Tom Ozimek

11. 1. 2023

Dva republikánští vrchní státní zástupci zveřejnili dokumenty, které podle nich prokazují nátlakovou kampaň Bílého domu na Facebook s cílem cenzurovat obsah, včetně videa jednoho z nejsledovanějších televizních osobností Tuckera Carlsona o anticovidových vakcínách.

Nové dokumenty, které 7. – 10. ledna zveřejnili vrchní státní zástupce Louisiany Jeff Landry a vrchní státní zástupce Missouri Andrew Bailey (na Twitteru díl I, díl II), jsou součástí soudem nařízeného procesu zjišťování informací v rámci žaloby, kterou oba státy podaly v květnu 2022 proti Bidenově administrativě, obviňujíce ji ze spolčení se sociálními médii s cílem potlačit svobodu projevu Američanů.

Bailey nedávno převzal funkci vrchního státního zástupce státu Missouri od předchůdce Erika Schmitta, který zažaloval Bidenovu administrativu spolu s Landrym. Schmitt se stal letos 5. ledna senátorem USA.

„Špatné informace“

Dokumenty, které Bailey zveřejnil, ukazují snahy digitálního ředitele Bidenova Bílého domu Roberta Flahertyho a jeho týmu potlačit opačné názory na velkých sociálních sítích, jako jsou Facebook a Twitter.

V jednom z Flahertyho e-mailů zaměstnanci Facebooku, který Bailey sdílel, digitální ředitel Bílého domu požaduje, aby Facebook zvýšil své úsilí o odstranění „špatných informací“ o vakcínách proti covidu-19.

Flaherty si v e-mailu stěžuje, že „odstranění špatných informací z vyhledávání“ je snadný krok, který by Facebook mohl učinit, „aby lidé jako já měli za to, že podnikáte kroky“.

„Pokud to neděláte správně, u výše postavených lidí to vyvolává ještě více otázek,“ pokračuje a dodává, že jiné platformy sociálních médií (např. YouTube) odvádějí v tomto směru lepší práci.

„Nevím, proč si to nemůžete uvědomit,“ zakončil svůj nátlak Flaherty.

Ústavní právo na svobodnou a otevřenou diskusi

Bailey sdílel přes deset takovýchto komunikací, které vykreslují stejný obrázek, a sice že Bílý dům tlačí na Facebook, aby zvýšil své úsilí o omezení údajných dezinformací souvisejících s očkováním.

Jeden z e-mailů odhalený Baileym ukazuje, jak pracovník Facebooku sděluje představitelům Bílého domu, že se společnost zaměřuje na snížení virálnosti obsahu, který odrazuje od očkování, nebo „často pravdivý obsah“, i když neobsahuje „informace, které by měly vést k akci“.

Z další korespondence zveřejněné missourským státním zástupcem vyplývá, že si Flaherty stěžuje, že Facebook odmítl stáhnout video mediální hvězdy Tuckera Carlsona o vakcínách zamýšlených proti covidu-19.

Mateřská společnost Facebooku Meta ani Bílý dům na žádost o komentář od The Epoch Times neodpověděly.

„Vždy budu bojovat proti nevoleným byrokratům, kteří se snaží indoktrinovat obyvatele tohoto státu tím, že porušují naše ústavní právo na svobodnou a otevřenou diskusi,“ prohlásil Bailey.

Moderátor Fox News Tucker Carlson hovoří během udílení cen FOX Nation Patriot Awards 2022 v Hollywoodu na Floridě, 17. listopadu 2022. (Jason Koerner / Getty Images)

Zaostřeno na Tuckera Carlsona

Ve stejnou dobu sdílel Landry řetězec tweetů, které se hlouběji zabývají snahami Bílého domu tlačit na Facebook, aby zakročil proti Carlsonovu virálnímu videu, ve kterém zpochybnil účinnost očkování proti covidu-19.

Jeden z e-mailových řetězců (pdf) ukazuje, jak Flaherty píše pracovníkovi Facebooku, že „už jsme to v jiných souvislostech řešili milionkrát, takže pardon, že to může vypadat jako déjà vu“, a pak si stěžuje na rozhodnutí Facebooku pouze označit Carlsonovo video, „které říká, že vakcína nefunguje“, štítkem vybízejícím uživatele platformy k návštěvě Informačního centra o covidu-19, místo aby ho stáhl.

Flaherty v reakci na e-mail z Facebooku, že Carlsonovo video „nesplňuje podmínky pro odstranění podle našich zásad“, tlačil dále a přirovnal situaci k „povstání“ (zřejmě myšlena demonstrace u Kapitolu 6. ledna 2021).

Z následného e-mailu Facebooku Flahertymu (pdf) vyplývá, že Carlsonovo video bylo algoritmicky degradováno o 50 procent do doby, než bude stanovena sedmidenní lhůta pro kontrolu faktů, přičemž potlačování obsahu pokračovalo, i když žádná kontrola faktů ve skutečnosti neproběhla.

Fox News na žádost The Epoch Times o komentář do doby vydání článku reagoval.

Landry v prohlášení uvedl, že dokumenty jsou důkazem „vládní cenzury“.

„Pokud se jim nelíbíte, budou vás cenzurovat – bez ohledu na vaši politickou příslušnost,“ řekl Landry. „Nikdo není v bezpečí, když je porušován první dodatek.“

„Dnešní odhalení je dalším příkladem pokračujícího úsilí Bílého domu tlačit na společnosti provozující sociální média, aby cenzurovaly americké občany,“ pokračoval Landry.

Vyšetřování vedené republikány

Již před volbami republikáni slíbili, že budou vyšetřovat cenzurní úsilí Bidenovy administrativy a federálních úřadů.

Právě včera 10. 1. po stranické linii schválili ve Sněmovně reprezentantů podvýbor nazvaný „zneužívání moci federální vlády“, který spadá pod justiční výbor.

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.