Ondřej Horecký

15. 2. 2023

Senát dnes neschválil návrh zákona, kterým by se do Listiny základních práv a svobod zakotvilo ústavní právo používat v platebním styku hotovost. Senátoři, kteří návrh předkládali, se však nevzdávají a hodlají přepracovaný návrh podat znovu.

„Přestože dnes návrh v Senátu neprošel, jsem přesvědčen , že by právo platit hotovostí mělo být zakotveno nejen v zákoně, tak jak je tomu doposud, ale i v Ústavě ČR,“ okomentoval výsledek pro Epoch Times senátor Patrik Kunčar (KDU–ČSL), jeden z předkladatelů návrhu.

Podle něj návrh neprošel kvůli tomu, „že by s ideou drtivá většina senátorů nesouzněla, ale kvůli názoru, že v této věci není potřeba zasahovat do Ústavy ČR“.

„Někteří jsou přesvědčeni, že zákon stačí, ale já mám obavu, že toto právo musí mít oporu v Ústavě, kterou není tak snadné změnit prostou většinou hlasů přítomných senátorů/poslanců,“ vysvětlil Kunčar.

Senátor sdělil, že hodlá spolu s ostatními předkladateli návrh dopracovat a podat jej znovu, což by mělo trvat „řádově 3-4 měsíce“. Tentokrát ovšem bude návrh rozšířen i o právo být offline.

Digitální dominance a narušování soukromí

To, zda bude právo na hotovost zakotveno v nejvyšším zákoně, je výsostně důležitá otázka, míní někteří politici.

„Jde o zásadní téma, které při vzniku Ústavy před třiceti lety nemohl nikdo předvídat,“ uvedla v tiskové zprávě hlavní iniciátorka návrhu, senátorka Jitka Chalánková (nezávislá) a varovala, že pokud se nedá „právu na hotovost ústavní rámec, dříve či později úplně zmizí bankovky a mince a s nimi možnost nakládat anonymně s vlastními penězi“.

S rychle nastupující digitalizací společnosti se bezhotovostní styk stává dominantní formou plateb a lidé jsou tlačeni k používání moderních technologií nebo čelí znevýhodňování ze stran bank či jiných institucí.

„Povinné bezhotovostní platby by prakticky měly za vedlejší, ale nevyhnutelný následek všudypřítomnou kontrolu,“ upozorňuje Chalánková.

Tento pohled kvituje i její kolega Kunčar: „Lidé by měli mít právo nebýt neustále sledovaní a šmírovaní, kdy a kde byli a kolik tam utratili. Jako občané máme mít svobodu a nikdo nás nemůže nutit, abychom platili kreditkou. A ani státu nemůže být nic do toho, proč zrovna platíte hotovostí.“

Zachování hotovosti je podle něj důležité i pro případ blackoutů nebo havárií informačních systémů. Dalším argumentem pro hotovostní platby je fakt, že stále existuje řada lidí, zejména seniorů, kterým je svět moderních technologií cizí a nedokáží v něm fungovat. Chtít po nich, aby si platili účty přes internet nebo chleba v krámě mobilem nebo hodinkami není příliš reálné.

Autoři návrhu však upozorňují, že nejsou proti bezhotovostnímu režimu. „Naší snahou je zaručit právo na hotovostní platby a ochranu soukromí, zároveň ale neomezujeme možnosti dobrovolně platit bezhotovostně,“ uvedl Kunčar.

Související témata

Přečtěte si také

Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame
Srdce Francie: Příběh pařížské katedrály Notre-Dame

Katedrála postavená tak, aby nasměrovala zrak lidstva k nebi a k věčnosti, znovu otevírá své brány.

Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii
Asadův režim padl, opozice slibuje vybudovat novou a mírumilovnou Sýrii

Povstalci i exilová opozice dnes nad ránem ohlásili konec režimu syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, který zemi vládl 24 let. Rebelové podle agentury Reuters vyzvali uprchlé Syřany k návratu do vlasti a slibují budování nové Sýrie, která se stane mírumilovným místem. Syrský premiér Muhammad Ghazí Džalálí oznámil, že je připraven na předání moci a na spolupráci s novým vedením země.

Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny
Je druhá adventní neděle, do Štědrého dne zbývají dva týdny

Dnes je druhá adventní neděle, přezdívaná bronzová, do Štědrého dne zbývají dva týdny. Na adventním věnci tak lidé podle tradice rozsvítí druhou ze čtyř svíček.

Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů
Den v obrazech: Znovuotevření katedrály, Trilaterální jednání na poslední chvíli a Vánoční přehlídka corgiů

Světové události dne 7. prosince zaznamenané objektivem fotoaparátu.

Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí
Jak si začít budovat dlouhodobé zásoby potravin – radí prepper a otec 11 dětí

Pro podnikatele a farmáře třetí generace Davida Stelzera je dobře zásobená potravinová spíž základem pro život v hojnosti. Podělil se s námi o své zásadní rady.

Konec věku scientismu
Konec věku scientismu

Veřejnost je nově skeptická k celé řadě věcí, jejichž kritici byli ještě nedávno považováni za bláznivé podivíny. Šílenství kolem schopnosti vlády kontrolovat klima se setkává s novým odporem. Vlády a společnosti, které zavedly povinné očkování, čelí na základě soudních rozhodnutí vysokým pokutám.

Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby
Einstein a jeho housle: Harmonie vědy a hudby

Albert Einstein spojoval vědu a hudbu, které považoval za harmonické. Hraní na housle mu pomáhalo přemýšlet a nacházet inspiraci. Jeho vášeň pro Mozarta a Bacha odrážela řád vesmíru, který hledal i ve svých teoriích.

Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců
Jak se žije v podzemí Las Vegas plného bezdomovců

Rozsáhlá síť tunelů pod městem hříchu poskytuje nebezpečné útočiště více než tisícovce bezdomovců. Strávili jsme několik dnů s lidmi, kteří jim pomáhají.