S tím, jak se zvyšuje povědomí o prudce rostoucím nedostatku živin, doplňky stravy se staly základem jídelníčku obyvatel vyspělého světa. 

V analýze z let 2001-2008 bylo zjištěno, že přibližně 90 % Američanů má nedostatek vitamínů D a E a více než 40 % má nějakou jinou formu nutričního deficitu. V závislosti na studii nyní 35 až 80 procent Američanů užívá potravinové doplňky. Údaje jsou jednotnější ve vyšších věkových kategoriích, kdy asi 80 procent dospělých starších 60 let užívá doplňky stravy.

Přestože doplňky stravy mohou řešit nedostatek živin a přinášet zdraví prospěšné účinky, rozhodně nejsou určeny k tomu, aby nahradily plnohodnotnou stravu. Mohou s sebou přinášet i neznámé vedlejší účinky a rizika.

Doplňky stravy: většinou syntetické látky s možnými riziky

Když si někdo koupí lahvičku s doplňkem stravy, může předpokládat, že dostává extrahovanou, koncentrovanou verzi jakéhokoli vitamínu nebo minerálu, který by našel v potravinách.

Nejčastěji se jedná o účinnou látku syntetického původu, což znamená, že byla vyrobena pomocí průmyslových chemikálií. Dva vědci z univerzity v srbském Niši upozorňují, že mezi jednotlivými značkami doplňků stravy není ani velký rozdíl.

„Více než 95 procent vitamínů, minerálů a antioxidantů, které si můžete koupit v obchodech se zdravou výživou, a téměř 100 procent těch, které se prodávají v jiných obchodech, je nyní vyráběno několika stejnými farmaceutickými a chemickými společnostmi, které je dodávají většině všech firem vyrábějících vitamíny a minerály,“ napsali vědci ve své práci (pdf).

Některé syntetické vitamíny jsou dokonce potenciálně škodlivé. Příkladem je syntetický vitamín E, známý také jako all-rac-alfa-tokoferol (nesprávně nazývaný d,l-α-tokoferol), který není identický s přirozeně se vyskytujícím vitamínem E. Zatímco vitamín E z přirozených potravin se vyskytuje jako jediná molekula, all-rac-alfa-tokoferol je směs osmi různých molekul a vyrábí se průmyslovými petrochemickými procesy.

Studie ukazují, že konzumace all-rac-alfa-tokoferolu může být spojena se zvýšeným rizikem rakoviny prostaty. Studie, která podrobila asi 35 tisíc mužů dennímu užívání doplňků stravy se selenem, all-rac-alfa-tokoferolem, nebo placebem, zjistila, že u těch, kteří užívali all-rac-alfa-tokoferol, se riziko rakoviny prostaty zvýšilo o 17 %.

Syntetický beta-karoten se také liší od přirozeně se vyskytujícího cis-beta-karotenu. Bylo doloženo, že jeho užívání jako doplňku stravy má souvislost se zvýšenou úmrtností u pacientů s rakovinou plic.

Mezi další syntetické vitamíny, které jsou potenciálně toxické, patří např:

Syntetika versus příroda

Zatímco živiny z průmyslově nezpracovaných potravin jsou často baleny s dalšími pomocnými a inhibičními živinami, většina syntetických vitamínových a minerálních doplňků na trhu jsou izoláty. Umělý vitamín C obsahuje pouze kyselinu askorbovou a umělý hořčík má jako bioaktivní složku sloučeninu hořčíku, například oxid hořečnatý, zatímco zbytek pilulky tvoří plnidla a ochucovadla.

Izolované vitamíny a minerály nemusí dobře fungovat

Vitamíny a minerální látky nefungují samy o sobě a většina z nich „nemůže fungovat ani tehdy, pokud nejsou k dispozici stopové minerální látky pro syntézu nebo funkci různých nosných bílkovin a enzymů“, napsal v e-mailu pro The Epoch Times odborník na molekulární výživu Eric Potratz.

Podle Jayney Goddardové, prezidentky The Complementary Medicine Association (The CMA) a zakladatelky a spolupředsedkyně Britské společnosti pro medicínu životního stylu, je například pro vstřebávání hořčíku zapotřebí bóru a vitamínu D, takže se obecně doporučuje konzumovat tyto živiny spolu. 

Jiné stopové minerály, například vápník, však sdílejí stejnou cestu vstřebávání jako hořčík, takže když člověk nadměrně doplňuje hořčík, může to blokovat vstřebávání vápníku a dokonce vést až k jeho nedostatku.

Různé přípravky mají také různý stupeň biologické dostupnosti. V případě doplňků stravy s hořčíkem má běžná složka oxid hořečnatý vstřebatelnost 4 %, zatímco sloučeniny jako citrát hořečnatý a glycinát hořečnatý by poskytovaly vyšší biologickou dostupnost.

