Brad Jones

3. 10. 2022

Kalifornský guvernér Gavin Newsom svým podpisem uvedl v platnost legislativu „zdravotní péče pro změnu pohlaví“, čímž se stát stal tzv. útočištěm (sanctuary state) pro transgenderové děti a jejich rodiče, kteří utíkají před zákony o zneužívání dětí v jiných státech.

„V Kalifornii věříme v rovnost a přijetí. Věříme, že nikdo by neměl být stíhán nebo pronásledován za to, že dostane péči, kterou potřebuje – včetně péče pro změnu pohlaví,“ napsal Newsom 29. září ve své zprávě při podepisování zákona. „Rodiče vědí, co je pro jejich děti nejlepší, a měli by mít možnost rozhodovat o zdraví svých dětí beze strachu. Musíme se postavit za volbu rodičů.“

Guvernér zároveň obvinil ostatní státy, že přijímají zákony, které „démonizují“ transgenderovou komunitu.

„Nenávist, kterou těmi zákony projevují, je nepochopitelná a přispívá k prudkému nárůstu počtu sebevražd,“ řekl Newsom. „Podpisem tohoto zákona Kalifornie zajistí, aby tyto děti a jejich rodiny mohly vyhledat a získat lékařskou a psychiatrickou péči, kterou potřebují.“

Vůči kalifornskému legislativnímu návrhu (SB 107) demokratického senátora Scotta Wienera protestovaly skupiny hájící rodičovská práva, které se stavěly proti tomu, aby nezletilí měli možnost dostávat léky blokující pubertu, hormony na podporu změnu pohlaví či aby jim byly umožněny operace pro změnu pohlaví.

Chloe Coleová, bývalá transgenderová teenagerka, mluví na podporu zákona republikánky Marjorie Taylor Greeneové, která na půdě Kongresu USA představila návrh zákona zakazující procedury pro změnu pohlaví u nezletilých. Washington D. C., 20. září 2022. (Terri Wu / The Epoch Times)

Osmnáctiletá Chloe Coleová, která vypovídala proti zákonu, si v patnácti letech nechala odstranit prsa a nyní tohoto rozhodnutí lituje. Deníku The Epoch Times řekla, že ji nepřekvapuje, že Newsom legislativu schválil, ale i tak je „neuvěřitelně zklamaná, že tento odporný zákon byl podepsán“.

„Otevře to stavidla tisícům dětí, které budou trpět tím, čím jsem si prošla já. Žádné americké dítě už není v bezpečí před mastektomií, sterilizací nebo narušeným vývojem – to vše pod rouškou ‚život zachraňující péče‘,“ sdělila Coleová.

Erin Fridayová, která se sama označuje za příznivce Demokratické strany a matku dospívajícího dítěte, které kdysi trpělo genderovou dysforií, stojí v čele odporu proti této legislativě coby vedoucí kalifornské organizace Our Duty. Deníku The Epoch Times řekla, že legislativa bude mít zničující důsledky pro rodiny po celých Spojených státech.

„Guvernér Newsom právě sdělil všem rodičům v Americe, že kalifornské soudy mohou přijetím zákona SB107 kontrolovat tělesnou integritu jejich dětí,“ řekla Fridayová. „Právě řekl všem soudcům v ostatních 49 státech, že kalifornští soudci mají rozhodující slovo u každé dohody o péči o dítě v zemi. Newsom právě dal každému rodiči, který nemá dítě v péči, povolení utéct se svým dítětem do Kalifornie a páchat na něm nevratná zvěrstva.“

Proti zákonu se postavila také Kalifornská rada pro rodinu (CFC), která varovala před probíhajícími soudními spory.

„Zákon SB 107 ohrožuje každého mladého člověka v zemi, který zažívá genderovou dysforii. Podpisem tohoto extrémního zákona Gavin Newsom říká všem rodičům v celé zemi, že ví, co je pro jejich děti nejlepší,“ uvedl v prohlášení prezident CFC Jonathan Keller.

„Matky a otcové v každém státě by měli požadovat, aby se jejich volení zástupci postavili proti tomuto protiústavnímu útoku na rodičovská práva. Guvernéři a zákonodárci musí bránit své občany před touto nekontrolovatelnou vládou v Sacramentu.“

CFC se připojila ke skupinám hájícím rodičovská práva, včetně Moms for Liberty, a žádala Newsoma, aby zákon vetoval.

Koalice Promise to America’s Parents Coalition, čítající přes 50 organizací, zaslala 19. září Newsomovi dopis, v němž ho vyzvala, aby vetoval zákon SB 107, který koalice označila za „nebezpečný právní předpis, který ignoruje zavedené pravomoci ostatních 49 států a zároveň porušuje základní práva rodičů a zvyšuje riziko nevratného poškození amerických dětí“.

„Newsom, Wiener a mainstreamová média ignorují tu část zákona, která umožňuje unášet a lákat děti do státu proti vůli jejich rodičů a proti soudním rozhodnutím o péči a zákonům jiných států,“ uvedla CFC v prohlášení z 30. září.

Zákon podpořily mimo jiné i pro-LGBTQ organizace jako Equality California či Planned Parenthood Affiliates of California.

Překlad původního článku J. S.

Související články

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?