Naveen Athrappully

2. 1. 2023

Studie, která se zabývala mírou úmrtnosti po infikování se (MÚI) covidem-19 u různých věkových skupin, zjistila, že tato míra je u mladých lidí extrémně nízká.

„Medián MÚI byl 0,0003 % pro věkovou skupinu 0-19 let, 0,002 % pro věkovou skupinu 20–29 let, 0,011 % pro věkovou skupinu 30–39 let, 0,035 % pro věkovou skupinu 40–49 let, 0,123 % pro věkovou skupinu 50–59 let a 0,506 % pro věkovou skupinu 60–69 let,“ uvádí studie provedená ve 29 zemích. „Na celosvětové úrovni mohla [průměrná] MÚI před očkováním činit 0,03 % u osob ve věku 0–59 let a 0,07 % u osob ve věku 0–69 let.“

Cílem studie bylo přesněji odhadnout MÚI covidu-19 u populace (vyjma důchodového věku 70+), která nebyla očkovaná anebo do té doby nebyla infikovaná.

Bylo zjištěno, že za každých dalších 10 let věku se MÚI zvyšuje zhruba čtyřikrát. Po zahrnutí údajů z dalších devíti zemí činil medián MÚI pro věkovou skupinu 0–59 let 0,025 – 0,032 % a pro věkovou skupinu 0–69 let 0,063 – 0,082 %.

Analýza ve studii naznačuje, že MÚI před očkováním je „mnohem nižší“, než se dříve předpokládalo. Velké rozdíly, které byly zjištěny mezi jednotlivými národy, byly přisouzeny rozdílům ve faktorech, jako je komorbidita (přítomnost více nemocí u pacienta – pozn. překl.).

Nebezpečí očkování u mladých

Nedávno zveřejněná studie, která analyzovala děti ve věku od 5 do 17 let, které byly očkovány vakcínou zamýšlenou proti covidu-19 od společnosti Pfizer, zjistila zvýšené riziko zánětu srdce u dětí již ve věku 12 let.

Bezpečnostní riziko zánět myokardu a osrdečníku bylo signalizováno u dětí ve věku 12 až 17 let po druhé a třetí dávce. Tato srdeční onemocnění mohou způsobit dlouhodobé problémy a dokonce i smrt.

„Zjištěná indikace pro myokarditidu/perikarditidu odpovídá zveřejněným recenzovaným publikacím, které prokazují zvýšené riziko myokarditidy/perikarditidy po mRNA vakcínách, zejména u mladších chlapců ve věku 12–29 let,“ uvedli vědci.

V lednovém rozhovoru pro televizi Fox News výzkumnice Stephanie Seneffová z MIT uvedla, že je „pobuřující“ očkovat anticovidovými vakcínami mladé lidi, protože u nich existuje „velmi, velmi nízké riziko“ úmrtí na tuto infekci.

Dodala, že při pohledu na potenciální škodlivost těchto vakcín pro děti to nedává „žádný smysl“, a při opakovaných posilovacích dávkách bude taková léčba z dlouhodobého hlediska „zničující“. Doporučila, aby rodiče udělali „naprosto vše, co mohou“, aby své děti nenechali očkovat.

Očkování dětí

Některé země své programy pro očkování dětí proti covidu-19 zastavily. V říjnu přestal švédský úřad pro veřejné zdraví doporučovat očkování dětí ve věku 12 až 17 let s výjimkou zvláštních okolností. Úřad uznal, že virem bylo vážně postiženo jen velmi málo zdravých dětí.

„Celkově vidíme, že potřeba péče byla mezi dětmi a mladými lidmi v důsledku covidu-19 během pandemie nízká a od doby, kdy se začala šířit varianta viru omikron, se ještě snížila,“ řekl Soren Andersson, vedoucí oddělení Úřadu pro veřejné zdraví, pro televizní stanici SVT. „V této fázi pandemie nevidíme, že by v této skupině bylo nadále potřeba očkování.“

Ve Spojených státech ale Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) protlačuje očkování dětí a povolil mimořádné schválení vakcín od společností Pfizer a Moderna pro děti starší šesti měsíců.

Z údajů amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vyplývá, že právě očkovaná populace tvořila většinu (58,6 %) srpnových úmrtí na covid-19. Ještě v lednu tvořila úmrtí na covid-19 mezi očkovanými osobami 41 % z celkového počtu úmrtí.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.