Umělé vitamíny nemusí být tak prospěšné jako ty přírodní

Některé studie tvrdí, že syntetické vitamíny nejsou tak prospěšné jako přírodní vitamíny nebo se nechovají stejně biologicky, protože postrádají doprovodné živiny, jako jsou fytonutrienty.

„Většina lidí si neuvědomuje, že tyto [umělé] vitamíny a minerály nejsou skutečnými a kompletními vitamíny a minerály, jaké by dodávaly kvalitní ekologicky pěstované potraviny,“ napsali srbští vědci.

Například při požití kyseliny askorbové neboli syntetického vitamínu C ji musí játra přeměnit na kyselinu dehydroaskorbovou. Jedna studie také zjistila, že syntetický vitamín C se lépe vstřebává, když se užívá s bioflavonoidy, než když se konzumuje izolovaně.

O síle tohoto argumentu se však stále diskutuje, protože ne všechny vitamíny by působily stejně a v rostlinách existují tisíce fytonutrientů, z nichž mnohé jsou nepojmenované a mají neznámé vlastnosti.

Nejdůležitější je, že fytonutrienty mohou působit jako dvousečná zbraň. Na jedné straně mohou podporovat vstřebávání a funkci některých živin, ale zároveň působí jako antinutrienty a brání vstřebávání jiných minerálů a vitamínů.

„Ve sféře stravování tato konkurence funguje proto, aby se tělo určitými mikroživinami vlastně nepředávkovalo,“ vysvětluje certifikovaný odborník na mikroživiny Jayson Calton. Calton je také certifikovaný odborník na integrativní zdraví, alternativní medicínu a sportovní výživu. Jeho manželka Mira Caltonová je registrovaná a certifikovaná nutriční specialistka a odbornice na mikronutrienty, rovněž certifikovaná v oblasti integrativního zdraví.

Fytonutrienty zůstávají do značné míry záhadou a stále se přesně neví, jaké fytonutrienty by se měly kombinovat s jakými vitamíny tak, aby se optimálně vstřebávaly. Jedním ze způsobů, jak čelit problémům s nerovnováhou při užívání izolovaných vitamínů a minerálů, je vyhledávat produkty, které byly sestaveny tak, aby se současně konzumovaly minerály a vitamíny, které působí společně.

Když Caltonovi vyráběli své denní doplňky stravy ze směsi syntetických a přírodních živin, většinu času věnovali tomu, aby sladili synergicky působící živiny a zároveň je oddělili od antagonistických složek. „Výzkumem jsme strávili šest let,“ říká Mira Caltonová. 

Teorie: vitamíny fungují jako složité hodiny

Dr. Royal Lee, kterého někteří označují za největšího odborníka na výživu 20. století, vyslovil teorii, že vitamíny se skládají z mnoha částí, které spolu pracují jako hodinkový stroj. 

Například kyselina askorbová není ekvivalentem vitamínu C, ale pouze jeho součástí. Izolovaná a vyčištěná kyselina askorbová proto není pro tělo biologicky dostačující.

Leeova teorie však nebyla prokázána a v konvenční medicíně je do značné míry nepřijatelná, i když některé výzkumy naznačují, že vitamíny z průmyslově neupravených potravin mohou být prospěšnější než syntetické vitamíny.

Leeho teorii lze aplikovat na komplexy vitamínů skupiny B. Vzhledem k tomu, že komplex vitamínů skupiny B se skládá z vitamínů B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 (folát) a B12, může se těchto osm vitamínů vzájemně ovlivňovat a působit společně ve vzájemných drahách.

Když člověk bere jeden vitamín ze skupiny B, zvýšení jeho obsahu v těle klade větší tlak na ostatní B vitamíny. Studie ukázaly, že užívání folátu (B9) obvykle souvisí s nízkou hladinou B12.

Syntetické doplňky mohou být i užitečné

To vše neznamená, že rizika syntetických doplňků převažují nad jejich přínosy. Vzhledem k tomu, že se jedná spíše o purifikované izoláty, mohou rychle zvýšit hladinu vitamínů a minerálních látek.

Většina doplňků stravy s obsahem kyseliny listové na trhu je kyselina listová. Kyselina listová je sice syntetická, ale má lepší biologickou dostupnost než foláty z přírodní potraviny. 

Jayson Calton poznamenává, že kyselina L-5-methyltetrahydrofolátová (L-5-methyl-THF), která se v přírodě vyskytuje jen zřídka, ale lze ji vyrobit z kyseliny listové, může být lepší než folát i kyselina listová. L-5-methyl-THF je aktivovaná forma folátu a tělo ji může využít okamžitě bez jakýchkoli změn nebo přeměn, zatímco folát a kyselina listová jsou inaktivované a vyžadují další přeměnu, než mohou být využity.

