Juraj Skovajsa

5. 12. 2022

Poté, co v pátek zveřejnil novinář Matt Taibbi ve spolupráci s Elonem Muskem první část „Aktů Twitter“ – komunikace zaměstnanců platformy k cenzurování zprávy o notebooku Huntera Bidena před volbami 2020 – potvrdil cenzuru z druhé strany coby výsledek výslechu agenta FBI vrchní státní zástupce Missouri Eric Schmitt.

2. prosince večer začaly ve vlákně na twitterovém účtu Matta Taibbiho přibývat další a další odstavce z interní i externí komunikace zaměstnanců Twitteru, které odhalily počátky a mechanismy cenzurních praktik platformy. Elon Musk vlákno retweetoval s komentářem „Jdeme na to“ a emotikony popcornu.

Dle Taibiho měly původně nástroje Twitteru sloužit jen k vypořádání se se spamem a podvodnými zprávami na síti. Postupně se ale využívaly k občasné a poté neustálé cenzuře.

I když námitky vůči „nepřiměřenému“ obsahu na Twitteru podávali zástupci obou hlavních politických stran, novinář v bodě 11 uvedl, že jejich pozice nebyla v rovnováze, protože politická inklinace zaměstnanců Twitteru dávala daleko větší prostor demokratům.

V říjnu 2020, pár týdnů před prezidentskými volbami, došlo na Twitteru k potlačení zpráv o notebooku Huntera Bidena, který měl údajně zapomenout svůj notebook – plný kompromitujících informací – v opravně počítačů v Delaware. Došlo také dokonce k banům účtů New York Post či mluvčí Bílého domu.

Právě New York Post v sérií článků přinesl a odhalil jak citlivé finanční aktivity Huntera v Číně a na Ukrajině, tak peprné soukromé aktivity.

Autenticitu notebooku časem potvrdila i některá velká levicová média. Hunter a jeho právníci se k tomu nevyjadřovali, byť nedávno jeden z jeho právníků nepřímo připustil, že notebook byl jeho.

V této souvislosti se pokoušeli o vyšetřování Hunterových aktivit i kongresní republikáni, kterým se povedlo získat několik informací. Slíbili, že po volbách 2022, pokud získají většinu, budou vyšetřovat obchodní vazby rodiny Bidenových už jako předsedající strana s většími možnostmi.

Důkazy, které jsou zatím veřejně dostupné, shrnul ve své analýze v pořadu Truth Over News (s českým dabingem) Jeff Carlson z Epoch Times.

Za zmínku ještě stojí, že informátoři z řad FBI prozradili, že FBI zdržovala vyšetřování týkající se notebooku Huntera Bidena, i když jej měla k dispozici skoro rok před volbami 2020.

Reakce Trumpa

Na zveřejnění interních informací Twitteru Taibbim a Muskem reagoval na síti Truth Social Donald Trump.

„Stejnou úroveň podvodů prováděly i ostatní velké technologické společnosti, ne-li ještě horší (pokud je to možné?),“ napsal Trump. „Žijeme ve VELMI ZKORUMPOVANÉ ZEMI, A JAK SE ŘÍKÁ PO CELÉM INTERNETU, ‚NIC SE S TÍM NEDÁ DĚLAT, PROTOŽE MINISTERSTVO SPRAVEDLNOSTI & FBI JSOU TOTÁLNĚ ZKORUMPOVANÉ.‘ Ale budou dál vyšetřovat ‚krabice‘, které byly legálně & otevřeně odneseny z Bílého domu.“

„Všiml si někdo, že LameStream Media ODMÍTAJÍ informovat o byť jen pouhé zmínce?“ o odhaleních na Twitteru, zeptal se Trump. „Sledujte pozorně, uvidíte sotva zmínku. Máme tu ZKORUMPOVANÁ MÉDIA, jaká tu ještě nebyla, ale nebojte se, my uděláme AMERIKU ZASE SKVĚLOU [MAGA]!“ dodal.

Žaloba na vládu a „big tech“

Ve stejnou dobu, kdy vychází na povrch interní komunikace Twitteru, probíhá soudní proces ve věci žaloby, kterou podali vrchní státní zástupci Missouri a Louisiany na vládní představitele Bidenovy administrativy a úřady za ovlivňování svobody projevu a cenzuru na sociálních sítích.

Narážka Trumpa v jeho komentáři na politizaci ministerstva spravedlnosti a FBI byla zřejmě na místě, neboť díky onomu soudnímu procesu, a obzvláště výpovědi pod přísahou v minulém týdnu, se znovu dozvídáme o zapojení se FBI do cenzury na sociálních sítích.

Eric Schmitt, vrchní státní zástupce Missouri v páteční sérii tweetů prozradil podrobnosti z úterní (29. 11. 2022) výpovědi Elvise Chana, speciálního agenta FBI. „Zjistili jsme, že FBI hraje velkou roli ve spolupráci se společnostmi provozujícími sociální média s cílem cenzurovat projevy – od týdenních schůzek se společnostmi provozujícími sociální média před volbami v roce 2020 až po žádosti o zrušení účtů,“ uvedl Schmitt.

Dodal, že schůzky byly nejdříve na čtvrtletní bázi a s blížícími se volbami 2020 se frekvence stupňovala na měsíční a pak týdenní.

Chan dle něj sdělil, že „FBI pravidelně zasílá společnostem provozujícím sociální média seznamy adres URL a účtů na sociálních sítích, které by měly být odstraněny, protože se jedná o dezinformace ‚zlomyslných zahraničních vlivových operací‘. FBI se poté dotázala, zda platformy obsah odstranily“.

Podle vrchního státního zástupce Louisiany Jeffa Landryho to byl právě Chan, kdo varoval sociální sítě před informacemi o notebooku Huntera Bidena, které byly následně cenzurované.

Letos v říjnu Mark Zuckerberg v pořadu Joea Rogana sdělil, že po návštěvě agentů FBI v říjnu 2020 platforma snížila dosah postů týkajících se Hunterova notebooku. Tito agenti byli identifikováni jako Elvis Chan a Laura Dehmlowová.

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.