Podle šéfa německé energetické společnosti RWE čtyři gigawatty jaderné energie nehrají v německé energetice rozhodující roli. Francie naopak oznámila výstavbu několika nových jaderných elektráren.

Šéf RWE Markus Krebber předpokládá, že po dubnu 2023 dojde k definitivnímu konci jaderné energetiky v Německu. „V tuto chvíli nepředpokládám, že by jaderné elektrárny zůstaly v síti i po dubnu,“ řekl Krebber listu Rheinische Post. „To je také rozhodnutí kancléře.“

V opačném případě je zapotřebí spěchat. „Všichni, kdo rozhodují, znají omezení a dodací lhůty pro nové palivové tyče, které se musí objednávat měsíce dopředu,“ odpověděl Krebber na otázku, jak by RWE reagovala na žádost o další prodloužení funkčnosti jaderných elektráren.

Šéf RWE navrhuje, aby se do do debaty o jaderné energetice již nevkládala další energie. „Prodloužení provozní doby do dubna bylo politické rozhodnutí, které chápu. Místo toho, abychom o této otázce nadále diskutovali, měli bychom se raději zaměřit na otázku, jaký směr je třeba nastavit, abychom v roce 2030 dosáhli udržitelného a moderního zásobování energií. Čtyři gigawatty jaderné energie v tom nehrají rozhodující roli.“

Francouzský soused však volí jinou cestu. Prezident Emmanuel Macron zde ve čtvrtek prohlásil, že nechá postavit šest až osm nových jaderných elektráren a znovu plně znárodní energetickou společnost EDF.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.