Victoria Kelly-Clark

14. 9. 2022

Čínský velvyslanec v Austrálii prohlásil, že Tchajwanci, kteří usilují o nezávislost, by byli potrestáni, pokud by Čína převzala kontrolu nad oblastí.

Velvyslanec Siao Čchien uvedl, že secesionisté, kteří se snaží posunout Tchaj-wan k nezávislosti, budou potrestáni čínským režimem, až se země „sjednotí“ s pevninou.

„Budou potrestáni podle zákona,“ řekl. „Podílejí se na odtržení Tchaj-wanu od Číny. Takže to není otázka vzdělání nebo převýchovy. Budou potrestáni podle zákona.“

Tyto výroky navazují na poznámky, které velvyslanec pronesl během vystoupení v Australském národním tiskovém klubu 10. srpna, kdy australští novináři tlačili na představitele Komunistické strany Číny (KS Číny) ohledně současného napětí v Tchajwanském průlivu.

Velvyslanec komunistické strany uvedl, že podle jeho osobního chápání by v případě úspěšné invaze byli tchajwanští občané podrobeni „převýchově“.

Uvedl, že Tchaj-wan byl po mnoho desetiletí řízen „regionálním režimem“ a že „jejich pohled“ na pevninskou Čínu může mít odlišné názory, což vyžaduje „proces, aby lidé na Tchaj-wanu správně pochopili Čínu“.

Velvyslancovy komentáře odrážejí ty, které 7. srpna pronesl čínský velvyslanec ve Francii Lu Shaye, který pro francouzské médium LCI uvedl, že pokud by Peking převzal vládu nad Tchaj-wanem, jeho 23 milionů obyvatel by podstoupilo převýchovu – což by odpovídalo situaci, které čelí Ujguři v Sin-ťiangu.

„Převýchova“, kterou strana v současnosti využívá k udržení politické moci

Používání termínu „převýchova“ vyvolalo celosvětové znepokojení poté, co reporty OSN zjistily, že rozsah a brutalita zadržování, které orgány komunistické strany rámují jako povinné převýchovné tábory nebo „střediska pro výuku odborných dovedností“, se pravděpodobně kvalifikují jako zločin proti lidskosti.

„Rozsah svévolného a diskriminačního zadržování příslušníků ujgurských a dalších převážně muslimských skupin … může představovat mezinárodní zločiny, zejména zločiny proti lidskosti,“ uvádí se ve zprávě.

Zpráva vycházela ze statistické analýzy, satelitních snímků, dokumentů ČKS a 40 rozhovorů s Ujgury a dalšími postiženými osobami.

Komunistický režim využívá převýchovné tábory jako prostředek represe vůči skupinám, které považuje za hrozbu. V průběhu komunistické vlády byli cílem převýchovy Ujguři, muslimské etnické menšiny jako Kyrgyzové, Uzbekové a Kazaši, Tibeťané, stoupenci náboženství včetně domácích křesťanů a Falun Gongu a političtí disidenti.

V rozhovoru pro The Epoch Times v programu American Thought Leaders komisař americké Komise pro mezinárodní náboženskou svobodu (USCIRF) Nury Turkel uvedl, že KS Číny používá myšlenkovou transformaci jako způsob, jak si zajistit udržení kontroly nad obyvatelstvem Číny.

„Čínská vláda, a zejména současná vláda pod vedením Si Ťin-pchinga, vidí cokoli, co vyvolává odpor vůči čínské vládě nebo cokoli jiného, než co vláda prosazuje konkrétně v ideologickém směru … za zdroj potenciálních nepokojů. Výzvy k budoucí nestabilitě komunistické strany,“ řekl Turkel.

„Pro čínský stát je stabilita prvořadým zájmem. Udělají pro to cokoli.“

Přeloženo z původního článku newyorské redakce. (jas)

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?