2. 4. 2023

Nedávno provedený průzkum veřejného mínění ukázal při porovnání s obdobným průzkumem, provedeným před 25 lety, na razantní změnu pohledu Američanů na tradiční americké hodnoty. Potvrzuje tak názor konzervativců: charakter Ameriky se mění.

Procento dotázaných, kteří uvedli, že vlastenectví je důležité, kleslo ze 70 % ve srovnání s průzkumem z před 25 lety, na dnešních 38 %. Dalším postřehem z průzkumu je, že zatímco před 25 lety uvedlo 59 procent respondentů, že je důležité mít děti, dnes je to jen 30 procent. A důležitost náboženství klesla z 62 procent na současných 39 procent.

Průzkum, který byl zveřejněn v březnu 2023, provedlo Národní centrum pro výzkum veřejného mínění při Chicagské univerzitě a financoval jej deník Wall Street Journal.

Ti, kteří jsou starší, chápou, čím tato země byla a jak se vyvíjíme, řekl křesťanský pastor C. L. Bryant, vedoucí skupiny Freedom Works, která se zasazuje o svobodu a nízkou úroveň vládních zásahů.

Církve v této zemi selhávají, řekl Bryant v projevu, který tento týden přednesl na konferenci konzervativců Pennsylvania Leadership Conference. Řekl, že Američané jsou pomalu zotročováni, a jeho cílem bylo povzbudit lidi, aby ve svých srdcích zažehli jiskru vlastenectví.

„Američané, ať už to víte, nebo ne, na celém světě jsou země, které k nám vždy vzhlížely jako k vůdci. Pro sílu. Pro povzbuzení. Ale nyní na tvářích Američanů, světla tohoto světa, začínají vidět strach. Začínají nás vidět ve stavu, kdy, jak chápou, jsme byli oklamáni. Napálili nás. A naše děti jsou připravovány o své americké dědictví,“ řekl Bryant. „V příliš mnoha případech je to proto, že církve v této zemi jsou pro své věřící zklamáním. Tento národ, který byl založený na víře, selhává v tom, čím podle našich zakladatelů mohl pro lidi s morálním charakterem být.“

Dodal, že poprvé v historii národa nebylo více než 65 procent dětí ve věku od 7 do 17 let nikdy v kostele, synagoze nebo mešitě.

Politická korektnost

Vyčinil pastorům, že ve svých svatostáncích nehlásají pravdu.

„Pastoři … kvůli politické korektnosti začínáte některé věci ze svých nedělních kázání vynechávat. A necháváte své věřící bez ochrany, určitě vystavené útokům politických vlků v této zemi,“ řekl Bryant.

Hovořil o Ježíši, který byl ukřižován kvůli politice své doby.

„[Ježíš] se jim postavil čelem. Přišel a převrátil stoly. Přišel se spravedlivým hněvem nad tím, jak s nimi manipulují a jak klamou Boží lid. Přišel je osvobodit,“ řekl Bryant. „Stálo ho to život. Zaplatil za to ukřižováním. A dnešní američtí pastoři rozumí Kristovu příběhu, ale nerozumějí poslání osvobodit zajatce.“

Mnoho pastorů a věřících se dnes bojí obdoby ukřižování, dodal.

„S blížící se Velikonoční nedělí, dnem, kdy slavíme vzkříšení našeho Pána… Pastoři a kongregace je čas, abychom pochopili, že bez ukřižování, bez toho, aby po vás šli s ostřím, bez toho, aby se vás snažili strhnout, a bez trápení – bez ukřižování není vzkříšení. A přátelé, vzkříšení Ameriky je nyní rozhodně nutné. Protože došlo k záměrnému zničení našeho morálního charakteru.“

Otroci…

Bryant hovořil o pasti přijímání dávek od vlády. Otrok podle něj nutně nehledá svobodu, ale spíše pohodlí.

„Otrok vymění svobodu za více jídla v misce a za střechu, která mu neteče nad hlavou. Otrok vymění svou svobodu za výplatu, kterou dostane bez práce,“ řekl Bryant.

„Američané, jste pomalu zotročováni. Je načase, abyste se probudili a pochopili, že nástroje naší zkázy skutečně působí na naše mladé lidi, protože milují věci zdarma a milují vaše materiální statky. Chtějí vaše materiální statky, protože tak, jak se to vyvíjí, si možná sami nikdy věci nenashromáždí. To tedy představuje určité nebezpečí pro nás všechny, kteří jsme tvrdě pracovali a zažili americký způsob prosperity a úspěchu. Po nás přichází generace, kterou pomalu dusí principy přebujelé vlády.“

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.