Jana Novotná

23. 8. 2022

Jde o „zaplevelování“ ústavy, odklon od používání hotovosti aktuálně nehrozí, domnívají se členové ústavní komise Výborný a Kohajda.

Senátoři v srpnu v prvním kole projednávání schválili návrh nezávislé senátorky Jitky Chalánkové o zakotvení práva platit v hotovosti do ústavy. Senátorka svůj návrh odůvodnila tím, že lidé se obávají, že se vlastnictví bankovního účtu či digitální identity může stát nezbytností. Návrh má nyní posoudit Stálá komise pro Ústavu ČR.

„Základní ideou tohoto návrhu je, že digitalizace může velmi usnadnit lidem život a nikomu nesmí být upřeno právo ji využívat, ale nikdo, až na nezbytné výjimky dané veřejným zájmem, nemá být k jejímu využívání nucen, a to přímo ani nepřímo,“ uvedla Jitka Chalánková v důvodové zprávě.

Oslovili jsme některé z členů Stálé komise pro Ústavu ČR, aby nám sdělili svůj názor. Dva z oslovených členů, poslanci Mgr. Marek Výborný (KDU-ČSL) a doc. JUDr. Michael Kohajda, Ph.D. (nestraník za KDU-ČSL), se na nutnost zakotvení tohoto práva dívají skepticky.

„Považuji tento krok za zbytečné ,zaplevelování‘ Ústavy, resp. Listiny základních práv a svobod. Jedná se o čistě formální mechanismus platebního styku, který bych ponechal standardnímu vývoji v oblasti společensko-ekonomických vztahů. Návrh tudíž osobně považuji za nadbytečný,“ uvedl pro Epoch Times Marek Výborný.

doc. JUDr. Michael Kohajda, Ph.D. (Psp.cz)

Stejně tak i Michael Kohajda se domnívá, že v tuto chvíli se jedná o čistě hypotetickou záležitost a změna by tak měla řešit „neexistující problém“.

„Myslím si, že Ústava ČR a Listina základních práv a svobod by měly mít zejména kvalitu stability. Ad hoc změny podle aktuálních nálad politiků nebo společnosti k této stabilitě určitě nepřispějí. Z hlediska věcného se pak domnívám, že tato úprava není nijak přínosná, neboť ani aktuálně nehrozí odklon od používání hotovosti v platebním styku, a že tedy tato změna by tak měla řešit neexistující problém,“ míní Kohajda.

Ani Michael Kohajda, ani Marek Výborný rozsáhlou debatu mezi členy ústavní komise neočekávají. „Za sebe v tento okamžik konstatuji, že jsem u každé změny Ústavy či ústavních zákonů obezřetný. Domnívám se, že je potřeba pečlivě zvážit jejich skutečný přínos a smysluplnost,“ vysvětlil pro Epoch Times Marek Výborný.

Stejně tak Michael Kohajda uvedl, že „dosud žádná debata o této změně na půdě Stálé komise pro Ústavu neproběhla“ a ani „žádnou seriózní debatu o tomto tématu“ neočekává.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.