Juraj Skovajsa

10. 11. 2022

Kromě kongresmanů, guvernérů a dalších volených funkcí se voliči ve Spojených státech vyjadřovali i k některým společenským tématům a jejich (ne)uzákonění. Letos se jednalo hlavně o legalizaci marihuany, potratů a volebních pravidel.

Legalizace marihuany

Před letošními volbami byla marihuana, resp její „rekreační“ užívání dospělými, legalizovaná již v 19 státech federace. Ve 14 případech si ji voliči odhlasovali sami v předchozích volbách.

Tentokrát byla otázka legalizace na volebních lístcích 5 států. Schválili jí voliči v Missouri (53 %) a Marylandu (66 %). Naopak, v Jižní Dakotě, Severní Dakotě a Arkansasu byla většina proti.

Potraty

Vzhledem k červnovému výnosu Nejvyššího soudu USA, kterým byl zvrácený téměř 50 let starý pro-potratový rozsudek ve věci Roe vs. Wade, měla letos otázka potratů ve volbách rekordní zastoupení. Nyní se k ní vyjadřovali voliči v 5 státech a v Kansasu již v srpnu.

Snahu o proti-potratové ustanovení, že státní ústava nezakládá právo na potrat nebo jeho financování z peněz daňových poplatníků, odmítli voliči v Kansasu a Kentucky.

Pro-potratovou úpravu nejvyšší státní legislativy schválili voliči v Michiganu (57 %), Vermontu (77 %) a Kalifornii (65 %).

Legislativní posílení práv a zdravotní péče pro novorozence (vč. trestu za neposkytnutí péče) byla na volebních lístcích v Montaně. 53 % voličů hlasovalo „proti“.

Volební opatření

Různými opatřeními týkajícími se volebního procesu se zabývali voliči 6 států.

V Nevadě byla „na stole“ otázka změny volebních pravidel v primárkách i všeobecných volbách. V primárkách by registrovaný volič mohl dát hlas vícero kandidátům a pět nejlepších by postoupilo do všeobecných voleb. 53 % voličů hlasovalo ve prospěch změny.

V Michiganu odhlasovalo 60 % voličů změny do státní ústavy týkající se vícero bodů, např. prokázání se dokladem nebo přísežným prohlášením, či umožnění předčasného hlasování v období 9 dní před volbami.

V Nebrasce voliči přijali požadavek na prokázání se u voleb foto-identifikací. V Arizoně se rozhoduje o přísnějších podmínkách poštovního hlasování (zatím není rozhodnuto) a v Connecticutu voliči schválili možnost předčasné volby.

V několika státech se pak na volebních lístcích ukázaly i otázky týkající se např. daní nebo zbraní.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).