nouzi. Z těchto peněz si zaplatili dovolenou v Columbii ve státě Maryland, nakupovali potraviny a financovali přepravu službou Uber. Dále finance využili na pronájem automobilu, placení jídla v restauracích, benzínu či financování pojištění auta. Mezi dalšími finance použili na nákupy u prodejců, jako je Old Navy, nehtové salony, hotelové pokoje, parkovné a nákupy ve Walmartu.
Finanční prostředky byly věnovány organizaci založené Cannon-Grantovou a Grantem s názvem Violence in Boston (VIB). Mezi dárci prostředků byla i cambridgeská skupina Black Lives Matter a jeden obchodní dům, uvádí prokuratura.
Jeden dar ve výši 10 000 dolarů přišel od okresní prokuratury v Suffolku, kterou v té době vedla Rachael Rollinsová, současná státní zástupkyně pro stát Massachusetts.
Cannon-Grantová a Grant navíc údajně vědomě podali nepravdivé prohlášení a zprávu za účelem získání hypotečního úvěru, když zamlčeli příjmy své neziskové organizace.
Cannon-Grantová a její manžel, oba z Tauntonu ve státě Massachusetts, byli obviněni ze spiknutí, podvodu při poskytování hypotečních úvěrů a z nepravdivých prohlášení. Cannon-Grantová byla rovněž obviněna z poštovního podvodu.
Grantová již v minulosti čelila dvěma federálním obviněním, včetně podvodu s odposlechy, z roku 2021.
Cannon-Grantová se označuje za aktivistku hnutí Black Lives Matter. Nezisková organizace, kterou založila se svým manželem, uvádí, že jejím posláním je „zlepšit kvalitu života a životní výsledky jednotlivců z komunit s nedostatečnou péčí tím, že sníží výskyt násilí a dopady souvisejícího traumatu a zároveň bude řešit sociální nespravedlnost prostřednictvím advokacie a přímých služeb“. Na sociálních sítích často propaguje příspěvky s hashtagy Black Lives Matter.
Podle informací uvedených v daňovém přiznání pracoval Grant v letech 2018 až 2021 v nejmenované společnosti, kde začínal jako dělník a nakonec byl povýšen na traťového mistra.
Cannon-Grantová se dostavila k soudu 15. března a příští týden se má dostavit znovu k obžalobě. S novináři mimo soudní síň odmítla hovořit.
„Jsme nesmírně zklamáni, že vláda v tomto případě spěchala s rozsudkem,“ uvedl v e-mailové komunikaci s deníkem The Epoch Times Robert Goldstein, advokát zastupující aktivistku. „Violence in Boston (VIB) a Monica plně spolupracují a jejich předkládání záznamů nadále pokračuje. Vyvozování závěrů na základě neúplných faktických záznamů nepředstavuje spravedlivý a plně informovaný proces, který si občan od své vlády zaslouží, zvláště pak někdo jako Monica, která neúnavně pracuje ve prospěch své komunity,“ řekl zastupující advokát.
„Jsme i nadále plně přesvědčeni, že Monica bude ospravedlněna, až se objeví kompletní věcný záznam,“ dodává advokát.
Organizace Violence in Boston do doby vydání článku na žádosti o komentář nereagovala.
Nezisková organizace Violence in Boston sdílela na svém twitterovém účtu příspěvky, v nichž prohlašuje, že myšlenka, že Cannon-Grantová organizaci začala, „aby se obohatila, prostě nedává smysl“.
„I kdyby si strčila do kapsy všechny peníze, které jí organizace přinesla, nebyla by dost bohatá na to, aby si vynahradila neustálé obtěžování a vyhrožování. Podvodník by si našel jednodušší způsob, jak vydělat peníze,“ uvádí jeden z příspěvků skupiny nazvané Waltham’s Night’s Watch, která uvádí, že dokumentuje „nenávistné skupiny, zločiny z nenávisti a krajně pravicové aktivity ve Walthamu a okolí“. Pro podložení zmiňovaného „neustálého obtěžování a vyhrožování“ však nepřipojila zdroj, který by takové případy dokumentoval nebo dokazoval.
Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.