Petr Novotný, šéfredaktor investičního webu, si pozval hosta Erika Besta, novináře a vydavatele Fleet Sheet v Praze. Erik Best nevidí snahu válku na Ukrajině ukončit, jak ze strany Ruska, tak i ze strany USA. Záleží podle něj také na tom, zda se rozšíří NATO ( o Švédsko aj.) , co USA zvolí a – jak a zda bude na podzim covid.

Podle E. Besta si prezident USA Biden si nejprve myslel, že válka bude ukončena za pár dní. Ale jeho očekávání se nenaplnilo.

„Postupně se dostáváme do okamžiku – „Pearl Harbor“, navozuje E. Best, „kdy zatímco Amerika váhá zapojit se do války, může se stát nějaká nečekaná situace a bude donucena do toho jít. A to může nastat kdykoli.“

K ukončení války není chuť na žádné straně.

Finanční pomoc Ukrajině od USA je obrovská, říká Novotný, letošní pomoc dosahuje neuvěřitelných  40,6 miliard dolarů.

Vyhrává se válka, když je dobře zafinancovaná?

„Ne vše, co je v té částce obsaženo, jde na Ukrajinu,“ míní E. Best. Média kladou otázku, proč Putin nezastaví dodávky zbraní Ukrajině, proč nezničí infrastrukturu – proč to takto dělá a  proč není efektivnější? Jakoby nechtěl vyhrávat.

Částečně se nabízí odpověď – Amerika chce Rusko oslabit dlouhotrvajícím konfliktem, aby nemohlo začít válku další. Ze strany Ruska a Číny – ve smlouvě měli, že nechtějí bipolární svět, nechtějí, aby USA všechno vedly – takže oni taky mají zájem, aby byla Amerika oslabená.

Best podotýká, že USA do války na Ukrajině investují vypůjčené peníze – to je americký rozpočet, na další roky – počítá s tím, že výdaje jsou o 50 % vyšší než příjmy. To Putin také ví, a tak má zájem to prodloužit.

Sankce v civilu – jsou dostatečně veliké?

Můžeme se odpojit od Ruska, Rusko se může odpojit od  nás. Je to však komické, protože když Čína kupuje od Ruska produkty, poté je přeprodává do Evropy – stále je to ten samý produkt.

„My nemáme představu, do jaké míry jsme závislí na dodávkách z Ruska. Může se zastavit průmysl. Prodleva bude obrovská,“ upozorňuje Best.

„Náš Fiala a německý Scholz správně říkají, že by škody mohly být pro nás větší než pro Rusko – myslím, se to tak bude. Rusko už s tím počítá a hledá další odbytiště, zatímco my tady velkou možnost nemáme.“

Nejde jen o sankce, ale ve hře jsou i existenciální cíle.

Co znamená „prohrát válku“?

EB: „Nikdo si nemůže dovolit prohrát. Je možné, že všichni prohrají, a nakonec z toho vyjde dobře jen Čína. Mír by si přáli – jsou někteří Rusové a jsou někteří další obyčejní lidé, co to chtějí ukončit.“

Co vlastně znamená vyhrát?

Rusko nechá část Donbasu Ukrajině? Rusko má jasno – zůstane minimálně na Donbasu, zatímco my ostatní říkáme, že tam – nebudou.

Nebo vyhrát znamená, že Ukrajina bude jako předtím – včetně Krymu.

Někteří bankéři říkají, že růst úrokových sazeb je větší nebezpečí než válka s Putinem.

EB: „Však to říká bankéř – každý bankéř chce vyšší sazby, to bych bral s rezervou. Je tu kombinace věcí – jsou to úrokové sazby, válka, sankce, covid, problémy s dodávkami z Ukrajiny, z Číny – a pak – co bude s jídlem?

Jestli budeme mít co jíst

Obětí války těch nepřímých může být daleko více. Prezident Rockefellerovy nadace nedávno mluvil o tom, že do 6 měsíců bude krize – hodně obilovin se nedostane na africký kontinent – jsou blokovány přístavy v Černém moři. Konflikt se stává globálním.

Zastaví tato hrozba Putina?

EB: „Jak jsem pochopil v Rusku nebudou mít nové telefony a kabelky, ale budou mít pšenici, budou mít co jíst. Zatímco my budeme mít kabelky, třeba z Itálie, ale nebudeme mít jídlo. Pokud to Rusko považuje za totální válku, je to pro Putina výhoda, že my nebudeme mít co jíst.

Otázkou je, proč nejsme schopni nebo ochotni predikovat dopředu, co se stane, a jednat podle toho.

Neumíme vyjednávat ceny, ropy, plynu – myslím, že většina lidí ještě nepochopila, že bude problém s jídlem.“

Novotný: „Vypadá to, že Putin není jen ve válce s Ukrajinou, ale je ve válce i se světovými bankéři. Oni to vědí, on to ví. Ale – oni mají tu měnu, kdežto on má ty produkty – potraviny, suroviny.

Probíhá i bitva o rezervní měnu – jde o budoucnost dolaru.“

Jsme nyní na prahu resetu nebo nových změn?

EB: „ Je to možné. Nevíme, kdy to přijde. Rusko zatím funguje v dolarovém systému a je možné, že ho i nějakaým způsobem podporuje. My jsme věděli, že přijdou sankce, i když nebyla válka… Za pár týdnů budou muset říci, jestli ten způsob sankcí je pružný vůči měně nebo ne. Brusel může říct – my nedovolíme, abyste za plyn platili v systému, který vyžaduje Rusko. A to znamená, že za tři týdny může být vypnutý plyn. Může být rozkol kvůli tomu – a to rozhodne Evropská komise.

Mohou říci, že to je porušení sankcí, a to nemůžeme akceptovat.

Přitom to už chvíli akceptovali – ale kdykoliv mohou říci: – Už ne!

Premiér Fiala podepsal 10-bodový plán, ve kterém stojí: Odříznout všechny ruské banky od Swiftu – to se nestalo. Ale když to uděláme, tak samozřejmě nebude možné platit za plyn! A jestliže my nebudeme platit, tak Rusko plyn vypne.

Erik Best – Původem je 100% Američan, s rodinou v Severní Karolíně, kde se narodil, a v Montaně, kam se jeho rodina přestěhovala, když byl dítě. Jeho první žurnalistickou prací bylo pracovat jako sportovní reportér pro The Missoulian (v Montaně) ve věku 16 let.

Když Erik v roce 1991 přijel do Prahy, věnoval už více než půl desetiletí studiu střední a východní Evropy, ačkoli s tímto regionem neměl žádné rodinné vazby. Erik Best vystudoval v roce 1985 Georgetown University School of Foreign Service, obor východoevropská studia se zaměřením na ruský jazyk. V roce 1985 ukončil magisterské studium ruského jazyka na Middlebury College a v letech 1983 a 1984 studoval v Moskvě. Kromě češtiny a ruštiny hovoří také francouzsky. (Abyste byli skutečným ruským učencem, říká, musíte také mluvit francouzsky, protože to je jazyk, kterým mluvila ruská aristokracie.)