Zdenka Danková

19. 5. 2023

V pátek 19. května 2023 se ministr Jan Lipavský setkal s ministrem zahraničních věcí a evropských záležitostí Slovenské republiky Miroslavem Wlachovským. Šlo o první zahraniční pracovní cestu po jmenování členem slovenské vlády, sděluje Tereza Baumannova, referentka z tiskového oddělení Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

„Úroveň vztahů našich dvou zemí je světovým unikátem a děláme vše proto, aby to tak zůstalo i nadále,“ ocenil tradiční vysokou úroveň vzájemných vztahů ministr Lipavský.

„Čechy a Slovensko tradičně pojí mimořádné vztahy, o které chceme dál pečovat. Také o tom jsme mluvili se slovenským kolegou Wlachovským při jeho návštěvě na MZV ČR. Řešili jsme také regionální spolupráci, situaci na Ukrajině a dezinformace,“ tweetnul na svém profilu Jan Lipavský.

Slovenský ministr na svém Twitteru uvedl:

„Moja 1. pracovná cesta smerovala do ČR. Nielen preto, že je to tradícia. Niet pre nás bližšieho priateľa, partnera, spojenca než je ČR. Náš vzťah nemá vo svete obdobu, musíme sa oň však starať a posilňovať spoluprácu. S Janem Lipavským a kolegami sme rozvíjali, ako.“

Ministři potvrdili společný zájem na pokračování regionální spolupráce, a to zejména ve formátech S3 a V4. Shodli se také na pokračování v podpoře Ukrajiny, na přípravě její poválečné obnovy, na dalších dodávkách vojenského materiálu a také na eliminaci energetické závislosti na Rusku, sdělil tiskový odbor MZV.

Podle ministerstva je „důležitá česko-slovenská spolupráce v bezpečnostní oblasti, kdy má Česko důležitou roli vedoucího státu v bojovém uskupení NATO na Slovensku, kde v současné době působí 447 českých vojáků“.

„Jsem hrdý na to, že mnohonárodní bojové uskupení NATO na Slovensku funguje právě pod velením sil Armády ČR,“ dodal šéf české diplomacie.

„S ministrem Wlachovským jsme zajedno i v otázce dalšího rozšiřování EU. Země Západního Balkánu nejsou v žádném případě stranou našeho zájmu,“ uvedl k dalšímu bodu jednání Lipavský.

Ministři si vyměnili zkušenosti z oblasti dezinformací, kdy pro Česko, stejně jako pro Slovensko, představují dezinformace jednu ze zásadních bezpečnostních hrozeb, kterým v současnosti čelí. Český ministr uvítal prohlubující se spolupráci mezi českým a slovenským StratComem v oblasti výměny know-how ohledně boje proti dezinformacím.

Konzulární praxe

O intenzivní spolupráci mezi oběma státy svědčí i česko-slovenské konzultace z oblasti konzulární praxe, které proběhly v úterý 16. května.

Zástupci českých a slovenských konzulárních a vízových odborů hovořili o „chystané bilaterální dohodě o spolupráci při poskytování konzulárních služeb a o možnosti prohloubení vzájemné spolupráce v oblasti evidence obyvatelstva a rodných čísel“.

V zájmu obou zemí je také smluvně zakotvit přeshraniční spolupráci záchranných složek. Česko a Slovensko si vyměnily zkušenosti z oblasti digitalizace konzulárních agend, uznávání elektronických podpisů, elektronické identifikaci v konzulární praxi, či o průběhu zastupování ve vydávání schengenských víz, informuje tiskový odbor MZV.

Související články

Přečtěte si také

„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost
„Chceme znát hlas lidu, skutečný hlas lidu,“ říká Musk. Za nejzhoubnější manipulaci považuje, pokud média neříkají celou skutečnost

Elon Musk, zakladatel firem SpaceX a Tesla a většinový vlastník sociální sítě X, se domnívá, že některé zprávy mohou být technicky přesné, ale nemusí odrážet celou skutečnost.

Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu
Výzkumníci v oblasti klimatu: Politická agenda vědeckých časopisů podkopává důvěru ve vědu

Vědci se uchylují k autocenzuře, aby vůbec mohli publikovat v prestižních časopisech. Patrick T. Brown, sám autor vědeckých článků, mimo jiné pro časopis Nature, to vysvětluje a mluví z vlastní zkušenosti. Politická agenda vydavatelů však podkopává důvěru ve vědu.

Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident
Krajské a senátní volby se uskuteční 20. a 21. září, termín vyhlásil prezident

Volby do třetiny Senátu a do zastupitelstev krajů se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Termín dnes vyhlásil prezident Petr Pavel, oznámil na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře.

Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 
Potomek vám oznámí, že je transsexuál. Jak zareagujete? 

Může se to stát kterýkoliv všední den: zatímco si s rodinou vychutnáváte večeři, vaše dospívající dcera vám náhle oznámí, že se narodila ve špatném těle...

„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička
„Tuhle knížku by si měli poslechnout všichni, kdo s Čínou pracují, na všech úrovních,“ říká herec Martin Myšička

Mezi nejvýznamnější hlasy, které ke čtenářům doléhají ze současné Číny, patří bezesporu hlas advokáta Kao Č'-šenga a jeho kniha Za Čínu spravedlivější.