Komentář

Když Nvidia přišla s ChatGPT a oživila technologický optimismus minulých let, akciový trh byl v útlumu. Nová inovace! Inteligence, která je lepší než lidé! Lidé budou kvůli strojům přicházet o práci! Singularita je na cestě! Odpor je marný, takže bychom si rovnou měli koupit akcie.

To bylo před sedmi měsíci a byla to pořádná jízda. A všichni jsme si chatbota vyzkoušeli. Odborníci začali ukazovat jeho chyby, a ty byly obrovské. Postupně jsme si začali uvědomovat něco zvláštního. Přes všechen ten humbuk a přes všechnu jeho působivou schopnost poskládat věty v angličtině, což dnes umí málokdo mladší 30 let, není ve skutečnosti inteligentní v tom smyslu, jak si tento pojem představujeme.

Ve skutečnosti je celá technologie špatně pojmenovaná. „Umělá inteligence“ je ve skutečnosti jen rychlý způsob, jak z webu vyšťourat konvenční moudra, špatná i správná. Výhodou používání tohoto nástroje je, že šetří čas. Místo deseti minut strávíte hledáním toho, co potřebujete, pět sekund. To je užitečné, ale ne převratné. A rozhodně to není inteligence.

Pozlátko z celé téhle věci vyprchalo poměrně rychle. Údaje z používání webu odhalují překvapivý trend. Právě v době, kdy se předpokládá nárůst používání internetu díky umělé inteligenci, používání ve skutečnosti kleslo. Tohle nebylo součástí plánu.

Ztráta nadšení je pro technologii, jejíž pouhý provoz stojí firmu 700 tisíc dolarů denně, velký problém. Pokud klesne využití, klesnou i investice a celá věc může během několika měsíců skončit.

V některých ohledech mi ChatGPT připomíná vakcínu proti covidu-19 – skvělý název, ale v konečném důsledku špatně pojmenovaný. První není umělá inteligence a druhá není vakcína. Jsou něčím jiným, co se z marketingových důvodů chytilo dobré pověsti skutečné věci. ChatGPT měl vyřešit všechny problémy, dosud se tak nestalo. V míře, v jaké ChatGPT šíří dezinformace, a činí tak u nesčetných témat, škodí. V každém případě se zdá, že to nevázané nadšení se mění v nezájem.

Zdá se, že to je téma naší doby. Víra, že technologie vyřeší všechny naše problémy, je vyvrácena, nedůvěřuje se jí, je znehodnocena a upadá v zapomnění.

Sociální média jsou toho dobrým příkladem. Přišly k nám s příslibem, že nám dají hlas. Napsal jsem celou knihu oslavující její úžasné úspěchy a příslib do budoucna. Emancipace každého z nás od názorového kartelu a fyzických omezení lidské interakce! Nečekal jsem, že nakonec všechny společnosti spojené s největšími platformami odevzdají své stroje federálním úřadům, a zároveň budou jako obchodní model šrotovat a prodávat data uživatelů.

Zpětně se to všechno zdá nevyhnutelné. Slib Googlu, že nebude zlý, jsem měl vnímat jako opak, jako předzvěst toho, že jednoho dne bude páchat hlavně zlo. Nyní jsou jeho výsledky vyhledávání masivně zkreslené ve prospěch zájmů vládnoucí třídy a jeho videoplatforma YouTube nemilosrdně cenzuruje každého, kdo se odchyluje od režimních narativů. To se děje i dnes.

Elon Musk milosrdně osvobodil Twitter, což však vyvolalo všemožné útoky. Jen den poté, co soudce v Louisianě sdělil vládním agenturám, že nemohou spolupracovat se sociálními platformami na cenzuře civilistů, uvolnil Mark Zuckerberg z Mety svého přímého konkurenta Twitter. Chlubil se, že jak skvělý první den platforma měla, ale byly to jen žvásty. Jediné, co udělal, bylo, že propojil stávající platformu Instagram se svou novinkou nazvanou Threads.

