Analýza zpráv

Když minulý týden kritizovali republikáni prezidenta Bidena za nepřesvědčivou a pomalou reakci v souvislosti s čínským špionážním balónem, opětovali jim demokraté také kritikou – z dvojího standardu – protože, s odvoláním se na anonymní zdroje, létal balón několikrát nad USA i za Trumpa. Ale bylo to tak?

Trump během víkendu takové tvrzení odmítl v postu na Truth Social a také na Fox News, kde dodal, že kdyby se něco takového za jeho vlády přihodilo „okamžitě bychom to sestřelili“.

Teorii balónu za Trumpa negovali během víkendu také jeho šéfové Národních zpravodajských služeb John Ratcliffe a Richard Grennell či Trumpův bývalý ministr obrany Mark Esper. Bývalý Trumpův poradce národní bezpečnosti John Bolton, se kterým se mimochodem „nerozešli“ v dobrém, sdělil také, že během jeho úřadu o ničem takovém neslyšel.

Ve víru obvinění a reakcí, která zaplavila média, se začala utvářet určitá dynamika.

Několik politiků či bývalých představitelů vlády avizovalo, že pokud by někdo ze zpravodajských služeb nebo ministerstva obrany o této věci věděl, ale neinformoval zpravodajské špičky administrativy, včetně prezidenta, šlo by o vážný problém.

Například v pondělí ráno republikánská kongresmanka Marjorie Taylor Geeneová napsala na Twitteru: „Pokud je pravda, že Pentagon záměrně neinformoval prezidenta Trumpa o čínských špionážních balónech během jeho vlády, pak došlo k vážnému porušení ve velení… Musíme vyšetřit a pohnat k odpovědnosti ty, kteří porušili posloupnost. Představitelé obrany nyní tvrdí, že čínské špionážní balony krátce létaly nad USA během Trumpovy administrativy, ale pokud je to pravda, PROČ se o tom informuje až nyní?“

V neděli anonymní zdroj z vlády sdělil pro Fox News, že „americké zpravodajské služby, nikoli Bidenova administrativa“ vyhodnotily, že „vládní sledovací balóny Čínské lidové republiky krátce proletěly kontinentální částí USA nejméně třikrát během předchozí administrativy a jednou, jak víme, na začátku této administrativy, ale nikdy ne na tak dlouhou dobu.“

John Bolton pak v pondělí na CNN reagoval: „Tak když to nebylo zjištěno tehdy, když se to stalo, jak jsme to mohli zjistit teď? Vynalezla Bidenova administrativa stroj času? Co je základem tohoto nového zjištění?“

Téhož dne Bidenův poradce národní bezpečnosti Jake Sullivan na akci pořádané U.S. Global Leadership Coalition sdělil, že od nástupu prezidenta Joea Bidena do funkce Spojené státy „vylepšily sledovací možnosti nad naším teritoriálním vzdušným prostorem, zvýšili jsme naši kapacitu, abychom byli schopni odhalit věci, které Trumpova administrativa nebyla schopna odhalit“ a v důsledku toho se podle něj „mohli vrátit zpět a podívat se na historické vzorce“ a odhalit „několik případů“.

Na později pořádané tiskové konferenci generál Glen VanHerck, velitel Severoamerického velitelství protivzdušné a kosmické obrany, navázal na Sullivanovo prohlášení a přiznal, že Pentagon měl „mezeru v přehledu“, která umožnila, aby předchozí čínské balóny nebyly detekované.