Frank Fang

6. 2. 2023

Špičky senátních republikánů kritizovaly prezidenta Joea Bidena za jeho váhavý postup v souvislosti s čínským špionážním balónem. Demokratičtí senátoři jim naopak vytkli, že jejich kritika je neopodstatněná.

Balón byl 4. února sestřelen americkou stíhačkou u pobřeží Jižní Karolíny poté, co přeletěl několik států Středozápadu. Podle Pentagonu balón nejprve 28. ledna vstoupil do zóny protivzdušné obrany USA severně od Aleutských ostrovů na Aljašce, 30. ledna vletěl do kanadského vzdušného prostoru a o den později do amerického vzdušného prostoru nad Idahem. Nad Montanou byl spatřen 2. února – v den, kdy Pentagon poprvé potvrdil existenci balónu.

Americký prezident Joe Biden chtěl údajně sestřelit balón již 1. února. Bylo mu však doporučeno, aby balón nesestřelil nad zemí, kvůli možnému riziku pro civilisty na zemi.

Den po sestřelení balónu, 5. února, vydal lídr senátních republikánů Mitch McConnell prohlášení, v němž Bidena kritizoval za příliš pomalou reakci.

„Jako obvykle, pokud jde o národní obranu a zahraniční politiku, Bidenova administrativa reagovala nejdříve příliš nerozhodně a poté příliš pozdě. Neměli jsme nechat Čínskou lidovou republiku [ČLR], aby se našemu vzdušnému prostoru vysmívala,“ uvedl McConnell.

Dodal, že „odmítá uvěřit domněnce, že mezi Aleutskými ostrovy na Aljašce a pobřežím Karolíny nebylo místo, kde by bylo možné tento balón ihned sestřelit, aniž by ohrozil Američany nebo Kanaďany“.

„Byla to připomínka drzosti ČLR a prezident Biden propásl příležitost bránit naši suverenitu, vyslat signál síly a odstrašení,“ řekl McConnell.

Několik republikánských senátorů rovněž kritizovalo Bidenovu administrativu za to, že s přijetím opatření čekala příliš dlouho. Senátor Ted Cruz v rozhovoru pro CBS vyčetl Bidenovi, že čekal celý týden, dokud Číňané neprovedou špionážní operace nad celými státy.

Marco Rubio v pořadu CNN „State of the Union“ v neděli řekl, že Biden měl vystoupit v televizi a informovat o situaci veřejnost. Senátor Tom Cotton v nedělním rozhovoru pro Fox News uvedl, že čínský špionážní balón byl testem – a Biden „selhal“.

Demokraté

Lídl senátní většiny demokratů Chuck Schumer uspořádal v neděli v New Yorku tiskovou konferenci, během níž Bidena bránil před kritikou protistrany.

„Republikánští kritici sotva popadali dech, byli političtí a ukvapení. Prezident Biden a jeho tým byli klidní, vypočítaví a efektivní,“ řekl Schumer a ocenil Bidenovo rozhodnutí sestřelit balón nad vodou, aby zajistil bezpečnost všech Američanů.

„Podstatné je, že sestřelení balónu nad vodou nebylo jen nejbezpečnější možností, ale také možností, která maximalizovala náš zpravodajský zisk,“ dodal Schumer.

V nedělním pořadu televize NBC „Meet the Press“ sdělil demokratický senátor Cory Booker, že republikáni jsou ve své kritice Bidena „pokrytečtí“.

Řekl, že „bychom si měli uvědomit, že je nyní známo, že se to stalo za Trumpovy vlády vícekrát. A tak vytvářet jiný standard pro Bidena, když Trump, jak se zdá, dovolil, aby to prošlo Spojenými státy, je prostě trochu pokrytecké“.

Vysoce postavený představitel obrany v sobotu uvedl, že čínské špionážní balóny proletěly nad Spojenými státy „nejméně třikrát“ během Trumpovy vlády. Toto tvrzení však exprezident a někteří jeho úředníci odmítají.

„Vytahují, že Čína vypustila balón během Trumpovy vlády, aby odnesli ‚horkou židli‘ od pomalu se rozhodujících Bidenových bláznů,“ napsal Trump na svém účtu Truth Social.

„Čína měla k ‚TRUMPOVI‘ příliš velký respekt, než aby se to stalo. NIKDY se to nestalo. JEN FALEŠNÉ DEZINFORMACE!“

Překlad a redakční zkrácení původního článku: J. S.

Související články

Přečtěte si také

USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem
USA i Evropa musejí aktivně pomáhat Ukrajině, řekl Fiala po schůzce s Bidenem

Evropa i Spojené státy musejí aktivně pomáhat Ukrajině a nemohou připustit, aby ruská agresivní politika zvítězila. Uvedl to český premiér Petr Fiala po dnešním setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, které označil za velmi přátelské.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.