Poslanci v sobotu po obstrukcích opozice schválili vládní omezení mimořádného červnového růstu důchodů. Průměrný měsíční důchod by tak dle novely měl vzrůst „pouze“ o 760 korun. V původním předpokladu se počítalo se 1 770 korunami. Předlohou se nyní bude zabývat Senát.

Opoziční poslanci dle ČTK neprosadili tři stovky pozměňovacích návrhů na zvýšení valorizace.

V již schváleném vládním návrhu se počítá s růstem důchodů o 400 korun stejnou částkou všem a další růst nad tuto částku ve výši 2,3 %, což činí celkovou částku 760 Kč.

Stejné tempo růstu jako u starobních důchodů by se dle původního vládního návrhu mělo týkat i invalidních a pozůstalostních důchodů. Jedinou výjimkou jsou ti, kteří pobírají dva důchody zároveň (typicky starobní a vdovský), kde se navýšení o 400 korun nepromítne u obou důchodů, ale pouze u jednoho.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka navrhl místo navyšování penze omezení plateb sociálních odvodů, kdy by zůstalo 6,5 procenta peněz ze základu výdělku. Obdobnou odvodovou sazbu navrhl i pro živnostníky.

Návrh zákona ministerstva práce tedy počítá se zrušením zvyšování starobního důchodu za výdělečnou činnost vykonávanou souběžně s jeho pobíráním v plné výši a nahrazení tohoto benefitu slevou na pojistném. Pojištěnec, který má nárok na výplatu starobního důchodu v plné výši (a dosáhl by důchodového věku), dle návrhu nemusí platit pojistné na důchodové pojištění.

„Na rozdíl od současné právní úpravy mírného, ale trvalého zvyšování starobního důchodu za odpracovanou dobu je navrhovaná právní úprava efektivnějším řešením, jak starobním důchodcům pomoci, finanční podpora bude významnější a okamžitá,“ uvedlo k novele ministerstvo práce.

Proti návrhu se postavilo ministerstvo financí i odbory. Vláda v programovém prohlášení slibila, že práci v důchodu podpoří a seniorům více zohlední odpracované roky. 

V Článku byly čerpány informace z ČTK.