Skupina aktivistů v pondělí obsadila terminál Nord Stream 2 v německém Lubminu. Jejich požadavek zněl: „Okamžité otevření Nord Streamu 2 a referendum o energetické a sankční politice německé vlády,“ uvedl mluvčí Identitárního hnutí Martin Sellner ve videu zveřejněném na Twitteru. Za ním se v řadě shromáždilo několik lidí v kuklách, kteří měli na sobě vesty ve výrazných barvách, žluté helmy a v rukou drželi plakát.

Němci by měli mít právo na plyn, který byl financován devíti miliardami eur z peněz daňových poplatníků, pokračoval Sellner. „Když nedají plyn oni, dáme ho my. Dnes jsme tu, abychom zapnuli Nord Stream 2,“ prohlásil. Akci okamžitě zastavila policie a někteří aktivisté byli zatčeni, informovalo shodně několik médií. Identitární hnutí Německa (IBD), registrované v Německu od roku 2014, je Úřadem na ochranu ústavy klasifikováno jako „pravicově extremistická skupina“.

Bývalý kancléř: Nord Stream 2 je „nejjednodušší řešení“

Několik německých politiků se dlouhodobě vyslovuje pro zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. „Měli bychom co nejdříve otevřít Nord Stream 2, abychom naplnili naše zásobníky plynu na zimu,“ řekl vicekancléř FDP Wolfgang Kubicki. Na začátku války na Ukrajině ministr hospodářství Habeck (Zelení) podobné požadavky odmítl. Šlo o rozhodnutí, které je pro Kubického nepochopitelné. „Kdo mě v tomto ohledu sleduje, těžko si vysvětlí, proč necháváme zavřený plynovod, zatímco pro turbínu Nord Stream 1 dokonce získáváme výjimky ze sankcí,“ řekl vicekancléř FDP.

Vzhledem k plynové krizi doporučuje bývalý kancléř Gerhard Schröder také zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. To by bylo „nejjednodušší řešení“, pak by „nebyl problém se zásobováním německého průmyslu a německých domácností“, řekl Schröder.

Mládežnická organizace FDP Junge Liberale (Julis) reagovala na Kubického požadavek s ostrým nesouhlasem. „Každý, kdo chce v této situaci zrušit sankce uvalené na Rusko, argumentuje hluboce nelogicky. Právě tato naivita vůči Rusku nás přivedla do této prekérní situace masivní energetické závislosti na Rusku,“ uvedla spolková předsedkyně Julis Franziska Brandmannová.

Nord Streamem 1 už neteče žádný plyn

Plynovod Nord Stream 2 v Baltském moři byl dokončen. Německo však schvalovací řízení pozastavilo. Dodávky plynu paralelním plynovodem Nord Stream 1 byly ve středu brzy ráno opět zastaveny kvůli údržbě. Pokračovat se bude v sobotu.

Jako důvod Rusko uvádí údržbu turbíny Siemens, která nemůže být do Ruska dodána kvůli sankcím uvaleným Západem. Německá vláda považuje tuto argumentaci za technicky nepochopitelnou.

Gazprom již v červenci na deset dní přerušil dodávky do Německa; i tehdy společnost jako důvod uvedla údržbářské práce. Naposledy Gazprom dodával do Německa prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 přibližně 33 milionů metrů krychlových plynu denně. To bylo 20 % možného objemu dodávek. (dl)

(S využitím materiálů tiskových agentur)

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.

Související témata

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.