Na druhou stranu vitamín D3, známý také jako cholekalciferol, který se většinou syntetizuje v laboratoři z lanolinu, může rychle zvýšit hladinu vitamínu D u většiny lidí, kteří se zdržují vevnitř a nevystavují se slunci.

Přírodní doplňky: často jen drahá syntetika

Přírodní a plnohodnotné vitamíny na trhu jsou často prodávány a propagovány jako vyrobené z pravých potravin, a proto jsou zdravější než syntetické doplňky. Přesto se většinou příliš neliší. Kvůli chybějícím předpisům ze strany kontrolních orgánů (ve Státech FDA), může být vitamín s označením „přírodní“ klidně vyroben z plně syntetických vitamínů. 

Plnohodnotné potravinové doplňky se vyrábějí extrakcí skutečných potravin. Oblíbenou výrobní metodou výrobců potravinových doplňků je lyofilizace, která umožňuje zachovat většinu živin bez chemického zpracování, a zároveň poskytuje doplňkům dlouhou trvanlivost.

Přesto i mezi těmito výrobky je většina pouze částečně plnohodnotných potravin, s přidanými syntetickými látkami, aby se zajistilo, že nutriční hodnoty odpovídají etiketám, píší Caltonovi na svém blogu. Někteří výrobci také fermentují plnohodnotné potravinové doplňky pomocí kvasinek a bakterií. Tyto mikroorganismy byly upraveny tak, aby do směsi přidávaly syntetické vitamíny.

Hlavním důvodem, proč se tyto syntetické vitamíny a minerály přidávají do doplňků stravy vyrobených z přírodních potravin, je skutečnost, že účinnost vitamínů a minerálů v těchto doplňcích nelze zaručit, protože se může každý rok lišit v závislosti na půdě, sklizni, metodách extrakce a z mnoha dalších důvodů.

Potratz v příspěvku na svém blogu vysvětluje, že u skutečně přírodních doplňků stravy, jako je tomu u jeho příkladu doplňků stravy na bázi palmových plodů, je v seznamu složek výslovně uvedeno, odkud jsou jednotlivé živiny získávány, nebo je zde uveden komplexní seznam patentovaných směsí, který uvádí všechny obsažené potraviny. V syntetických doplňcích stravy je však uvedena pouze jedna izolovaná živina.

Pokud seznamy složek obsahují kvasinky Saccharomyces cerevisiae nebo bakterie Lactobacillus bulgaricus, znamená to, že syntetické vitamíny byly také inkubovány v procesu fermentace, uvádí Potratz.

Stačí jíst jen zdravou stravu?

Mira Caltonová tvrdí, že doplňky stravy jsou sice pouze doplňkem zdravé stravy, ale lidé mohou mít problém získat plnohodnotnou výživu jen z potravin. Je to proto, že postupy průmyslového zemědělství vedly k tomu, že ovoce, zelenina a obiloviny dnes mají nedostatek živin. Postižena byla dokonce i hospodářská zvířata.

„Když jsme psali našich pět různých knih [o výživě], opravdu jsme hledali všechny výzkumné studie, které jsme mohli najít, kde tito vědci byli schopni dosáhnout dostatečné hladiny mikroživin [pouze pomocí stravy]. Výzkumníci jsou velmi přímočaří a říkají, že takový jídelníček vytvořit nedokázali,“ říká Jayson Calton. 

Studie ukázaly, že nutriční úroveň ovoce a zeleniny vykazuje v porovnání s historickými údaji průměrný pokles minerálů, vitamínů a bílkovin o 5 až 40 procent, ba i víc. 

Naturopatka Dr. Jana Schmidtová si nemyslí, že je nemožné dosáhnout optimálního příjmu živin prostřednictvím stravy, „ale neznám mnoho lidí, kteří by se stravovali tak čistě a bohatě, že by mohli denně získávat vše, co potřebují, z toho, co si vypěstují.“ Pěstování potravin doma může pomoci k dosažení nutriční dostatečnosti. „Pokud je můžete sklízet čerstvé a zralé, když jsou enzymy na vrcholu, jsou živiny na vrcholu,“ říká Schmidtová. 

Emeritní profesorka Bonnie Kaplanová, výzkumnice v oblasti výživy z Calgarské univerzity, poznamenává, že v současné době nelze ověřit, jaká je optimální hladina živin, kterou by lidé měli přijímat. Někteří si vystačí s nedostatečným příjmem vitamínů a někteří mohou potřebovat více.

Sally Fallonová Morrellová, autorka knihy Vyživující tradice a prezidentka Nadace Westona A. Pricea, doufá, že se doplňky stravy nestanou nutností. Se svým manželem vlastní mléčnou farmu, kde nepoužívají žádné herbicidy, pesticidy ani syntetická hnojiva. Povzbuzuje ty, kteří jsou toho schopni, aby vyhledávali zdravé bio potraviny, které se obvykle pěstují ve výživnější půdě.

anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.