Threads okamžitě začala cenzurovat příspěvky. Hned první den! Když si uvědomili, že jde o podvod, mnoho lidí, včetně mě, okamžitě smazalo své účty na Instagramu, aby si Zuckerberg nemohl nárokovat úspěch. Můžu vám říct, že není snadné se takového účtu zbavit. Platforma se ho nezbaví okamžitě. Zadrží vás na celý měsíc, dokud nejsou připraveni, což mi připadá vyloženě neetické. Chci pryč hned, ale nemůžu s tím nic dělat. Vlastní moje data!

Říct, že jedna z těchto velkých platforem je neetická, je dnes už sotva novinka. Je to něco, s čímž už počítáme. Kdysi jsem k nim měl obrovskou důvěru. Teď už ne. Stejně jako mnoho milionů dalších se cítím celou věcí zrazen.

Technologie má jistě své místo, ale nevyřeší všechny lidské a přírodní problémy. Neexistují žádné injekce, které by zařídily, že koronavirus zmizí. Neexistují pilulky ani operace, které by z muže udělaly ženu nebo z ženy muže. Můžete nazývat kohokoli jakkoli, ale chromozomální rozdíly ovlivňují celou fyzickou a psychickou strukturu lidské osoby. Proč někdo uvěřil v opak?

Je neuvěřitelné, že během všeho toho divokého a nemístného nadšení pro technologie se regulační orgány stále zabývají degradací technologií vynalezených před mnoha desetiletími do té míry, že už nefungují. Pračky, myčky nádobí, žehličky, sprchy, toalety a ledničky už nefungují jako kdysi kvůli „úsporným“ nastavením. Co se týče spalovacích motorů, které nám daly samotnou průmyslovou revoluci, i ty se staly terčem. Nyní budeme používat nové technologie, abychom se zbavili těch starých, které se nám nelíbí.

Předstíraná moc, kterou technokraté disponují, je až neuvěřitelná. Říkají, že jednou nahradí hospodářská zvířata brouky a laboratorně vypěstovaným masem. Mohou to zkusit, ale bude to na úkor samotného lidského zdraví. To, čeho mohou géniové dosáhnout, má své meze. Navzdory divokým tvrzením nelze každou nemoc vyléčit pilulkou a injekcí. Ne každou zdánlivou psychickou poruchu lze napravit psychotropním lékem.

Přes všechny skvělé věci, kterých technologie kdysi dosáhla, jsou náklady na nové inovace všude kolem nás. Lidé jsou otráveni farmaceutickými společnostmi, které si koupily naše vlády a nyní je ovládají. A šílené experimenty, kdy si myslí, že můžeme zablokovat slunce, abychom ovládli klima, povedou jen k dalším katastrofám.

Aby bylo jasno, vidím to poprvé až nyní, po těchto třech letech katastrofy. Stejně jako mnoho jiných lidí se nově zajímám o způsoby života, které se vracejí k přírodě a obejdou se bez všech těch vymožeností, o nichž jsem si kdysi myslel, že změní život na Zemi k lepšímu. Všechny mé přístroje „Google Home“ jsou v koši a ani nedokážu popsat své nadšení ze smazání účtu na Instagramu (až se Mark dostane k jeho realizaci).

Technologie je bůh, který selhal. Nikdy jsme z ní neměli boha udělat. Na konci 19. století měla technologie lepší název: praktické umění. To je humánní: vymýšlet nové způsoby, jak si uměleckým způsobem zlepšit život. To je mi sympatické. Ale řídit celý náš život prostřednictvím technokratů s hračkami a léky mi připadá jako velmi špatný nápad.

Takže ano, budu i nadále používat ChatGPT, když se mi to bude zdát vhodné, a zároveň budu mít stále na paměti, že žádná elektronická „inteligence“ nikdy nenahradí lidskou mysl. Nově si pěstujme schopnost a moudrost rozpoznat rozdíl mezi tím, co je skutečné, a tím, co je jen další kolo reklamního humbuku, který se připojí k Alexe a Google Home v odpadkovém koši.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet stanovisko The Epoch Times.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.