Senát dnes neschválil návrh zákona, kterým by se do Listiny základních práv a svobod zakotvilo ústavní právo používat v platebním styku hotovost. Senátoři, kteří návrh předkládali, se však nevzdávají a hodlají přepracovaný návrh podat znovu.

„Přestože dnes návrh v Senátu neprošel, jsem přesvědčen , že by právo platit hotovostí mělo být zakotveno nejen v zákoně, tak jak je tomu doposud, ale i v Ústavě ČR,“ okomentoval výsledek pro Epoch Times senátor Patrik Kunčar (KDU–ČSL), jeden z předkladatelů návrhu.

Podle něj návrh neprošel kvůli tomu, „že by s ideou drtivá většina senátorů nesouzněla, ale kvůli názoru, že v této věci není potřeba zasahovat do Ústavy ČR“.

„Někteří jsou přesvědčeni, že zákon stačí, ale já mám obavu, že toto právo musí mít oporu v Ústavě, kterou není tak snadné změnit prostou většinou hlasů přítomných senátorů/poslanců,“ vysvětlil Kunčar.

Senátor sdělil, že hodlá spolu s ostatními předkladateli návrh dopracovat a podat jej znovu, což by mělo trvat „řádově 3-4 měsíce“. Tentokrát ovšem bude návrh rozšířen i o právo být offline.

Digitální dominance a narušování soukromí

To, zda bude právo na hotovost zakotveno v nejvyšším zákoně, je výsostně důležitá otázka, míní někteří politici.

„Jde o zásadní téma, které při vzniku Ústavy před třiceti lety nemohl nikdo předvídat,“ uvedla v tiskové zprávě hlavní iniciátorka návrhu, senátorka Jitka Chalánková (nezávislá) a varovala, že pokud se nedá „právu na hotovost ústavní rámec, dříve či později úplně zmizí bankovky a mince a s nimi možnost nakládat anonymně s vlastními penězi“.

S rychle nastupující digitalizací společnosti se bezhotovostní styk stává dominantní formou plateb a lidé jsou tlačeni k používání moderních technologií nebo čelí znevýhodňování ze stran bank či jiných institucí.

„Povinné bezhotovostní platby by prakticky měly za vedlejší, ale nevyhnutelný následek všudypřítomnou kontrolu,“ upozorňuje Chalánková.

Tento pohled kvituje i její kolega Kunčar: „Lidé by měli mít právo nebýt neustále sledovaní a šmírovaní, kdy a kde byli a kolik tam utratili. Jako občané máme mít svobodu a nikdo nás nemůže nutit, abychom platili kreditkou. A ani státu nemůže být nic do toho, proč zrovna platíte hotovostí.“

Zachování hotovosti je podle něj důležité i pro případ blackoutů nebo havárií informačních systémů. Dalším argumentem pro hotovostní platby je fakt, že stále existuje řada lidí, zejména seniorů, kterým je svět moderních technologií cizí a nedokáží v něm fungovat. Chtít po nich, aby si platili účty přes internet nebo chleba v krámě mobilem nebo hodinkami není příliš reálné.

Autoři návrhu však upozorňují, že nejsou proti bezhotovostnímu režimu. „Naší snahou je zaručit právo na hotovostní platby a ochranu soukromí, zároveň ale neomezujeme možnosti dobrovolně platit bezhotovostně,“ uvedl Kunčar.