Rakouský parlament musí projednat šest ze sedmi petic požadujících referendum, které překonaly hranici 100 000 hlasů a v pondělí jim vypršel termín podání. Informoval o tom německý deník Kurier. Na článek upozornil český internetový deník Echo 24.

Nejúspěšnější peticí se stala iniciativa „Za neomezené platby v hotovosti“, která nasbírala 530 938 podpisů. Naopak stotisícovou hranici těsně nepřekonala petice za zlepšení situace lidí tmavé pleti „Black Voices“, kterou podpořilo 99 381 lidí.

Rakouské ministerstvo vnitra podle Kurieru v pondělí večer informovalo o tom, že na základě předběžných výsledků byla úspěšná také iniciativa za zrušení koncesionářského poplatku GIS (364 348 podporovatelů), dále petice za zrušení opatření proti covidu (218 801 podporovatelů), petice za kompenzace v důsledku proticovidových opatření (184 936 podpisů), petice za referendum o právech dětí (172 015 podpisů) a také iniciativa týkající se práva na bydlení (134 664 podporovatelů).

Petice za bezlimitní platbu v hotovosti se podle Kurieru umístila na 13. místě v rámci tabulky 72 nejúspěšnějších petic požadujících referendum od roku 1964 a je nejúspěšnější peticí od kampaně „Nekuř“ v roce 2018. V textu petice se píše, že bankovky a mince by měly být „plně chráněny jako platební prostředek a forma vlastnictví bez horních limitů“. Autoři petice rovněž požadují zakotvení práva na platbu v hotovosti do rakouské ústavy.

Česká iniciativa

Také v českém prostředí se aktuálně projednává iniciativa nezávislé senátorky Jitky Chalánkové o zakotvení práva platit v hotovosti do ústavy. Senátorka svůj návrh odůvodnila tím, že lidé se obávají, že se vlastnictví bankovního účtu či digitální identity může stát nezbytností. Návrh byl v srpnu v prvním kole projednávání schválen.

Právo na platby v hotovosti přitom podle senátorky nemá být chápáno jako „ústupek“ lidem, kteří si nemohou dovolit pořídit si internet nebo bankovní účet. „… právo platit v hotovosti má být chápáno jako výraz svobody volby člověka takto platit v hotovosti ne proto, že elektronicky platit nemůže, ale proto, že elektronicky platit nechce, ať už z jakýchkoli důvodů, v reakci na konkrétní situaci nebo jako projev jeho osobnosti,“ uvádí se v důvodové zprávě.

Návrh senátorky Chalánkové odráží obavy části společnosti, že by se povinná bankovní identita mohla stát nástrojem státu v „orwellovském duchu“.

V únoru letošního roku se objevily zprávy o tom, že kanadská vláda se uchýlila ke zmrazení bankovního účtu lidem, kteří finančně podpořili tzv. Konvoj svobody, jímž kanadští řidiči kamionů vyjadřovali nesouhlas s vládními proticovidovými opatřeními.

K omezení plateb v hotovosti se nedávno uchýlila izraelská vláda, která od prvního srpna snížila maximální výši platby v hotovosti na 6000 šekelů (v přepočtu 42 500 korun). Lidé, kteří limit překročí, mohou být pokutováni, a pokud platby rozdělí do několika transakcí, mohou být dokonce vězněni.

Dvě rakouské „covidové“ petice, z nichž první inicioval Robert Marschall a druhou gynekolog Christian Fiala, se umístily na 41. a 45. místě tabulky nejúspěšnějších rakouských petic.

Petice požadující referendum o právech dětí mimo jiné požaduje, aby byla Úmluva OSN o právech dítěte povýšena na ústavní dokument a skončila na 48. místě. Petice za právo na bydlení požaduje státní podporu při financování bydlení a umístila se na 58. místě.