Zpravodajská služba Associated Press údajně propustila novináře, který citoval nesprávné tvrzení anonymního amerického úředníka, že Rusko 16. listopadu vypálilo raketu, která zasáhla polské území a zabila dva lidi.

O tom, že investigativní novinář a bývalý americký mariňák James LaPorta byl v pondělí propuštěn kvůli zavádějícímu anonymnímu tvrzení, které hojně opakovala i další média a kabelové televize, informoval jako první server The Daily Beast. (zdroj)

Epoch Times kontaktoval LaPortu a agenturu The Associated Press s žádostí o potvrzení a komentář.

Nakonec představitelé NATO a polská vláda uvedli, že se ve skutečnosti jednalo o ukrajinskou raketu, která dopadla do Polska.

Ruský raketový úder na území Polska, země, která je členem NATO, by hrozil vážnou eskalací války Ukrajiny s Ruskem. V případě, že by se anonymní tvrzení ukázalo jako pravdivé, mohly by být do válečného konfliktu zataženy další země. Na sociálních sítích se šířily obavy, že by taková událost mohla vést k započetí třetí světové války.

Agentura Associated Press později článek na internetu nahradila opravou (zdroj) a uvedla, že „chybně informovala“ na základě tvrzení „vysokého představitele amerických zpravodajských služeb, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity“.

„Následné zprávy ukázaly, že rakety byly ruské výroby a s největší pravděpodobností je vypálila Ukrajina v rámci obrany proti ruskému útoku,“ uvedl zpravodajský server ve své opravě 16. listopadu.

Agentura Associated Press nezveřejnila totožnost anonymního amerického úředníka ani jeho vládní pobočky. Tento úředník však listu sdělil, že ruská raketa byla vypálena na Polsko a zabila dva lidi.

Polsko: Nic nenaznačovalo „úmyslný útok“

Po odhalení, že raketa přilétla z území Ukrajiny, se polský prezident Andrzej Duda prohlásil, že nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o „úmyslný útok“.

„Ukrajinská obrana odpalovala své rakety různými směry a je vysoce pravděpodobné, že jedna z těchto raket bohužel dopadla na polské území,“ uvedl Duda v prohlášení z 16. listopadu. „Nic, absolutně nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o úmyslný útok na Polsko.“

Před prohlášením polského prezidenta ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko a incident odsoudil jako „velmi významnou eskalaci“ války jeho země s Ruskem.

Po Zelenského komentáři vydalo polské ministerstvo zahraničních věcí 16. listopadu brzy ráno prohlášení (zdroj), že na vesnici na jeho území poblíž ukrajinských hranic dopadla „raketa ruské výroby“, která zabila dva polské občany.

Mezitím se na ruských účtech na sociálních sítích objevil snímek trosek rakety, který odhalil, že se jedná o typ rakety, kterou používá i Ukrajina.

Rusko popírá účast na incidentu navzdory střelbě na Ukrajině

Rusko od počátku důrazně odmítalo tvrzení, že by bylo do události zapojeno, a obviňovalo polská média a představitele, že se snaží záměrně vyprovokovat eskalaci války zapojením členské země NATO do konfliktu.

„Polská masmédia a úředníci se svým prohlášením o údajném dopadu ‘ruských’ raket na Przewodow dopouštějí záměrné provokace s cílem eskalovat situaci,“ uvedlo tehdy v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. (zdroj)

„Ruská palebná síla nepodnikla žádné údery v oblasti mezi ukrajinsko-polskou hranicí. Trosky zveřejněné polskými masmédii z místa události v Przewodowě nemají žádnou souvislost s ruskou palebnou silou.“

NATO a Bílý dům však nakonec přičetli vinu za incident Rusku. Podle nich k incidentu došlo kvůli tomu, že 15. listopadu byla Ukrajinská armáda nucena se bránit ruské raketové palbě.

„Ať už budou konečné závěry jakékoliv, je jasné, že stranou, která je v konečném důsledku odpovědná za tento tragický incident, je Rusko, které na Ukrajinu vypálilo salvu raket, jež měla být zaměřena konkrétně na civilní infrastrukturu. Ukrajina měla – a má – plné právo se bránit,“ uvedla v prohlášení Adrienne Watsonová, mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.