Michal Cabejšek

28. 3. 2023

Včerejší jednání obou představitelů v ústředí NATO v Bruselu bylo dle Ministerstva zahraničí příležitostí k přípravě na nadcházející summit NATO ve Vilniusu a k projednání aktuálních témat, zejména „ruské agrese proti Ukrajině“. Ministr Jan Lipavský nabídl generálnímu tajemníkovi Stoltenbergovi Prahu jako místo pro neformální jednání ministrů zahraničí NATO v roce 2024.

Lipavský dle slov ministerstva ocenil „pokrok probíhající vojenské transformace a posilování obranyschopnosti NATO“ a dle jeho tweetu informoval NATO o tom, že „dostojíme závazku vydávat na obranu 2% HDP již v roce 2024.“ Ministerstvo dále uvedlo, že dle Lipavského je vláda České republiky „otevřená úvahám ohledně jeho dalšího navýšení závazku“.

Stoltenberg řekl, že je třeba zvýšit „praktickou schopnost obrany a odstrašení na východním křídle Aliance“.

„Za českou vládu jsem zmínil, že již v příštím roce dosáhneme nebo máme cíl dosáhnout výdajů dvou procent HDP na obranu. V tomto kontextu jsem zmínil i připravované strategické dokumenty Česka, jejichž klíčovým sdělením bude mimo jiné  potřeba všestranně investovat do vlastní i sdílené bezpečnosti a obrany,“ řekl Lipavský.

Šéf české diplomacie a generální tajemník Stoltenberg podrobně diskutovali vývoj „ruské agresivní války na Ukrajině“ i nevojenskou podporu, kterou NATO Ukrajině poskytuje a podle Stoltenberga dále významně rozšíří.

Lipavský v tomto kontextu vyzdvihl „význam jednotného přístupu Západu a sílu a význam úsilí NATO a EU“.

Jedním z témat byly i hrozby související s působením Číny.

Lipavský během návštěvy Bruselu jednal i s komisařem NATO pro spravedlnost Didierem Reyndersem a s komisařem pro řešení krizí Janezem Lenarčičem, s nimiž projednával možnosti „další podpory Ukrajiny, potrestání válečných zločinů páchaných na jejím územím, humanitární pomoc a posilování odolnosti Evropské unie včetně její role ve světě“.

Tiskové oddělení Ministerstva zahraničí také uvedlo, že se Lipavský setkal také s „významnými Češkami v institucích EU“, se kterými údajně hovořil o „sladění osobního a profesního života a způsobu, jak podpořit větší zapojení Čechů do evropských institucí“.

Související články

Přečtěte si také

Jak strávit 24 hodin v Barceloně
Jak strávit 24 hodin v Barceloně

Máte-li na návštěvu hlavního města Katalánska jen jeden den, poradíme vám, jak poznat jeho vynikající kuchyni, architektonické ikony a bujarý pouliční život.

Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte
Ano, i vy můžete pěstovat růže – není to tak složité, jak si myslíte

Odborníci na růže vyvracejí běžné mýty a odhalují tajemství bujných a zdravých květů.

Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí
Bývalá agentka tajné služby radí: šest způsobů, jak naučit děti vyhýbat se nebezpečí

Získejte cenné rady od bývalé agentky tajné služby, jak chránit svou rodinu a připravit děti na životní výzvy.

Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích
Kurkuma: Přírodní první pomoc při zánětech, bolestech, horečce a dalších potížích

Kurkuma je koření, které pochází z oddenku rostliny Curcuma longa. Jako potravina i lék se bezpečně používá již více než 5 000 let.

Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou
Unijní lídři budou řešit nejvyšší posty v EU, nejspíš podpoří von der Leyenovou

Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.