Jana Novotná

27. 9. 2022

Rakouský parlament musí projednat šest ze sedmi petic požadujících referendum, které překonaly hranici 100 000 hlasů a v pondělí jim vypršel termín podání. Informoval o tom německý deník Kurier. Na článek upozornil český internetový deník Echo 24.

Nejúspěšnější peticí se stala iniciativa „Za neomezené platby v hotovosti“, která nasbírala 530 938 podpisů. Naopak stotisícovou hranici těsně nepřekonala petice za zlepšení situace lidí tmavé pleti „Black Voices“, kterou podpořilo 99 381 lidí.

Rakouské ministerstvo vnitra podle Kurieru v pondělí večer informovalo o tom, že na základě předběžných výsledků byla úspěšná také iniciativa za zrušení koncesionářského poplatku GIS (364 348 podporovatelů), dále petice za zrušení opatření proti covidu (218 801 podporovatelů), petice za kompenzace v důsledku proticovidových opatření (184 936 podpisů), petice za referendum o právech dětí (172 015 podpisů) a také iniciativa týkající se práva na bydlení (134 664 podporovatelů).

Petice za bezlimitní platbu v hotovosti se podle Kurieru umístila na 13. místě v rámci tabulky 72 nejúspěšnějších petic požadujících referendum od roku 1964 a je nejúspěšnější peticí od kampaně „Nekuř“ v roce 2018. V textu petice se píše, že bankovky a mince by měly být „plně chráněny jako platební prostředek a forma vlastnictví bez horních limitů“. Autoři petice rovněž požadují zakotvení práva na platbu v hotovosti do rakouské ústavy.

Česká iniciativa

Také v českém prostředí se aktuálně projednává iniciativa nezávislé senátorky Jitky Chalánkové o zakotvení práva platit v hotovosti do ústavy. Senátorka svůj návrh odůvodnila tím, že lidé se obávají, že se vlastnictví bankovního účtu či digitální identity může stát nezbytností. Návrh byl v srpnu v prvním kole projednávání schválen.

Právo na platby v hotovosti přitom podle senátorky nemá být chápáno jako „ústupek“ lidem, kteří si nemohou dovolit pořídit si internet nebo bankovní účet. „… právo platit v hotovosti má být chápáno jako výraz svobody volby člověka takto platit v hotovosti ne proto, že elektronicky platit nemůže, ale proto, že elektronicky platit nechce, ať už z jakýchkoli důvodů, v reakci na konkrétní situaci nebo jako projev jeho osobnosti,“ uvádí se v důvodové zprávě.

Návrh senátorky Chalánkové odráží obavy části společnosti, že by se povinná bankovní identita mohla stát nástrojem státu v „orwellovském duchu“.

V únoru letošního roku se objevily zprávy o tom, že kanadská vláda se uchýlila ke zmrazení bankovního účtu lidem, kteří finančně podpořili tzv. Konvoj svobody, jímž kanadští řidiči kamionů vyjadřovali nesouhlas s vládními proticovidovými opatřeními.

K omezení plateb v hotovosti se nedávno uchýlila izraelská vláda, která od prvního srpna snížila maximální výši platby v hotovosti na 6000 šekelů (v přepočtu 42 500 korun). Lidé, kteří limit překročí, mohou být pokutováni, a pokud platby rozdělí do několika transakcí, mohou být dokonce vězněni.

Dvě rakouské „covidové“ petice, z nichž první inicioval Robert Marschall a druhou gynekolog Christian Fiala, se umístily na 41. a 45. místě tabulky nejúspěšnějších rakouských petic.

Petice požadující referendum o právech dětí mimo jiné požaduje, aby byla Úmluva OSN o právech dítěte povýšena na ústavní dokument a skončila na 48. místě. Petice za právo na bydlení požaduje státní podporu při financování bydlení a umístila se na 58. místě.

Související témata

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.