Republikánský kongresman za Texas, Pat Fallon, předložil v úterý na půdě Sněmovny reprezentantů rezoluci k ústavní žalobě (impeachment) na ministra vnitřní bezpečnosti Alejandra Mayorkase za „závažné trestní činy a přestupky“ v souvislosti s pohraniční politikou.

V loňském roce tehdejší vůdce republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy opakovaně signalizoval, že Mayorkas čelí vyšetřování a impeachmentu, pokud jeho strana vyhraje volby, a zároveň ho vyzýval k odstoupení.

Poté, co Fallon a další členové Sněmovny složili přísahu, texaský zákonodárce přislíbil, že podá na Mayorkase, jehož ministerstvo dohlíží na Imigrační a celní úřad USA a na Celní a pohraniční ochranu, impeachment. Obvinil Bidenovu administrativu z podkopávání „činnosti k prosazování zákona na naší jižní hranici“ a Mayorkase z křivého svědectví před Kongresem během předchozích slyšení.

Navzdory výhrůžkám se však Mayorkas v nedávném rozhovoru pro ABC News zdál být neohrožený a sdělil, že odstoupit ze své funkce neplánuje.

„Mám před sebou spoustu práce a my ji uděláme,“ řekl Mayorkas v neděli v pořadu This Week televize ABC s tím, že se připojí k Bidenovi během návštěvy americko-mexické hranice. „Máme co do činění s nefunkčním imigračním systémem, který Kongres nedokázal opravit po celá desetiletí,“ dodal.

Podle Fox News se Fallonův první článek impeachmentu týká toho, že Mayorkas neprosazoval zákon z roku 2006, který vyžaduje, aby ministr vnitřní bezpečnosti „udržoval operativní kontrolu nad celou mezinárodní pozemní a námořní hranicí Spojených států“. Druhý článek impeachmentu obviňuje Mayorkase z toho, že „úmyslně poskytl křivé, nepravdivé a zavádějící svědectví Kongresu“ během slyšení před Kongresem 15. listopadu a 26. dubna loňského roku.

Co bude následovat

Vzhledem k těsné většině, kterou mají republikáni v současné době ve Sněmovně reprezentantů, budou republikáni v dolní komoře potřebovat téměř všechny stranické hlasy, aby byla rezoluce přijatá. Proces impeachmentu v Senátu však s velkou pravděpodobností neuspěje v Senátu, protože k odsouzení vládního představitele je zapotřebí dvoutřetinové většiny a republikáni nemají ani nadpoloviční většinu křesel.

Někteří republikáni přitom již dříve uvedli, že nejsou ochotni „jít po“ Mayorkasovi bez předchozího vyšetřování.

Michael Chertoff, ministr vnitřní bezpečnosti z éry George W. Bushe, který byl v roce 2022 jmenován do „dezinformační rady“ Bidenovy administrativy, řekl, že impeachment vedený republikány vůči Mayorkasovi by byl propagačním kouskem.

„Bylo by to v podstatě upřednostnění formy před obsahem, aby se uskutečnilo velké impeachmentové divadlo, které nikdy nikam nepovede, místo aby se skutečně spolupracovalo s administrativou na řešení problému,“ řekl Chertoff loni během rozhovoru pro CBS.

Deník Epoch Times se obrátil na ministerstvo vnitřní bezpečnosti s žádostí o komentář.

Mluvčí ministerstva v listopadu v reakci na potenciální impeachment Mayorkase sdělil, že „členové Kongresu mají na víc, než ukazovat prstem na někoho jiného“, a „měli by zasednout k jednacímu stolu a pracovat na řešení našeho nefunkčního systému a zastaralých zákonů, které nebyly revidovány více než 40 let“.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.