Ondřej Horecký

15. 2. 2023

Senát dnes neschválil návrh zákona, kterým by se do Listiny základních práv a svobod zakotvilo ústavní právo používat v platebním styku hotovost. Senátoři, kteří návrh předkládali, se však nevzdávají a hodlají přepracovaný návrh podat znovu.

„Přestože dnes návrh v Senátu neprošel, jsem přesvědčen , že by právo platit hotovostí mělo být zakotveno nejen v zákoně, tak jak je tomu doposud, ale i v Ústavě ČR,“ okomentoval výsledek pro Epoch Times senátor Patrik Kunčar (KDU–ČSL), jeden z předkladatelů návrhu.

Podle něj návrh neprošel kvůli tomu, „že by s ideou drtivá většina senátorů nesouzněla, ale kvůli názoru, že v této věci není potřeba zasahovat do Ústavy ČR“.

„Někteří jsou přesvědčeni, že zákon stačí, ale já mám obavu, že toto právo musí mít oporu v Ústavě, kterou není tak snadné změnit prostou většinou hlasů přítomných senátorů/poslanců,“ vysvětlil Kunčar.

Senátor sdělil, že hodlá spolu s ostatními předkladateli návrh dopracovat a podat jej znovu, což by mělo trvat „řádově 3-4 měsíce“. Tentokrát ovšem bude návrh rozšířen i o právo být offline.

Digitální dominance a narušování soukromí

To, zda bude právo na hotovost zakotveno v nejvyšším zákoně, je výsostně důležitá otázka, míní někteří politici.

„Jde o zásadní téma, které při vzniku Ústavy před třiceti lety nemohl nikdo předvídat,“ uvedla v tiskové zprávě hlavní iniciátorka návrhu, senátorka Jitka Chalánková (nezávislá) a varovala, že pokud se nedá „právu na hotovost ústavní rámec, dříve či později úplně zmizí bankovky a mince a s nimi možnost nakládat anonymně s vlastními penězi“.

S rychle nastupující digitalizací společnosti se bezhotovostní styk stává dominantní formou plateb a lidé jsou tlačeni k používání moderních technologií nebo čelí znevýhodňování ze stran bank či jiných institucí.

„Povinné bezhotovostní platby by prakticky měly za vedlejší, ale nevyhnutelný následek všudypřítomnou kontrolu,“ upozorňuje Chalánková.

Tento pohled kvituje i její kolega Kunčar: „Lidé by měli mít právo nebýt neustále sledovaní a šmírovaní, kdy a kde byli a kolik tam utratili. Jako občané máme mít svobodu a nikdo nás nemůže nutit, abychom platili kreditkou. A ani státu nemůže být nic do toho, proč zrovna platíte hotovostí.“

Zachování hotovosti je podle něj důležité i pro případ blackoutů nebo havárií informačních systémů. Dalším argumentem pro hotovostní platby je fakt, že stále existuje řada lidí, zejména seniorů, kterým je svět moderních technologií cizí a nedokáží v něm fungovat. Chtít po nich, aby si platili účty přes internet nebo chleba v krámě mobilem nebo hodinkami není příliš reálné.

Autoři návrhu však upozorňují, že nejsou proti bezhotovostnímu režimu. „Naší snahou je zaručit právo na hotovostní platby a ochranu soukromí, zároveň ale neomezujeme možnosti dobrovolně platit bezhotovostně,“ uvedl Kunčar.

Související témata

Přečtěte si také

Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka
Dotace na elektromobily nejsou třeba, na trhu se prosadí samy, myslí si ministr Kupka

Podle ministra dopravy Martina Kupky není třeba dotovat koupi elektromobilů, cestu na trh si najdou samy, jakmile spadnou ceny. Stát zainvestuje 5 miliard do dobíjecích stanic.

Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru
Trump se setkal s polským prezidentem Dudou v Trump Toweru

Bývalý prezident Donald Trump se ve středu večer v New Yorku setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou, přičemž dvojice diskutovala o zásadních mezinárodních otázkách, jako je situace na Ukrajině, Blízký východ a výdaje NATO.

„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví
„Jsme v té nejhorší čtvrtině v rámci Evropy.“ Obezita u dětí se v ČR zvyšuje, má vliv i na duševní zdraví

Na téma Obezita, vliv prostředí a duševní zdraví se ve středu v Poslanecké Sněmovně konal kulatý stůl, kde se sešli a diskutovali spolu zástupci různých odvětví medicíny, kteří se problému obezity u dětí věnují.

„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti
„Přece nechceme ztratit další generaci.“ Senátoři chtějí širší diskuzi o vlivu sociálních médií na děti

Senátorka Daniela Kovářová iniciovala širší diskuzi o negativních dopadech nových médií a sociálních sítí na děti a eventuálně problematiku i legislativně omezit. Kolegové z podvýboru ji podpořili.

Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu
Vít Rakušan a jeho slavná výjimka z migračního paktu

Vít Rakušan tvrdí, že z migračního paktu budeme mít výjimku kvůli velkému počtu ukrajinských uprchlíků. Nebudeme prý muset přijímat migranty, ani platit pokutu půl milionu Kč za nepřevzatého migranta. Už v červenci 2023 jsem psal o tom, že s výjimkou pro Ukrajince v migračním paktu je to mnohem složitější.